Guz płuca prawego i drobne pęcherze rozedmowe

u?ytkownik
milagros

Bardzo prosze o przetłumaczenie wyników mojego dziadka wiek 78 lat
KT klatki piersiowej - w segmencie 6 płuca prawego podopłucnowo widoczny lity, o nieregularnych zarysach guz średnicy28 mm, widoczne naczynia zaopatrujace zmiane. Poza tym drobne pęcherze rozedmowe w obrębie miąższu obu płuc średnicy kilku milimetrów, największy 24mm., kilka powiększonych węzłów chłonnych wnękowych długość do 14mm.Nie stwierdza się płynu w jamach oplucnych.
FOB- krtań bez zmian tchawica o przekroju szablowatym w osi.Ostroga glówna ostra 6/12. OL-bez zmian. OP-główne drożne, ujście górno-płatowego i dalej szczególnie RB3 i RB2 znacznie zwężone a błona sluzowa nieregularna, nacieczona
USG.wątroba niepowiększona w płacie prawym ognisko o śr.20 mm o podwyższonej echogenicznościo charakterze najprawdopodobniej naczyniaka. Śledziona znacznie powiekszona ok 30x 9 cm.zmiana ogniskowa w sledzionie o podwyższonej echogeniczności śr.11 mm.złogi w nerce śr.3-4 mm. Pozostałe narzady w usg w normie.
oprócz tego dziadek o 2 lat choruje na leukopenie z góry bardzo dziekuje za odpowiedz i prosze powiedziec co to jest i jakie sa rokowania

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
stapler

Leukopenia może być związana z przerostem śledziony dlatego w tej sprawie należny skonsultować się z hematologiem, gdyż taki stan może wymagać resekcji śledziony.
W płucu prawym zmiana sugerująca nowotwór. Trzeba w tej sprawie skonsultować się z torakochirurgiem. Prawdopodobnie konieczna okaże się biopsja otwarta tej zmiany (np. pobranie wycinka torakoskopowe) lub całkowite nawet usunięcie tej zmiany. Dopiero wynik pooperacyjny dokładnie odpowie na pytanie czym konkretnie jest ta zmiana. O dalszym postępowaniu powinien zadecydować pulmonolog i torakochirurg.

Twoja odpowiedź