Obszar hipoechogeniczny w wątrobie

u?ytkownik
Urszula

Chodzi o wyjaśnienie fragmentu badania USG jamy brzusznej: *wątroba niepowiększona o podwyższonej echogeniczności. W lewym płacie wątroby obszar hipoechogeniczny niezbyt wyraźnie odgraniczona od otoczenia z ogniskami zwapnień, o wym. 31x30mm*.
Poza tym, pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez złogów. Drogi żółciowe wewnątrz- i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone Trzustka normoechogeniczna, bez zmian ogniskowych. Przestrzeń zaotrzewnowa i okolica dużych naczyń prawidłowa. Śledziona niepowiększona. Nerki o prawidłowym zróżnicowaniu korowo-rdzeniowym.
Prosimy o interpretację tej hipoechogenicznej zmiany. Badana osoba to kobieta, lat 54. Została skierowana przez lekarza na badanie TK. Opis ten zaniepokoił nas bardzo, nie wiem narazie kiedy uda nam się dostać na tomografię.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
stapler

Trudno określić co to może być na podstawie samego opisu USG. Raczej nie wskazuje to na nic groźnego - być może to jakieś ognisko martwicze np. na podłożu ogniskowego stanu zapalnego (często powstają wtedy zwapnienia), rozpadu niedokrwiennego miąższu, może to torbiel ze zwapniałą ścianą. Dopiero bliższych informacji może dostarczyć TK jamy brzusznej z kontrastem.

Twoja odpowiedź