Postępujące drętwienie nóg przy zmianach w kręgosłupie

u?ytkownik
Jer

Witam Państwa!

Mam ponad 50lat i problemy z drętwiejącymi nogami, w miejscu w którym drętwieją tracę czucie, dlatego licze na Państwa pomoc.
Do rzeczy - problem występuje od 6-7 lat i niestety postępuje.
Na początku tj 6-7 lat temu drętwiały tylko palce, doszło do aktualnego momentu kiedy to noga lewa drętwieje od stopy do kolana, natomiast w nodze prawej drętwieje stopa.
W takiej sytuacji lekarz skierował mnie na badanie CT kręgosłupa, które wykazało:


*Badanie wykonano aparatem SIEMENS Emotion 16 w akwizycji spiralnej. Wykonano reformacje płaszczyznowe w zakresie przestrzeni m-kręgowych.

Badanie w zakresie L1 do kości krzyżowej.
Zniesiona fizjologiczna lordoza lędzwiowa. Wysokość trzonów kręgów zachowana. Umiarkowane zmiany zwyrodnieniowo-wytwórze na krawędziach trzonów kręgów.

L2/L3:
Umiarkowanego stopnia uogólnione uwypuklenie krążka m/kręgowego z uciskiem na worek oponowy. Kanał kręgowy i otwory m/kręgowe bez cech stenozy.

L3/L4, L4/L5:
Duże uogólnione uwypuklenie krążka m-kręgowego ze znacznym uciskiem na worek oponowy o korzenie nerwowe. Zwężenie kanału kręgowego w wym. poprzecznym na wys. stawów m/kręgowych do 11 mm. Obustronne znaczne dysko- i osteogenne zwężenie otworów m-kręgowych.

L5/S1:
Znaczne obniżenie przestrzeni m-kręgowej. Destrukcja krążka m-kręgowego z obecnością objawu vacuum. Duże, asymetryczne - z przewagą strony lewej uwypuklenia krążka m-kręgowego z umiarkowanym uciskiem na worek oponowy i prawy korzeń nerwowy oraz dużym uciskiem na lewy korzeń nerwowy. Kanał kręgowy bez cech stenozy. Obustronna stenoza dysko- i osteogenna otworów m-kręgowych. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe stawów m-kręgowych.*


Po badaniu zostałem skierowany przez lekarza neurochirurga na operację kręgosłupa i teraz dręczy mnie pytanie na czym miałaby polegac taka operacja (niestety tego się nie dowiedziałem).
Jakie sa możliwości wykonania takiej operacji i czy warto się na nią decydowac biorąc pod uwagę jej przewidywalność i ryzyko.
Bardzo prosze o pomoc oraz opinie w tym temacie.
Bedę bardzo wdzieczny.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Twoja odpowiedź