Brak wizyty u endokrynologa a podjęta decyzja o operacji tarczycy przez chirurga

u?ytkownik
Ania

USG- prawy płat wymiary 523118mm, objętość 14,5ml
lewy płat 472012mm, objętość 5,7ml. Cieśń grubości 3mm. Obustronnie na szyi nieprawidłowych węzłów chłonnych w badaniu USG nie uwidoczniono. Gruczoł tarczowy o prawidłowej echogeniczności i strukturze -lewy płat.
Prawy płat- o rozmytych granicach. Na pograniczu płata i cieśni ognisko normoechogenne o wymiarach 222014mm. W obrazie USG zmiana lita w prawym płacie tarczycy.
Badanie TSH- 2,14uIU/ml.

Mąż więcej badań nie miał wykonywanych nie był także u endokrynologa, nie miał robionej biopsji. Lekarz rodzinny pokierował go od razu do chirurga który po obejrzeniu USG stwierdził że to guz i trzeba usunąć cały prawy płat, po czym ustalił termin operacji na 22.03.10. Po operacji wycinek ma być badany.
Czy mąż ma się podjąć tej operacji skoro już jest termin ustalony czy lepiej zrezygnować i udać się do endokrynologa i najpierw zbadać jaki to rodzaj guza?
Czy chirurg może sam zdecydować o takiej operacji?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
haemophilus

Tak, chirurg może sam zadecydować o takim zabiegu. Zwykle w przypadku podejrzenia guza tarczycy wykonać operację. Takie leczenie daje o wiele lepsze rokowanie. Przed operacją należy jednak wykonać jeszcze badanie BAC.

Twoja odpowiedź