Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Swędzenie skóry głowy po operacji guza mózgu oponiaka


Gość IZa

Rekomendowane odpowiedzi

Do Mandragora, ja też mam sztuczną kość, operacje miałam tak jak Anna oponiaka móżdzku po lewej stronie, operacja 1,5 roku temu czucia nie mam, ale normalnie śpię (zresztą spałam już na tym boku tydzień po operacji), chodzę do fryzjera, czucia rzeczywiście nie mam (tak jak w okolicy blizny po cesarskim cięciu) ale już się do tego przyzwyczaiłam, czasami lekkie kłucia w okolicy blizny np. na zmianę pogody we wrześniu idę na rezonans w Bydgoszczy to dam znać więcej po nim. Pozdrawiam Wszystkich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ANNO,chyba źle spisałam Twojego maila,a chyba usunęłaś wiadomość z adresem,jeśli możesz proszę napisz jeszcze raz,przepraszam. Mi lekarz też mówił,że w miejscu usunięcia kości będzie cement medyczny. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mandragora

Podobno nerwy mają tą zaletę, że potrafią się zregenerować. Ale jeśli upłynął rok od operacji, a czucie nie wraca to może faktycznie już tak zostanie. Co do usuwania kości podczas kraniotomii, to nie wiem jak w innych szpitalach, ale u mnie wstawiono sztuczną kość, nie wiem jak ją zamocowali, może i na jakiś cement, a może jakimiś nitami, nie mam pojęcia. Wiem, że są nawet kleje, którymi stabilizuje się sztuczne opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mandragora

Ja miałam w Warszawie. Przy niektórych operacjach, kiedy guz jest mały to wycinają kość i później z powrotem ją wkładają, ale przy rozległych jest to już bardziej skomplikowane i nierzadko trzeba rekonstruować kość i zastępować ją sztuczną - generalnie jak pomyślę o tych sztucznych kościach i oponach to mnie ciarki przechodzą...brrr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mandragora

Zastanawiam się, czy są jakieś przeciwwskazania do wykonywania konkretnych czynności np. lot samolotem, długodystansowe bieganie, skoki ze spadochronem etc. Co nam - osobom po usunięciu oponiaka wolno a czego nie wolno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój lekarz powiedział, że wolno mi wszystko, tylko bez przesady*) Z uwzględnieniem, że przez pewnie czas mam uważać na głowę. Jutro mijają dwa miesiące od operacji, ja czuję się dobrze, ale rzeczywiście w miejscu cięcia ( kształt drzwi ) nie mam czucia i swędzi, jak cholera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pytałam lekarza kiedy mogę iść na basen i na siłownię. Na basen pozwolił po 3 miesiącach a na siłownie po 6. Więc myśle, że nie jest tak źle :-) Skoro można na siłownie to i pobiegać można. Ja także mam sztuczny fragment opony ale nic w związku z tym nie odczuwam negatywnego. Czucie w miejscu pooperacyjnym pomału wraca. Lekarz zalecił stosować maść z witaminą A - ma pomóc zarówno na brak czucia jak i włosy szybciej mają odrosnąć. Mi rosną jak oszalałe na całej głowie tylko w miejscu cięcia jakoś nie chcą :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie lekarz (Furtak) powiedział, że dają sztuczną kość i chyba nie jest niczym mocowana tylko wkładana i po pewnym czasie zrasta się splotem naczyń pod skórą. Jest to tak jak Grazia powiedziała cement medyczny - ortopedyczny tzw. codubix (można o nim przeczytać w internecie) tak mam napisane na wypisie ze szpitala co użyto do plastyku opony po kraniektomii. Grazia a może małe spotkanie w Bydgoszczy na kawę we wrześniu jak będę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mandragora

Nurkowanie to rozumiem - zmiana ciśnienia, narty - w górach, także różnica ciśnień, ale łyżwy....zawsze kask można nałożyć :) Jak na rolkach czy rowerze jeździmy w kasku to i na łyżwy też kask zakładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o zmianę ciśnienia, tylko o to, że na łyżwach, rolkach czy nartach można się przewrócić i uderzyć w stronę głowy operowanej, ja wolę dmuchać na zimne i nie podejmuję ryzyka, nigdy nie wiadomo, co może grozić upadek. Jeśli kto ma ochotę to nie ma zakazu. Co do zmiany ciśnienia to nie wypowiadam się, bo nie wiem. Zresztą leciałam już parę razy samolotem, raz 2h i 5 h i zero bólu w głowie. Grazia w Bydgoszczy jestem od 3 do 7 września., jakby co to daj znać, zawsze warto móc się wspierać, bez względu na wiek, choroba przecież nie wybiera. Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Dawno nie zaglądałam na forum, ale znów zaczęłam krążyć ,myślami wokół mojego oponiaka, bo pojutrze minie rok od chwili gdy się o nim dowiedziałam, a za ponad miesiąc - rok jak go wycięto w cholerę:). Głowa mnie pobolewa od czasu do czasu, ale niebyt mocno. Z tego co widzę, część osób miało wyciętą kość czaszki. Ja mam kość swoją, ale zamiast opony mam łatkę oponową. Mam pytanie, czy w miejscu cięcia kości też macie takie wgłębienia? ja mam taki spory rowek. Niedługo będę robić kolejny rezonans kontrolny, ale nie boję się go jak tego pierwszego pooperacyjnego. Grazia byłaś operowana na Jaczewskiego w Lublinie? a kto Cie operował? mnie dr Markiewicz (którego bardzo pozdrawiam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, pomyliłam Cię z Gabi piszącą na poprzedniej stronie:) Neurochirurdzy w Bydgoszczy są świetnymi i znanymi fachowcami, trzymam kciuki za operację:) Trzeba mieć nadzieję, że nic nam tam nie odrośnie i żyć normalnym życiem. To mi powiedziała Pani onkolog z CO: Wstaje Pani rano i mówi Pani sobie - jestem zdrowa. I bedzie pani zdrowa. Pozdrawiam wszystkich:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, co do spoiwa przeciętych kości czaszki - mi lekarz powiedział, ze mam wstawione spoiwo tytanowe *P A czucie w miejscu operacji już mi prawie całkowicie wróciło. czasami jeszcze trochę zaswędzi. Włosy na bliźnie nie rosną, ale spomiędzy reszty włosów i tak tego nie widać (na szczęście, bo miałam rozcięte pół łba).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×