Chropowate jądro

u?ytkownik
Tomek

Witam

Badając swoje jądro zauważyłem, pewne chropowatości na powierzchni. W jednym miejscu jest taki średnio twardy 3-4 mm guzek a w drugim taki bardziej podłużny, tak 10 mm x 1mm. Łatwo da się to wyczuć ponieważ jest to twarde. Jest to na samym jądrze. Zrobiłem USG, ale radiolog powiedział, ze nic tam nei widać i żebym poszedł do urologa. Poszedłem do urologa i po dotyku powiedział, że włóknieje mi jądro. Później zrobił USG i powiedział, ze miąższ jadra jest czysty i, że mam jeszcze jakaś torbielke w najądrzu. Nie chciał zapisać mi żadnych antybiotyków. Na jakiej podstawie można przypuszczać, ze to zwłóknienia skoro w aparacie USG miąższ był czysty? Urolog kazał raz na 2 lata robić USG i markery (obecnie markery wyszły w normie). Można żyć z takimi zwłóknieniami? Czy one się będą powiększać z czasem? I czy jest możliwe, że usg się pomyliło i to jakiś rak? Odnośnie raka jądra, to czy on szybko rośnie? Bo u mnie te zmiany są takie same od 4 miesięcy.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
stapler

To zapewne ogniskowe zwłóknienie jąder. Nic groźnego, nie wymagającego kompletnie żadnego leczenia tylko okresowej obserwacji (tak jak zalecił urolog). Przyczyna jest samoistna. Nie ma Pan żadnego wpływu na powstanie takich ognisk. Z reguły takie włókniaki już pozostają na stałe i się nie powiększają.
Jeśli miałby podejrzenie urolog, że to rak zapewne zaleciłby jeszcze dodatkowe badania (np. biopsję cienkoigłową zmian). Markery i obraz USG oraz badanie urologiczne wystarczy, aby wykluczyć obecność raka.
Trzeba zaufać lekarzowi i stosować się do jego zaleceń.

u?ytkownik
Tomek

Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam

u?ytkownik
Dawid

Czesc ja mam kulki i guzy na 2 jadrach jadra sa twarde 2 miesiace temu urolog powiedzial ze to po chorobie ale jadra sie zrobily po 2 miesiacach twarde wiec sie chyba mylil ktos mi moze powiedziec co to jest bo chyba rak tak mysle

Twoja odpowiedź