Niespecyficzny guzek płuca prawego

u?ytkownik
Andrzej

Wykryty podczas badania TK klatki piersiowej. mój wiek 70.
To badanie zostalo zlecone przez pulmonologa w sprawie kontroli wykrytego rok temu niespecyficznego guzka podoplucnowego 3,5mm w seg.9 pluca lewego. Wielkosc tego guzka nie zmienila sie od poprzedniego badania TK.
Moje pytanie: co to jest ten niespecyficzny guzek ? Czy guzek ten wymaga dalszych badan, np histopatologicznych ?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
stapler

Guzek o takiej wielkości wymaga obserwacji. Taki guzek jeśli nie powiększa się nie stanowi podstawy do podejrzenia procesu nowotworowego. Być może to zmiana powstała na skutek przebytego stanu zapalnego.

u?ytkownik
Małgosia

Jak interpretować wyniki - mam 55 lat, od 4 lat stymulator (bradycardia, blok III stopnia)
Z powodu porannego kaszlu utrzymującego się od kilku miesięcy, który ustępuje po odkrztuszeniu flegmy - w standardowym rtg klatki stwierdzono pasemka zwłóknień w dolnym polu płuca lewego - info.od pulmonologa stan po zapaleniu płuc, nic się nie dzieje, ble,ble więc spoko luzik. Dodam spirometria ok.
Kilka dni wstecz trafiłam do szpitala z rozpoznaniem omdlenie i zapaść bez utraty przytomności.
Lekarz na sor zlecił m.in tomografię klatki piersiowej i w opisie: nie stwierdza się ubytków wypełnień. Miąższ bez zagęszczeń. Niespecyficzny guzek 5 mm w segmencie 4 płuca lewego i zalecenie konsultacja u pulmonologa - czekam w nerwach na wizytę. Otępiała, ogłupiała po spędzonych na siedząco w poczekalni 6 godzinach, diagnozę usłyszałam około północy NIE dopytałam. Teraz w nerwacji czekam na wizytę

Twoja odpowiedź