Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Carcinoma lobulare invasivum NHG2


Gość Jola

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,moja mama jest po mastektomii i otrzymała taki wynik badania histopatologicznego carcinoma lobulare invasivum NHG2 infiltratio carcinomalosa telae adiposae et perineuralis(guz śr do 2,3 cm) Co oznacza ten wynik ,jakie są rokowania? Lekarze wspominają o przeprowadzeniu głębszej operacji, ponieważ guz nie został dostatecznie głęboko wycięty(sine infiltratione odległość od guza 1,2 cm marg. głęboki foci carcinomatosi drobne ogniska obecne w tkance tłuszczowej oraz w okolicy mięśni szkieletowych.Moja mama miała końcem kwietnia robione baypassy ,teraz ta mastektomia,czy kolejna operacja jest konieczna? Czy ona ograniczy chemię? bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

carcinoma lobulare invasivum NHG2 infiltratio carcinomalosa telae adiposae et perineuralis Z rozpoznania histopatologicznego wynika, że nowotwór to rak zrazikowy naciekający - drugi co do częstości podtyp histopatologiczny raka piersi. Rak nacieka tkankę tłuszczową oraz drobne nerwy. Stopień złośliwości nowotworu to G2 (postać pośrednia między G1 - rakiem najmniej agresywnym, a G3 - rakiem najbardziej agresywnym). Wielkość guza powyżej 2 cm średnicy oznacza zaawansowanie T2 w skali od T1 do T4. Nie znam wyniku badania węzłów chłonnych pachowych (czy są zajęte czy nie przez nowotwór), ani oceny receptorów hormonalnych i HER2. Z tego powodu nie określę konkretnego rokowania. Jednak rak naciekający stanowi o bardzo niekorzystnym rokowaniu zwłaszcza na ścianę klatki piersiowej. Skoro lekarze sugerują reoperację z docięciem miejsca nacieku radzę zgodzić się na to. Najważniejsze jest doszczętne usunięcie miejscowe guza. Tak operacja może polepszyć wyniki leczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź.może podam opis makroskopowy. I prawa pierś 18x13x6z zawartością dołu pachowego i szczytu pachy oznaczonego nitką.Na przekroju pierś o budowie tłuszczowej z włóknistymi ogniskami.Na granicykw.górnych obecne ognisko dość twarde 2,3x1,2cm oddalone 1,2 cm od marg. górnego,0,6 cm od głębokiego,2cm od powierzchni skóry.w tkance tłuszczowej znaleziono 17 węzłów chłonnych od 0,3-1,5 cm.W szczycie pachy oznaczonym nitką znaleziono może 2 drobne węzły chłonne do 0,6cm. II fragment tkanki bez wyraźnego węzła chłonnego. oceny receptorów o symbolu HER nie ma nigdzie na rozpoznaniu,więc nie wiem gdzie mam tego szukać? Dziękuję i proszę o wyjaśnienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,mam już wynik badania receptorów mojej mamy. Receptor estrogenowy (+) silna reakcja jądrowa w 90%komórek nowotworowych. Receptor progesteronowy (-) brak reakcji jądrowej. HER-2 (0) w skali 0 do 3+ Dodam jeszcze że węzły chłonne nie są zajęte przez nowotwór. Bardzo proszę o wyjaśnienie,jakie są rokowania i na jaki rodzaj terapii mamy się przygotować. Proszę mi jeszcze powiedzieć czy czekać na termin w przychodni (9września) czy szukać onkologa żeby jak najszybciej zacząć leczenie? Z poważaniem Jola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×