Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zasadność badania per rectum


Gość ABier

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem młodą osobą i mam pewne dolegliwości i bywam na wiztych u lekarzy w szpitalu, przychodniach. Zastanawia mnie zasdność chyba nadużywanego badania per rectum. Jesto ono krepujące i nieprzyjemne. Czy jest jakiś katolog objawów, jednostek chorobowych, gdzie jest takie badanie wskazane, a gdzie konieczne i dlaczego? Czy pacjent może odmówić poddania sie temu badania i jakie są skutki takiej odmowy. Przy jednej z moich odmów lekarz odmówił dalszego postepowania i skrzętnie zapisał, że nie to ja odmawiam współpracy i poddaniu się badaniom. Czy może tak? Paranoja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zauważyć, że właśnie w Polsce zbyt rzadko lekarze badają przez odbyt przez co problematyka związana z nowotworami jelita grubego jest niestety duża. Trafił Pan na bardzo dobrych lekarzy. Praktycznie każde badanie przy objawach ze strony jamy brzusznej powinno zawierać badanie per rectum. Pacjent może odmówić takiego badania, a lekarz powinien skrupulatnie to zapisać. Jeśli np. rozwija się u Pana nowotwór odbytu lub odbytnicy (objawy bardzo niespecyficznie - np zaparcia), a nie zostanie Pan zbadania przez lekarza per rectum to do kogo Pan potem będzie miał pretensje??? Musi Pan zdawać sobie sprawę z tego, że ani to badanie nie jest przyjemne dla Pana ani dla lekarza, który je wykonuje. Ale pewne zasady w medycynie obowiązuje, a badanie per rectum jest badaniem podstawowym, nie wykonanie go przy objawach do tego badania skłaniających jest błędem w sztuce lekarskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×