Przepuklina kręgosłupa z uciskiem na worek oponowy

u?ytkownik
Fabian

Badanie wykonano aparatem ix-mr 1.0t. zastosowano sekwencje frfse uzyskując obrazy t1 oraz t2 zależne w dwóch podstawowych projektach. badaniem objęto kręgoslup na odcinku od th12 do s. lordoza lędźwiowa zachowana. trzony kręgowe o niezmiennej wysokości oraz intensywności sygnału.

tarcze miedzykregowe l3-l4, l4-l5 oraz l5-s1 o obniżonej wysokosci oraz intensywnosci sygnału na obrazach t2 zależnych wykazują dokanałowe uwypuklenia typu bulging z symetrycznym uciskiem na worek oponowy i nieznacznym na światło obu otworów międzykręgowych. l4-l5 centralnej protruzji z usciskiem na przednia powierzchnię worka oponowego.
l5-s1 - masywnej prawobocznej przepukliny z usciskiem na worek oponowy oraz korzeń nerwowy w zachyłku bocznym prawym.

końcowy odcinek rdzenia kręgowego oraz korzenie ogona końskiego o prawidlowej morfologii sygnalu.

bardzo proszę o wyjaśnienie powyższych wyników i ewentualne sposoby leczenia.

pozdrawiam

Reklama
u?ytkownik
haemophilus

W celu leczenia należy skonsultować się z neurochirurgiem. W Pana przypadku dochodzi do przesunięcia się struktur kręgosłupa (krążka międzykręgowego) w obręb kanału kręgowego uciskających na worek oponowy i nerwy rdzeniowe.

u?ytkownik
LUCYNA l. 53

Mam podobne rozpoznanie z b. silnymi bólami nad ranem. Nie pomagaja leki p/bólowe typu TRAMAL 200mg, czasem podwójnie wraz z clonazepamem 2 mg. Prosze o pomoc, bo każda noc jest dla mnie koszmarem.

u?ytkownik
stapler

Trzeba rozważyć leczenie operacyjne (konsultacja z neurochirurgiem). Prawdopodobnie tylko zabieg może zniwelować objawy bólowe.

u?ytkownik
Marta

Witam mam 30l i od jakiegoś czasu cierpię na bóle kręgosłupa, przez ostatnie miesiące brałam zastrzyki p/bólowe i zapalne zrobiłam T-K L-L i otrzymałam wynik: na poziomie L5/S1 centralna protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem na worek oponowt. Co to oznacza i jakie jest leczenie.
Dziękuje

Twoja odpowiedź