Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Umiejscowienie węzłów chłonnych nadobojczykowych


Gość tomek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie węzłów nadobojczykowych. Gdzie dokładnie one się znajdują? Czy to obszar w dole nadobojczykowym, wzdłuż kości obojczykowej? Jak głęboko są umiejscowione? Czy gdyby były powiękoszone, wyczułbym je z łatwością? Czy musiałbym bardzo mocno dociskać i szukać? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie dokładnie one się znajdują? Czy to obszar w dole nadobojczykowym, wzdłuż kości obojczykowej? - tak, właśnie tam Jak głęboko są umiejscowione? - z reguły dość płytko pod skórą, od kilku milimetrów do 1-1,5 cm Czy gdyby były powiękoszone, wyczułbym je z łatwością? - z reguły są bardzo dobrze wyczuwalne Czy musiałbym bardzo mocno dociskać i szukać? - raczej nie ma takowej potrzeby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie: Czy jest jakaś najlepsza pozycja do badania tych węzłów? Bo w jakimś poradniku dla kobiet widziałem, że na leżąco... Chodzi o to, że gdy leżę, choćbym nie wiem jak naciskał, nic tam nie wyczuwam. Ale gdy stoję (zależy od pozycji głowy) w jednym miejscu wyczuwam jakąś niteczkę (bardzo głęboko). Chyba po drugiej stronie jest taka sama. Czy węzły mogą się *chować* na leżąco? albo coś jeszcze tam może być? Dodam, że jako rasowy, zestresowany hipochondryk na kilka dni przed gastroskopią, macam się tam co 5 minut... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ojciec jest pod opieką poradni onkologicznej(rak płuca) i ma co 3 miesięczne kontrole. Lekarz za każdym razem bada mu właśnie węzły nadobojczykowe. Każe stanąć prosto, ręce wzdłuż ciała, głowa prosto. Nie szuka na siłę, nie dociska mocno. Węzły powiększone są wyczuwalne już przy lekkim dotyku. Nie ma co mocować się na siłę, wiadomo,że przy dużym nacisku pod palcami wyczujemy wiele( żyły, ścięgna). Naprawdę proszę nie szukać, na pewno wszystko jest ok!! Węzeł powiększony znalazłby Pan od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×