Artefakt w oskrzelu w badaniu RTG

u?ytkownik
Anna

Zwracam się z pytaniem bardzo niepokojącym dla mnie. Chodzi o mojego syna otóż moje dziecko w związku z nocną dusznością miało wykonane badanie rtg płuc. W opisie : pola płucne bez zmian w lewej wnęce plaskie ciało obce w oskrzelu artefakt? Zawieziono nas do szpitala specjalistycznego gdzie ponownie wykonano rtg. Opis : pola płucne bz. w lewej wnęce dobrze wysycony cień linijny ok. 5 mm (zwapnienie? cień naczyniowy?).
Dzień później wykonano bronchofiberoskopię : Krtań tchawica oskrzela płatowe i segmentowe drożne sluzówka niezmieniona, niewielka ilość wydzieliny śluzowej w oskrzelach, ciała obcego nie uwidoczniono.
Czy możliwe, że dwa zupełnie różne aparaty rtg wykazały artefakt? Jak twierdzą lekarze. Nie mam pojęcia co dalej?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
mateusz

W jakiej pozycji były wykonywane zdjęcia i w jakiej projekcji?

u?ytkownik
Anna

Zdjęcie w szpitalu w moim mieście PA wykazało jak w opisie wyżej płaskie ciało obce, przy zdjęciu bocznym nic nie widać. Drugie zdjęcie w szpitalu pulmunologicznym w Szczecinie PA - cień linijny dokładnie w tym samym miejscu. W jakiej projekcji? Nie mam pojęcia co oznacza to pytanie, szczerze mówiąc. Nie wiem czy o to chodzi ale obydwa na kliszach dużych rentgenowskich. Pierwotnie na płycie cd po ujawnieniu *tego czegoś* zrobiono wydruk.
Dodatkowe wyniki pomiary pulsometrem wskazania od 95%-100% spirometria w normie, wyniki krwi w normie.
Syn dość często skarży się na problemy z nabraniem powietrza, testy alergiczne:roztocza I, II* pleśnie I, II* kot, pies, trawy, ziarna / 0 mm.
Dodatkowo obrzęk małżowin nosowych.
Nie wiem co robić, proszę mi poradzić. Dziecko autystyczne 12 lat

u?ytkownik
stapler

W jakiej projekcji?
- projekcja oznacza czy zdjęcie było wykonane z przodu do tyłu czy też z boku
- jeśli w bronchoskopii nie stwierdzono ciała obcego ani innych patologii to rzeczywiście cień mógł być tylko błędem aparaturowym lub niewielkim zwapnieniem w samym miąższu płuca, a nie w oskrzelu

Twoja odpowiedź