Złóg dający cień akustyczny w pęcherzyku żółciowym

u?ytkownik
Iwona

Witam serdecznie,
Miałam usg jamy brzusznej i wynik jest następujący:
*Wątroba jednorodna, niepowiększona, normoechogeniczna. Zmian ogniskowych nie uwidoczniono. Naczynia wątrobowe i drogi żółciowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy zawiera złóg o średnicy ok. 27 mm, dający cień akustyczny. Trzustka prawidłowa. Obie nerki położone typowo, prawidłowej wielkości. Złogów ani zmian ogniskowych nie uwidoczniono. Śladowe poszerzenie UKM po stronie prawej. Śledziona niepowiększona, jednorodna. Zmian ogniskowych nie uwidoczniono. Duże naczynia jamy brzusznej nieposzerzone. Pęcherz moczowy dobrze wypełniony, gładkościenny*.
Martwi mnie kamień w pęcherzyku żółciowym. Co powinnam zrobić, czy da się go rozkruszyć, czy lepiej poddać się operacji?
Chciałabym się zapytać również co oznacza *Śladowe poszerzenie UKM po stronie prawej*?
Bardzo proszę o pomoc, za którą z góry dziękuje.
Z poważaniem,
Iwona

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
Majka

Kruszenie jest ryzykowne. Duży kamień rozbije się na mniejsze złogi, nie na tyle małe, by wyszły, natomiast mogą utkwić w przewodach żółciowych. Tylko operacja.

Miałam taki sam kamyk, laparoskopia i 2 dni potem do domciu. Człowiek szybko dochodzi do siebie i nie ma się czym martwić.

u?ytkownik
Iwona

Majka dziękuje za odpowiedź. Właśnie mam załatwiony termin operacji i mają mi zrobić laparoskopię. Za niedługo pozbędę się tego kamyka.

u?ytkownik
Iwona

I jestem już po zabiegu. Szybko dochodzę do siebie i rany bardzo szybko się goją. Miałam laparoskopię.

Twoja odpowiedź