Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Różnica między guzem zapalnym trzustki a guzem nowotworowym


Gość maria

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałam na niniejszym forum, że rodzaj guza trzustki można określić na podstawie badania histopatologicznego wycinka pobranego w czasie operacji tego guza. U mojej mamy nie wykryto komórek nowotworowych w pobranym wycinku. Czy to oznacza, że guz miał charakter zapalny? Czy na podstawie innych objawów tj. postępująca utrata masy ciała i wycieńczenie organizmu można przyjąć, że był to guz nowotworowy? Czy guz zapalny może mieć nacieki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Objawy nie są podstawą do takiego rozpoznania. Najbardziej wiarygodne jest oko chirurga i ostateczny wynik histopatologiczny. Jednak jeśli to był tylko wycinek to faktycznie mógł on nie zawierać komórek nowotworowych. I nadal występuje ryzyko choroby nowotworowej (na co wskazywać może podejrzana zmiana nerki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właśnie chirurg ocenił w czasie operacji, że był to guz nowotworowy. Mimo, że ostateteczny wynik histopatologiczny nie potwierdził obecności komórek nowotworowych. Na podstawie swojej praktyki, objawów w postaci nacieków guza i postępującej utraty masy ciała chirurg stwierdził, że był to guz nowotworowy. Czy to jest możliwe? Zadaję to pytanie, ponieważ w wielu wątkach na tym forum pojawia się stwierdzenie, że wynik badania histopatologicznego decyduje o rodzaju guza trzustki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj się dowiedziałam że moja mama ma guz głowy trzustki ,miała pobrany wycinek trzustki czekamy na wyniki oraz na rezonans magnetyczny, nie wiem co dalej robić i gdzi się udać!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 45-latek

jesli komus to w czyms pomoze, ja mialem bardzo ciekie,martwicze zapalenie trzustki* do tego z ropniem i mozliwymi powiklaniami - male sznse na przezycie.... Po roku guz wielkosci piesci(!). Wlasnie jestem po badaniach i bez zadnego(!) leczenia zmnijszyl sie...trzykrotnie!! Oczywiscie, abolutnie nie znaczy to , ze nie nalezy leczyc itd - jednak SAM guz i poszerzone przewody zolciowe, pobolweania trzustki itd to b. charakterystyczne cechy ZAPALNE i dosc latwe do calkowitego wyleczenia :) A piszedlatego, ze mam generalne wrazenie po lekturze tego i onkologicznych forow, iz pisza tylko (z calym szacunkiem!) *pechowcy* i ludzie dramatyzujacy sytuacje - i stad stres wielki u czytajacych, KTORY TO WLASNIE przyczynia sie do rozwoju/braku regresu patologicznych zmian. Bierzcie Panie i Panowie na ten czynnik poprawke, szukajac porady na forach w necie, bo bnie jest tak strasznie , jak sie zwykle odbiera po lekturze opisywanych przypadkow .. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 45-latek

*Po roku guz wielkosci piesci(!). Wlasnie jestem po badaniach i bez zadnego(!) leczenia zmnijszyl sie...trzykrotnie!!* - tu musze dodac, ze brak leczenia wynikal z okresu obserwacji zmian po wykryciu (miesiac) i braku obajwowo typowych dla nowtworu. Absolutnie nie polecam *czekania* czy jakis zilowych *wynalazkow*/*smoleczenia* itd! Chce przekazac jedynie, ze nawet wielki (przyjmuje sie ,ze duzy to 2x2x2 cm -ja mialem osiemdziesiat(!) razy wiekszy! A w ciagu miesiaca zmniejszyl sie bez leczenia...trzykrotnie!)) guz LITY, to NIE zadne wyrok i niekoniecznie(!) nowotwor! Wiem co przezywalem i jak bardzo zmienia sie optyka wszystkiego (ja np. myslalem, ze chcialbym miec mozliwosc zgloszenia sie do...wiezienia na... wykonanie profesjonalne...kary smierci(!) Bowiem to laska w porownaniu z procesem umierania na ten nowotwor) stad pisze, by pomoc innym i nie przejmowac sie *na zapas* przy wykryciu nawet wielkich zmian guzowatych na trzustce. Oczywioscie nie zwlekac z ZADNYM leczeniem - ale nie stresowac PRZED rozstrzygajacymi wynikami badan! Oby wiecej ludzi doswiadczylo po wstepnej diagnozie wielkiegio guza, az takich zmian! :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×