Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Naczyniak wątroby


Gość Iwona

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że większość z nas ma naczyniaki na prawym płacie wątroby, od czego to zależy i w ogóle skąd one się biorą ? Leżałam w szpitalu z powodu bóli i zawrotów głowy, nudności i bólu żołądka* miałam ostre zapalenie dwunastnicy- dziś wyszłam ze szpitala i jestem jeszcze bardziej chora - podczas badania USG stwierdzono u mnie widoczne hiperechogeniczne ognisko 10mm mogące odp. naczyniakowi, lekarz nie kazał się tym martwić, więc po co faszerował mnie na oddziale lekami uspokajającymi skoro to nic poważnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka podstawowych informacji o naczyniakach wątroby (dla tych co jeszcze nie znaleźli) 1. to nie są nowotwory złośliwe 2. one rosną, nawet do względnie gigantycznych rozmiarów (np 20cm!!!). 3. rozmiar naczyniaka nie jest najwiekszym problemem - najważniejsze jest jego umiejscowienie. to z niego wynika to czy powoduje bóle oraz czy konieczne jest leczenie chirurgniczne z powodu ucisku na drogi żółciowe lub blokowania innych funkcji wątroby 4. nie jest poddawany natychmiastowej operacji jeżeli nie zagraża życiu (groźba pęknięcia, upośledzenie funkcji wątroby) dlatego, że operacje wątroby są bardzo wycieńczające dla organizmu (zwykle dość krwawe, bo organ jest mocno ukrwiony) 5. tak jak większośc z Was pisze - z naczyniakiem da się żyć bez obawy o własne istnienie. 6. zdecydowanie powszechne jest występowanie więcej niż jednego naczyniaka na wątrobie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Pierwszy raz korzystam z tego forum i chciałbym zaczerpnąć informacji, jak ma się naczyniak w 7 segmencie wątroby (podtorebkowo) do zespołu Gilberta? Ma 16mm, Gilberta stwierdzono jakieś 8-9 lat temu - mam 24 lata - a problemy z Gilbertem zaczęły się jeszcze ze 2-3 lata wcześniej. Wszystkie wyniki w normie (pod kątem Gilberta i wątroby) poza bilirubiną (1,8 !!! ale to i tak super wynik bo zwykle miałem 2,5 w górę). Ogólnie czuję się bardzo dobrze, uprawiam sporty także wytrzymałościowe, pijam alkohol, paliłem. Jem zdrowo ale nie odmawiam sobie niczego. Brzuch ma się dobrze. Pamiętam że kiedyś na podżebrzu czułem pewien dyskomfort, ale mineło i zapomniałem. Dziś byłem na USB i stwierdzono tam naczyniaka 16 mm. O ile o tym co to jest i co sie z tym robi już się naczytałem, to chciałbym usłyszeć jak to się ma do zespołu Gilberta. Czy jest jego rezultatem? Czy mam się obawiać czy nie? USG miałem robione dawno temu ale nic nie stwierdzono wtedy. Moja mama niestety miała nowotwór piersi, na szczęście usunięty i wyleczony. Nie chciałbym zakończyć w szpitalu z jakimś przeszczepem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, od czterech miesięcy wiem, że mam naczyniaka w obrębie prawego płata wątroby - 7,1 x 6,3 cm. Żadnych dolegliwości, ALAT, ASPAT, GGTP, AFP,CEA w normie. Profesor zajmujący się przeszczepami wątroby doradził mi cykliczne kontrole USG, p/c anty HCV (zapalenie wątroby typu *C*), ważne szczepienie WZW B i na wszelki wypadek AFP, CEA. Martwi mnie jednak ostatnio otrzymany dodatni wynik przeciwciał przeciwjądrowych (ANA) - jego już *wysoko* skonsultować nie jestem w stanie. Doczytałam, iż to oznacza, że organizm zwalcza własne komórki - *chore komórki?* - więc może ma to jednak związek z tym naczyniakiem, a nie z czymś o czym jeszcze nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!Ja też mam naczyniaki!W 2005r w badaniu Usg wykryto w obrębie płata prawego zmiany hyperechogeniczne śr14,7mm-naczyniak? Dziś po upływie 4lat okazuje się że mam trzy zmiany ogniskowe hyperechogeniczne dobrze ograniczone 18,11,7mm-naczyniaki!W szyjce pęcherzyka żółciowego pojedyńczy drobny złóg o śr. 6mm. Jestem przerażona!Co z tym robić?POMOCY!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam 28 lat i tez u mnie wykryto naczynaiak! Miałam robione badanie 15.10.2009r. a treśc tego jest taka: * Wątroba niepowiększona, w płacie prawym zobrazowano hyperechogeniczną strukturę śr. 12mm - naczyniak?, pozostały miąższ wątroby echojednorodny. Ja również jestem przerażona bo nie wiem co dalej mam z tym zrobic? Proszę o odpisanie specjalisty na moją treśc co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do: Agnieszka, 2009-10-19 08:15:22 Radzę poszukać specjalisty w realu a nie na forum i póki co nie martwić sie na zapas. Domyślam się, że to badanie z 15.10 to usg, na podstawie którego nie można dokładnie określić rodzaju zmiany. Czy jest to naczyniak można określić w badaniu TK. Po prostu po podaniu kontrastu naczyniaki zachowują się w TK bardzo charakterystycznie. Do tego próby wątrobowe i wszystko powinno być jasne. A jak już się potwierdzi- mówi się trudno i żyje się dalej. Są o wiele gorsze przypadłości. Wiem to z autopsji- mam 28 lat, podczas kontrolnego badania usg jak tam się miewa torbiel trzustki wykryto kilka zmian rozsianych po całej wątrobie, podejrzenie- naczyniaki. Trochę nerwów, TK, gastroskopia na wszelki wypadek, badania z krewki i potwierdzenie. Teraz tylko badania kontrolne co 6 m-cy. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. mam 27 lat . zrobiłem sobie profilaktyczne badanie jamy brzusznej i wykryto naczyniaka o średnicy 11mm w prawym płacie wątroby. jestem zaskoczony i nie wiem jak to traktować.. lekarz radiolog wykonujący badanie nie zalecił dalszej diagnostyki. nie wiem , czy jest potrzeba wizyty u lekarza specjalisty. ogólnie rzecz biorąc nic mi nie dolega, czasami miewam jednak słabe bóle i ucisk w prawym podbrzuszu. wątroba jak i inne narządy są prawidłowej echogeniczności. co o tym myślicie? czy ktoś miał podobny przypadek w tym wieku? jakie jest prawdopodobieństwo, że naczyniak się powiększy? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie, u mojej mamy wykryto w prawym płacie wątroby naczyniaki jeden ma 13 mm a dwa pozostale poniżej 1 cm. Jaki jest % stwierdzenia przez bad. USG ze to właśnie jest naczyniak, a nie coś innego ? czy lekarz może być na 100% pewien swojej diagnozy????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do JOla: Sama mam 5 naczyniaków.Podczas kontrolnego badania usg (mam też torbiel trzustki) lekarz wykrył 3 naczyniaki i powiedział, że to badanie nie daje 100% pewności co do charakteru zmian- zawsze jest potrzebne dokładniejsze badanie. Skierował mnie do innego innego specjalisty, a ten na tomografię z podaniem kontrastu. Jest to badanie dokładniejsze (świadczyć o tym może np. to, że w czasie tk stwierdzono dodatkowe 2 naczyniaki, których do tej pory nie widać na badaniach kontrolnych usg) i na ogół daje pewność czy to naczyniak czy coś innego. W przypadku, gdy tk nie daje rozstrzygnięcia pozostaje rezonans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też wykryto naczyniaka okolo rok temu, teraz po badaniu katrolnym okazalo sie, ze jest wiekszy o jakieś dwa centymetry! czy on dalej będzie sie powiększał?? Bo bardzo obawiam sie o to!Tak wogóle co jest przyczyną powiekszania sie naczyniaków?Prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak czytam te wszystkie wpisy to chce mi się śmiać, bo większość z Was zachowuje się tak jakby miała nowotwór złośliwy wątroby z przerzutami na wszystkie pozostałe organy.... ludzie opamietajcie się i nie wyszukujcie sobie chorób, których nie macie Cieszcie się życiem i tylko raz na rok czy pół roku róbcie kontrolne badania a pozostały czas wykorzystujcie na realizowanie marzeń a nie szukanie nowych objawów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 2 naczyniaki w prawym i jeden w lewym płacie wątroby ,jeden w przeciągu pół roku podwoił swoją wielkosć uważam że rośnie zbyt szybko i co dalej może być kiedy w takim tępie będzie rósł? janka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej się badasz tym bardziej wychodzi na to że jesteś chory. Jedno badanie ciągnie za sobą drugie. Rok za rokiem i tak stajemy sie stałymi klientami aptek i ośrodków medycznych a najlepsze jest to że 90% lekarzy ma gdzieś twoją chorobę. Jesteśmy ich motorkami napędowymi zarazem wiecznie przeszkadzającymi. Mało jest lekarzy wśród *lekarzy*. Ci DOBRZY albo ida już na emeryture albo sa w innym kraju. Żeby być dobrze poinformowanym i liczyć na pomoc trzeba porządnie płacić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałam naczyniaki wątroby, które powiększały się. Na początku były zmiany tylko na prawym płacie wątroby, niestety liczba ognisk zwiększała się. Lekarze na początku nie wiedzieli co mi jest. Miałam wszystkie próby wątrobowe w normie, zmiany były widoczne tylko na obrazie tk i rezonansie. To że były to naczyniaki stwierdzono dopiero po badaniu operacyjnym. Niestety na usunięcie było za późno, bo oba płaty były już zaatakowane- liczba naczyniaków zwiększała się. Zostałam zakwalifikowana do przeszczepu. Jestem już 6 lat po przeszczepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachorowałam w kwietniu ubr. O tym , że to naczyniak dowiedziałam się po operacji. USG i TK wykazywało tylko bardzo dużą zmianę w prawym płacie wątroby - 13 x 9 cm. Objawy były straszne - nudności , bóle stawów i głowy ,stan podgorączkowy , fatalna morfologia. Po miesiacu wszystko ustąpło nawet wyniki się polepszyły ale zaczął się ucisk pod prawym żebrem.Wynik z histopatologii potwierdził naczyniaka ale bardzo dziwnego. Lekarz zalecił kontrolę usg co 3 m-ce . Teraz po pół roku od operacji znowu coś mnie lekko dusi pod żebrem gdy za długo posiedzę. Byc może to nerwy bo wlaśnie klinika gdzie miałam operację zaproponowala mi wykonanie RM ze względu na ,, dziwnośc ,, tego naczyniaka. Nikt mi nie powiedział , że mogą wracac ! Może mam nowego i chcą go wykryc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako dziecko chorowalam na zoltaczke typu A, minelo 36 lat i w badaniu USG jamy brzusznej stwierdzono naczyniaki watroby ,kilka po 21x28 mm i inne. Przestraszylam sie bardzo, Zrobilam AFP , C19-9,TK, odwiedzilam profesora Transplantologii i wyszlo ze sa niezlosliwe.Przeplakalam kilka dni, schudlam 3 kg ,dopuki Pan ptrofesor powiedzial ze nie mam sie martwic. Kazal robic kontrolne badania co pol roku . Ja nie lubie chodzic do lekarza i robie te badania co roku. W tym roku a minelo 4 lata znowu sie wystraszylam po USG, powtorzylam wszystkie badania lacznie z TK i znowu wszystko w normie. Teraz wiem ze to moja psychka byla chyba bardziej chora niz watroba . Pezstalam jesc , mialam wstret do jedzenia i odruch wymiotny na mysl o jedzeniu. Wszystko mnie zaczelo bolec, ale po wynikach wszystko ustapilo. Juz znowu wrocilam do swojej wagi i ciesze sie ze zyje . Najchetniej nie robila bym juz wcale tych badan zeby sie nie denerwowac ..... Ale trzeba znowu za rok. Zycze wszystkim wiecej wiary w swoje sily i optymistycznego patrzenia na swiat , korzystania z kazdego cudownego dnia i spelniania swoich marzen :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie stwierdzono ponad 15 lat temu naczyniaki wątroby. Początkowo były podejrzenia, że to przerzuty na wątrobę jakiegoś nowotworu, ale szczegółowe badania wykazały, że to naczyniaki. Od czasu wyjścia ze szpitala nie robiłam żadnych badań. Czuję się dobrze. Mam apetyt, pracuję, uprawiam działkę. Wiem, że powinnam robić badania kontrolne, ale jakoś ciągle je odkładam. Od niedawna śledzę forum i chyba jednak zrobię sobie badania, żeby się dowiedzieć, co się z tymi naczyniakami dzieje. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×