Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wielopoziomowa spondyloza lędźwiowa


Gość Dawid

Rekomendowane odpowiedzi

Oto mój opis, bardzo proszę o tłumaczenie na polski, czym to wszystko grozi jeśli dalej nic nie będę robił i jak bardzo juz jest źle bo mam dopiero 29 lat.: Bulging krążka L3-L4 modeluje worek oponowy i zwęża dolne piętra kanałów korzeniowych. Zmiany o podobnym charakterze morfologicznym i nasileniu występują również w przestrzeni międzykręgowej L4-L5. Szerokopodstawna tylna protruzja krążka L5-S1 modeluje worek oponowy. Anomalia rozwojowa pod postacią obecności lumbalizacji kręgu S1. Brak spojenia łuku tego kręgu. Szczątkowo wykształcony krążek S1-S2 nie tworzy patologicznych uwypukleń. W badanym zakresie kanał kręgowy jest prawidłowej szerokości. Wniosek: Cechy wielopoziomowej spondylozy lędźwiowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki opis świadczy o zwyrodnieniowej chorobie kręgosłupa na poziomie odcinka lędźwiowego z częściową przepukliną 3 krążków międzykręgowych. W niewielkim stopniu. Najbardziej nasilona zmiana w zakresie przepuklinowym jest na poziomie L3-L4 ponieważ w niewielkim stopniu może uciskać na korzenie nerwowe. Obecnie stan kręgosłupa nie wymaga na pewno leczenia operacyjnego. Okresowo leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz rehabilitacja powinny znieść dolegliwości i znacznie opóźnić proces zwyrodnienia kręgosłupa. Oczywiście dodatkowo odpowiedni sposób postępowania. O dalszym postępowaniu powinien decydować neurolog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie formy aktywności fizycznej mogą mi pomóc i czy sztuka walki jaką jest Aikido może mi zaszkodzić. Rozmawiałem z trenerem i polecił mi tą sztukę jako jedyną w moim stanie do uprawiania gdyż nie ma w niej dużych przeciążeń dynamicznych. wszystkie ruchy odbywają się płynnie i spokojnie choć są pady i przewroty. Sam na sobie stwierdził że jego dolegliwości bólowe zmniejszyły się a w niektórych przypadkach ustąpiły. Z góry dziekuję zza pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również proszę o pomoc w przetłumaczeniu tego wyniku bada:, na poziomie L3,L4 bulging powoduje nieznaczne modelowanie przedniej części worka oponowego oraz zwężenie kanałów korzeniowych nerwów rdzeniowych w częściach dolnych obustronnie. Na poziomie L4-L5 również uwypuklenie tarczy typu bulging tworzące na poziomie kanału kręgowego szerokopodstawną protruzję uciskającą przednią część worka oponowego. Kanały korzeniowe na tym poziomie obustronnie zwężone w częściach dolnych przez uwypuklony pierścień włóknisty tarczy.Na poziomie L5-S1 tarcza międzykręgowa nieznacznie uwypukla się do tkanki tłuszczowej nadoponowego bez cech ucisku worka oponowego.W odcinku krzyżowym widoczne drobne torbiele Tarlowa- największa po stronie lewej na wys S2 wielkości 12mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również gorąco proszę o przetłumaczenie wyniku badania MR kręgosłupa L/S. Spłycenie lordozy lędźwiowej. Centralno - lewostronne uwypuklenie krążka L3/L4 zwęża światło kanału kręgowego o ok.2mm wymiar a-p kanału na tej wysokości wynosi 11mm, wypełnia częściowo zachyłki boczne kanału modelując nieco worek oponowy. Obustronne zwężenie otworów międzykręgowych na wysokości L3/L4 i L4/L5 przez zmiany wypuklinowe krążków niewielkie pogrubienie wyrostków stawowych powodują nieznaczne modelowanie . rdzeniowego w poziomie otworu L4/L5 po stronie lewej. Częściowo dehydratacja zwyrodnieniowa przestrzeni międzykręgowych L3/L4 i L4/L5. Prawidłowy sygnał z worka oponowego i trzonów lędźwiowych. W badaniu Rtg Poziomo ułożona kość krzyżowa. 1.Ogromne dolegliwości bólowe kończyn dolnych. Przewlekła rwa kulszowa. Jakie rokowania? 2. Jak leczyć. 3. Czeka mnie zabieg operacyjny. Czy z takimi zmianami w kręgosłupie L/S można wykonać znieczulenie zewnątrz oponowe? Czy grozi ono powikłaniami i jakimi? Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz

Również gorąco proszę o waszą opinie. Kręgosłup lędźwiowy o spłyconej nieco lordozie fizjologicznej. Na poziomie L1-L2 widoczne nieznaczne przegięcie kifotyczne. Na topogramie orientacyjnym widoczna śladowo zaznaczona skolioza esowata. Widoczne są nieznaczne zmiany degeneracyjne szpiku kostnego o typie zwyrodnienia tłuszczowego w obrębie łuków, szczególnie w okolicy nasad łuków kręgów L4-L5 zaznaczone po obu stronach. Poza tym morfologia kręgów lędźwiowych, uwidoczniona dolnych piersiowych i segmentów kości krzyżowej w normie, sygnał ze szpiku kostnego widocznej części kręgosłupa prawidłowy. Tarcze między kręgowe o prawidłowej szerokości i o prawidłowym sygnale. Za poziomie L5-S1 widoczny jest śladowo zaznaczony (o 2-3mm) przodozmyk. Na poziomie L5-S1 widoczna jest niewielka centralno-prawoboczna wypuklina tylna tarczy międzykręgowej o typie protruzji, zwężająca nieznacznie zachyłek prawoboczny kanału kręgowego z niewielkim uciskiem tkanki tłuszczowej nadtwardówkowej, bez jakiegokolwiek ucisku na struktury nerwowe, kanały korzeniowe na tej wysokości nieznacznie węższe, rezerwa objętościowa dla korzeni nerwów rdzeniowych L5 jest jednak zachowana. Poza tym szerokość kanału kręgowego i kanałów korzeniowych w badanym odcinku rdzenia kręgowego w normie. Intensywność sygnałów z uwidocznionego, końcowego odcinka rdzenia kręgowego prawidłowa. Stożek końcowy widoczny na wysokości L1. Wyraźnych zmian patologicznych w tkankach miękkich okołokręgosłupowych nie stwierdza się. Wnioski: Cechy spondylozy lędźwiowej, z wielopoziomową dyskopatią. W porównaniu do badania poprzedniego z dnia 21.10.2011r widoczna jest niewielka zmiana morfologii przepukliny na poziomie L4-L5 (niewielka regresja jej objętości) oraz pojawienie się niewielkiej dodatkowej przepukliny ( protruzji) na poziomie L1-L2. Nie duże zaburzenia statyki. Mam 18 lat i cały czas odczuwam ból w odcinku lędźwiowym. Nie mogę za długo stać, ani siedzieć bo strasznie boli. proszę o wasze opinie na ten temat. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×