Guzki Schmorla w dolnym odcinku kręgosłupa piersiowego

u?ytkownik
Piotr

Witam.
Czy taki wynik MR dyskwalifikuje mnie jako koszykarza zawodowego (intensywne codziennne treningi):

*Jedynie w niewielkim stopniu uwypuklaja sie ku tylowi kraski L1/L2 , L2/L3 , L3/L4 i L4/S1. Umiarkowana, tylna wypuklina krazka L5/S1. Guzki Schmorla w dolnym odcinku kregoslupa piersiowego i w gornym odcinku kregoslupa ledzwiowego. Stozek rdzenia bez zmian.*

p.s.
*L4/S1* tu literowka lekarza chyba...

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
stapler

Guzki Schmorla to przepuklina śródkostna, przepuklina dysku jednak nie wydostaje się poza obręb kręgu tylko wgłąb trzonu kręgu równocześnie niszcząc płytkę graniczną. Guzki Schmorla są typowe dla przeciążenia w młodym wieku lub w sporcie. Istnieją dwa rodzaje guzków Schmorla, jedne są położone centralnie (choroba Scheuermanna patrz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Scheuermanna), te drugie pojawiają się w przedniej części płytek końcowych, to dolegliwość spotykana u sportowców. Guzki Schmorla mogą być niezauważone i nie dawać żadnych objawów.
Niestety taki wynik MR raczej dyskwalifikuje od czynnego uprawiania sportu. Trzeba jeszcze ten wynik skonsultować z lekarzem sportowym.
Co do L5/S1 to prawidłowe określenie (jest 5 kręgów lędźwiowych, to połączenie ostatniego kręgu lędźwiowego z pierwszym krzyżowym).

u?ytkownik
Piotr

Dzieki Stapler. Nie pozostaje mi nic innego jak przerzuci sie na basen. Ciezko bedzie */

Konsultacje mam miec w najblizszych dniach.

Twoja odpowiedź