Przepuklina brzuszna czy operować i szczepić się przeciw żółtaczce?

u?ytkownik
Barbara z Zielonej Góry

Jestem po 3 cesarskich cięciach i od okolo 2 lat zaraz po ostatniej cesarce wyczułam wypuklenie kolo ciecia cesarskiego. Cięcie jest robione wzdłuż brzucha tak wiec byłam u lekarza i powiedział, ze to przepuklina i trzeba operować. Naprawdę to się bardzo boje. Juz mialam tyle tych narkoz i jeszcze te ciecie to aż ciarki mi przechodzą. Czy ta operacja to będzie duże ciecie? Mialam 2 szczepionki, a o trzeciej zapomniałam - to musze od nowa je robić? A jak długo leży sie po operacji?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
stappler

Jedyna metodą leczenia przepukliny w bliźnie pooperacyjnej jest operacja. Cięcie jest odpowiednie do wielkości przepukliny (z reguły większe niż sama wyczuwalna fizykalnie przepuklina). W czasie zabiegu chirurg zapewne wytnie poprzednią bliznę dlatego wielkość starej blizny nie powinna ulec zmianie. Po zabiegu w zależności od rany pooperacyjnej leży się zazwyczaj 2-3 doby.
Jeśli przyjęła Pani już dwie dawki szczepionki przeciw WZW typu B warto skontrolować poziom przeciwciał antyHBs. Jeśli poziom będzie poniżej 100 j.m. należy od nowa się zaszczepić. Jednak szczepienie to nie jest wymagane przed zabiegiem. Robi to Pani dla własnego bezpieczeństwa. Każdy ośrodek zdrowia powinien zapewnić Pani całkowite bezpieczeństwo pod względem jakichkolwiek zakażeń.
Pozdrawiam.

Twoja odpowiedź