Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podejrzenie torbieli pasożytniczej wątroby


Gość Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry Prawie rok temu na badaniu USG wykryto u mnie torbiel wielkości 26x16mm. Nastepnie wykonano TK dla wyjaśnienia. Opis TK:Podtorebkowo w 6segmencie wątroby obecna ostro konturowana, okrągła zmiana śr.2,6cm o tkankowych wartościach pochłaniania, częściowo zwapniała, nie ulegająca wzmocnieniu kontrastowemu w kolejnych fazach badania-obraz sugeruje zmanę o charakterze tprbieli powikłanej, także możliwe, że pasożytniczej. Reszta wątroby itd. zdrowa. Dodatkowe badania:gastroskopia, kolanoskopia,markery nowotworowe,markery pasożytnicze, tarczyca, Aspat,alat, rtg klatki piersiowej, ekg jest ok.Mam niedokrwistość, nie dobór Fe.Inne problemy zdrowotne:przez jakiś czas czyraki, częste przeziębienia,osłabnięcia, duszności, zawroty głowy. Powtarzane badania Usg nie wykazały istotnych zmian w wątrobie w ciągu roku. Rozmiary torbieli są porównywalne, inne badania w tym kierunku też.Zdania lekarzy są podzielone:jedni radzą operować inni nie a ja nie za bardzo wiem co dalej. Mam 26 lat i 2 dzieci. gdzie mam się zgłosić z tym problemem? czy są możliwe jeszcze jakieś badania do diagnozy?Lekarze u których byłam powiedzieli że więcej nie są w stanie nic zrobić. Gdzie mam szukać rozwiązania i jakiś konkretnych informacji? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stapler

gdzie mam się zgłosić z tym problemem? - jeśli jest podejrzenie torbieli pasożytniczej warto byłoby udać się z tym problemem do poradni chorób zakaźnych czy są możliwe jeszcze jakieś badania do diagnozy? - wykonuje się specjalistyczne parazytologiczne np. z biopsji torbieli lub testy skórne patrz: http://www.gronkowiec.pl/tasiemiec_bomblowiec.html http://pl.wikipedia.org/wiki/Echinokokoza#Rozpoznanie - jeśli to zwykła torbiel nie ma wskazań do operacji, operuje się dopiero bardzo duże torbiele (ponad 10 cm średnicy) lub dające objawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź.Znalazłam już kila adresów i będe jutro dzwonić. Jeszcze jedno pytanie jakie mam to czy przy TK łatwo rozpoznać torbiel pasożytniczą? Z tego co wiem USG dobrze tego nie obrazuje i chciałabym wiedzieć na ile jest możliwa pomyłka w diagnozie. Czy często są podejrzenia takich torbieli? Z góry dziękuje. Z resztą będe wojować w miare możliwości. Pozdrawiam i życze spokojnej nocy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stapler

TK także słabo uwidacznia takie torbiele. Z reguły częściej wysnuwa się takie podejrzenia niż w rzeczywistości tak jest. Takie torbiele to rzadkość. Może rocznie w całej Polsce zdarza się około 40-50 przypadków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I niema co sie oszukiwać jakimiś tam może jakiś lek wynajdą dializy męczą i skracają zycie a jeżeli chodzi o wątrobę to napewno przeszczep tekie narządu to jest masakra i niech nikt niegada ze cysty to nic złego!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×