Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ćwiczenia rehabilitacyjne po operacji stenozy kanału kręgowego z dyskopatią


Gość Rafał

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj :) Mam na imię Rafał i mieszkam w Szczecinie, od 5 lat narzekam na drętwienie i rwanie w prawej nodze, 15.09.2010r miałem zrobiony rezonans magnetyczny i okazało się że na poziomie L4 L5 widoczna centralnie-prawoboczna protruzja krążka międzykręgowego, wielkość 5,9mm, powodująca ucisk worka oponowego i korzeni prawego nerwu rdzeniowego. Operację miałem 06.07.2011r Rozpoznanie: Stenoza kanału kręgowego z dyskopatią L4/L5 po stronie prawej. Po wypisie dostałem zalecenia: 1) Kontrola w Poradni Neurochirurgicznej. 2) Zakaz dźwigania ciężarów przez 3 miesiące. 3) W razie pogorszeniu stanu zdrowia zgłosić się do tut. oddziału. 4) Rp. Zaldiar 2x1 tabl. To było na karcie informacje leczenia szpitalnego. Nic na temat ćwiczeń, jak długo mam leżeć, jak długo chodzić? Dwa dni temu poszedłem z domu na spacer 15minutowy i po 10minutach zaczęło mnie boleć w prawym biodrze i powoli zaczynałem czuć drętwienie stopy i coraz wyżej w stronę biodra. Kiedy już byłem w domu położyłem się na łóżku na brzuchu i drętwienie przechodziło. Teraz więcej leżę mniej chodzę.Są momenty kiedy mnie ukłuje mocniej albo słabo w miejscu operowanym i przechodzi. Nie biorę żadnych tabletek. Martwię się tym że nie ćwiczę górnych partii kręgosłupa i po jakim czasie coś się złego może stać. Proszę o jakieś wskazówki, rady itp. Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kasia Płock

Witam! 15.07 miałam operacje na poziomi L3/L4 z wycięciem przepukliny i wstawieniem implantu DIAM. z tego co wiem to rehabilitacje rozpoczyna się 4-6 tygodni od operacji. też nie dostałam zaleceń co do trybu życia po operacji, ale sporo dowiadywałam się od znajomych po operaacjach kręgosłupa i mam następujące informacje: - nie siadać przez 3-4 tyg. po operacji - nie schylać się również przez 3-4 tyg. - nie dźwigać przez 2 lata - prowadzić oszczędny tryb życia przez około 2 lata Wczoraj minęły 2 tyg od operacji i chodzę na spacery 2 razy dziiennie po około godzinie. poza tym ruszam się w domu, ale nie siadam. jak tak dłużej pochodzę to pobolewają mnie plecy ale przestają jak się położę. nie mam żadnych przeciwbólowych leków tylko zastrzyki przeciwzakrzepowe. proszę o dodatkowe informacje od osób które mają już za sobą rekonwalescencję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, ja jestem 7 m-cy po operacji. Mam stabilizację na odcinku l5-s1 i wstawiony implant. Po 3 m-cach wrocilem do pracy-siedzacej.Jak na dzien dzisiejszy czuje sie dobrze.mnie lekarz kazal normalnie funkcjonowac-bez szalenstw,ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tom :))) Teraz już mogę wytrzymać koło 30 minut chodzenia po tym czasie kręgosłup mnie boli, czas coraz bardziej mi się wydłuża, po za tym razie nic mnie nie boli i oby tak dalej :))) Czy jakieś ćwiczenia masz żeby ćwiczyć? Ile wytrzymujesz chodzić po takim czasie od zabiegu? I czy po tak długim siedzeniu w pracy nie boli Cię kręgosłup? Pozdrawiam :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem 3 miesiące po operacji(siedzę,chodzę)boli coraz mniej.Zawdzięczam to dr Miecznikowskiemu ze szpitala gór. w Sosnowcu.Złote ręce.Czeka mnie jeszcze jedna operacja ale już się nie boję.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej Wolski

Po operacji kręgosłupa zawsze konieczna jest odpowiednia rehabilitacja. Najlepiej jeśli Pacjentem zajmie się rehabilitant z kompetencją i doświadczeniem. Bardzo się bałem samej operacji (przepuklina odc L-S) więc, kiedy lekarz podczas wypisu powiedział, abym znalazł dobrego rehabilitanta zacząłem szukać wyjątkowo skrupulatnie po znajomych i na forach. Trafiłem do Centrum Rehabilitacji REHMEDIS w Warszawie, z polecenia znajomego z pracy. Rehabilitacja to 40min spotkania indywidualne, na zasadzie terapii manualnej oraz ćwiczeń. Generalnie przyszedłem sztywny jak (kij bambusowy) a wyszedłem uświadomiony i dobrze pokierowany. Nie odczuwam żadnych dolegliwości jestem już po półrocznej rehabilitacji. Wiem, z sali szpitalnej, że jeśli rehabilitacja jest źle pokierowana to pacjent wraca na stół. Ponieważ ważne jest również ustabilizowanie operowanego kręgosłupa. Także wszystkim potrzebującym polecam mojego rehabilitanta z REHMEDIS. Andrzej Wolski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Barbarka k.z CTO.Florencji

Poradzicie. ..byłam 5 09.2017 operowana pod Florencja. Teraz zhezdzam do kraju. Stenoza wypadnięcie krążka 1 cm 4 mm. Założono mi 4 śruby i po obu str placche czyli płytki utrzymujące..RM. Kontr. Wsunueto tylko do 0,8 mm! Ponoć nie dało się wiecej. Ciągle biorę ficloreum.150. Ostatnio 1 x na tydzień. Jak J uz. b b b wyje. Bol RWY od posladka od L4-5 aż do stopy. DRetwienie pieczenie,jakby ściąganie żywcem skory,cis jak błyskawica jeśli w jakim momencie chce wstać czy przekrevic się. Po leku tego aż takiego bólu nie ma. Zakładami po 3 pary skarpwtek mam wrażenie zamrożonych stop.od grudnia po połowie będę jyz w pl Apusalam się do łodzi do znanego neurochirurga. T.... Czy ktoś mi może pomoc. Mój lek operujacy w CTO.Careggi stwierdził ze natychmiastowa rehab jest mi potrzebna. Natomiast szef odd. Na 1 ym obchodzue. Na dzień dobry. Wykrzyknął. !!! Ba 100% pani wróci z takim pesymistycznym kręgosłupem. Blagam kochani pomozcie ją w siebie wierze. ...zawsze byłam silna. ..ale teraz was potrzebuje a nie p. Bolowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×