Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Torbiel jajnika musi być usuwania?


Gość Anna K.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 28 lat. Pół roku temu stwierdzono u mnie niewielka torbiel jajnika lewego. Pani doktor wtedy sprawe *zostawila* ze moze torbiel sama zniknie, ale na ostatniej wizycie okazalo sie ze nie zniknela ( ma 4cm ) i dostalam skierowanie na laparoskopowe usuniecie torbieli. Czy konieczny jest ten zabieg? Nie da sie usunac tego jakimis lekami? Dodam ze zazywam tabletki antykoncepcyjne Novynette ( wiadomo mi, ze maja niski poziom hormonow). Moze tabletki o zwyzszonej ilosci hormonow cos pomoga? Z artykulow przeczytanych w internecie wynika ze w razie torbieli stosuje sie terapie hormonalna, a nie od razu zabieg.. Bardzo sie tego boje, prosze o konsultacje i z gory bardzo dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Torbiel jest duża. Prawdopodobnie przez pół roku była Pani pod obserwacją aż do czasu, gdy lekarz prowadzący podjął decyzję o jej usunięciu. Najlepiej skonsultować się z lekarzem. To prawda, że najpierw podjemuje się leczenie hormonalne, dopiero później zabieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Miałam ten sam problem-torbiel czynnościową jajnika prawego o wielkości 4 cm. Dziwię się że lekarz odrazu skierował Panią na zabieg ponieważ moja p. doktor stwierdziła że torbiele czynnościowe które mają poniżej 7 cm usuwa się za pomocą leków hormonalnych-antykoncepcyjnych. Torbiel taki powstaje z powodu zaburzeń hormonalnych w wyniku nie pęknięcia pęcherzyka po owulacji. Tabletki mają za zadanie wywołać owulacje i *zasuszyć* torbiel poprzez wyeliminowanie odpowiedniego hormonu który powoduje jej wzrost-gromadzenie płynu wewnątrz. Radzę oszczędzić sobie cierpień związanych z zabiegiem i udać się do innego lekarza na konsultację. W moim przypadku leki przyniosły rezultat po miesiącu stosowania czasami trwa to dłużej maksymalnie 3 miesiące. Brałam gravistat 125. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co robić, gdy po kilkumiesięcznej kuracji hormonalnej-antykoncepcyjnej związanej z torbielami, w 9dniu pierwszej miesiączki bez tabletek torbiel miała juz powyżej 3 cm, a w połowie cyklu pojawiły się bóle podbrzusza. Czy w tym momencie można powiedzieć, że kolejna kuracja lekami hormonalnymi już na pewno nie pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość anulka870

Półtora roku temu stwierdzono u mnie polipa macicy ale był nieduży i dostałam hormonalne proszki na złuszczenie go po 9 miesiącach poszłam do kontroli i polip nie zmniejszył się a dodatkowo na lewym jajniku pojawiła sie torbiel prosta 4 cm dostałam środki antykoncepcyjne cilest na kolejne trzy miesiące po upływie , których ponownie poszłam do kontroli i nic nie znikło ani sie nie zmniejszyło a dodatkowo na prawym, jajniku pojawiła sie torbiel krwotoczna , teraz czekam na zabieg usunięcia polipa i jednoczesne usunięcie dwóch torbieli mam 22 lata i chciałabym wiedzieć ile czasu zajmie mi powrót do normalnego życia , pracy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja mialm laparoskopie i operacje poniewaz strasznie mnie bolalo i musieli mi wyciac dodam ze mialma 5cm na 4cm dzisiaj bylam u lekarza jestem zalamana znow mam torbiel 6cm i boli mnie brzuch czekam na okres dodam ze jestem po operacji 2 miesiace modle sie o to zebym dostala okres bo wtedy zaczne antykoncepcje a narazie bulec musi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam na imię ewelina ja nie dawno mialam zabieg na czyszczenie jamy macicy i przyokazji dowiedzialam sie ze mam torbiela na lewym jajniku ma on 4 cm przes ostatni tydzien dostaje bóli nie wiem co robic strasznie sie boje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość natalia

hej mam na imię natalia i mam 23 lata dwa lata temu wykryto u mnie torbiel pochwy który po każdym spuszczeniu z niego płynu odnawiał się już 3 razy. Niedawno byłam na wizycie ginekologa i pani dała mi skierowanie na operację czyli złuszczanie.Boję się czy ktoś wie na czym polega ta operacja, jak ona przebiega?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem po usunieciu torbiela pochwy, po dwóch tygodniach po operacji zaczełam uprawiac znów seks. Nie było żadnych objawów bólu lecz teraz *minął prawie miesiąc*zaczełam odczuwac bóle podbrzusza które mnie niepokoją. Czy ktoś wie czy to możliwe że coś mi się tam naruszyło?? Proszę pomóżcie , bo nie wiem co robić...boję się isc do ginekologa bo powie ze pospieszyłam się ze stosunkiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja po wizycie u ginekologa dowiedziałam się że mam 2 cm mięsniaka,ale to podobno nic grożnego mam to kątrolować.Minęło około pół roku i poszłam na kontrolę ponieważ mam bardzo bolesne i obfite miesiączki.Dowiedziałam się ze w tym krótkim czasie zrobił mi się torbiel 5cm.mam przyjść na wizytę za miesiąc zobaczymy co będzie.Ale lekarz zaproponował mi od razu operacje.Nie wiem jaka to torbiel bo teraz się dużo naczytałam.Do tego cały czas odczuwam bóle.Jestem właśnie przed miesiączką wiec czekam bo chcę iść na usg po okresie.Zastanawiam się czym są spowodowane te bóle,czy nie wnioskują że torbiel się powiększa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do LAURY .Witam ja miałam mięśniaki które szybko urosły ,usunięto mi je razem z macicą ale zostawili jajniki a teraz mam torbiela na prawym i jestem wściekła bo znowu pewnie trafię na stół .nie wiem w jakim wieku jesteś ale jak po 30tce to usuwaj wszystko . Na początku jest dołek psychiczny ale wytrzymasz .pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja 3 lata temu miałam usuniętą macicę (rak złośliwy szyjki macicy).3 m-ce temu dowiedziałam się że mam torbiel na jajniku 6cm, biorę Jeanine ale na ostatniej kontroli okazało się że torbiel ani drgnęła, nadal biorę tabletki i czekam na kolejną wizytę u lekarza. Wszystkie markery w normie.Mam nadzieje że obejdzie się bez usuwania i leki wystarczą.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam usunięte torbiele czynnościowe z obu jajników w wieku 22 lat. Nie była to laparoskopia, a normalne cięcie, no ale w zasadzie efekt ten sam. W wieku 26 lat normalnie zaszłam w pierwszą ciążę, w wieku 29 w drugą. Zatem można. Głowa do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×