Tętniak tętnicy szyjnej

u?ytkownik
Alina z Warszawy

Witam! Jestem kobietą, mam 21 lat. W ubiegłym roku cierpiałam na nerwicę i kilkadziesiąt razy dziennie mierzyłam tętno na prawej tętnicy szyjnej. Później zaczęłam myśleć że od tego mogłam jakoś sobie ją uszkodzić, to trwało całe wakacje, od czerwca, we wrześniu, dokładnie 9 września 2009 roku miałam usg tętnic Doppler szyjnych i badanie wyszło bez zmian. Ostatnio zaczęłąm zastanawiać się czy ta ściana tętnicy mogła ulec poluźnieniu,osłabieniu. Czy możliwe żebym miała tętniaka tętnicy prawej szyjnej? Czy możliwe żeby od uciskania szyi doszło do urazu lub czegoś podobnego? Czy to nawrót nerwicy?Czy zewnętzrna ściana tętnicy może tak się w ten sposób uszkodzić? Mam tam pulsującą gulkę, ale w tamtym roku tez miałam i był to węzeł chłonny.
Bardzo uprzejmię proszę o szybką odpowiedź

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
stapler

Czy możliwe żebym miała tętniaka tętnicy prawej szyjnej?
- jeśli USG Doppler był prawidłowy to na pewno nie ma tam tętniaka
Czy możliwe żeby od uciskania szyi doszło do urazu lub czegoś podobnego?
- pod wpływem ucisku nie dochodzi to tworzenia się tętniaka
Czy to nawrót nerwicy?
- raczej bym był skłonny takiej właśnie diagnozy
Czy zewnętzrna ściana tętnicy może tak się w ten sposób uszkodzić? Mam tam pulsującą gulkę, ale w tamtym roku tez miałam i był to węzeł chłonny.
- możliwe, że właśnie to powiększony węzeł chłonny opaty o tętnice przez co przejawia się jako tętniący guzek

u?ytkownik
magda

U mojej teściowej Doppler nic nie wykazał, a rezonans magnetyczny pokazał tętniaka w tętnicy szyjnej wewnętrznej prawej, o wielkości 4mm na 6mm.

Twoja odpowiedź