Pogrubiała ściana kątnicy w okolicy zastawki Bauhina

u?ytkownik
Aneta

Proszę o wyjaśnienie wyniku badania TK jamy brzusznej wykonanej techniką spiralną, warstwą grubości 5/2,5/3,75 mm w płaszczyznach poprzecznych, przed i po dożylnym podaniu 80 ml Ultravistu przy wypełnionych pętlach jelitowych.
W obrębie wątroby, podtorebkowo w seg. 6-ym, widoczny jest obszar hypodensyjny o wymiarach ok. 25x11x37mm, który nieznacznie wystaje poza obrys wątroby, niejednorodnie wzmacnia się po dożylnym podaniu środka kontrastowego.
Kątnica w okolicy zastawki Bauhina o pogrubiałej do ok. 12 mm ścianie. Ściana kątnicy ulega wzmocnieniu po dożylnym podaniu środka kontrastowego. Przylegająca tkanka tłuszczowa o wzmożonej gęstości, dochodzi do niewielkiego, patologicznego ogniska w miąższu wątroby opisywanego powyżej. Na poziomie kątnicy zatarte wewnętrzne obrysy powłok brzucha.
Nadnercze lewe o zmienionym kształcie, powiększone. W jego obrębie widoczny guzek śr. ok 15 mm gęstości ok 8-9 j.H., co może odpowiadać gruczolakowi.
Niewielka przyścienna skrzeplina w aorcie na wysokości rozworu przełykowego. Uwapnione blaszki miażdżycowe w aorcie i tt. biodrowych.
Widoczne pojedyncze węzły chłonne śród- i pozaotrzewnowe śr. do 8 mm.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
stapler

Z opisu TK jamy brzusznej wynika, że prawdopodobnie w zakresie kątnicy wystepuje jakaś zmiana ekspansywna, która może naciekać sąsiadujące tkanki. Poza tym guzek w wątrobie być może jest ogniskiem przerzutowym właśnie zmiany występującej w jelicie grubym. Na pewno z uwagi na taki opis TK należy w trybie pilnym wykonać kolonoskopię celem oceny śluzówki jelita grubego.
Zmiana w nadnerczu lewym raczej nie budzi podejrzeń o proces złośliwy nowotworowy. Jeśli nie ma zaburzeń endokrynologicznych związanych z hormonami nadnerczy raczej wystarczy tylko obserwacja zmiany.
Na pewno obecnie należy skoncentrować się na szczegółowej ocenie jelita grubego.
Pozdrawiam.

Twoja odpowiedź