Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

W wątrobie policykliczna zmiana ogniskowa


Gość Artur

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Byłem ostatnio na rezonansie mahnetycznym i dostałem następujący opis badania. Proszę napisać co mi jest i do jakiego lekarza mam się zgłosić. Oto opis: Badanie MRI jamy brzusznej w sekwencji SE i FSE w obrazach T1 i T2 zależnych w dwóch płaszczyznach oraz w obrazach silnie T2 zależnych, wykonano badanie po podaniu środka kontrastującego w tym badanie dynamiczne. W zakresie plewego płata wątroby widoczna jest policykliczna zmiana ogniskowa o wymiarach 76x56 mm. Zmiana ta wykazuje obniżony sygnał w obrazach T1 zależnych, podwyższony sygnał w obrazach T2 zależnych i silnie T2 zależnych. Po podaniu środka kontrastującego w fazie tętniczej zmiana ta ulega wzmocnieniu do obwodu w sposób grudkowy i w następnych fazach badania wypełnia się coraz bardziej do obwodu w kierunku centrum. Zmiana ta wykazuje charakter jak dla naczyniaka - do konsultacji chirurgicznej i/lub badań kontrolnych. Ponadto na pograniczu segmentu 5 i 6 wątroby widoczna jest zmiana wielkości 12mm wykazująca podobny charakter a w fazie opóżnionej staje się izointensywna z miąszem wątroby i również najpewniej odpowiada naczyniakowi. Obwodowo w zakresie segemntu 7 widoczna jest drobna zmiana ogniskowa o wielkości 5mm nie ulegająca wzmocnieniu w fazie badania odpowiadająca najpewniej drobnej torbieli. Innych zmian ogniskowych w zakresie wątroby nie wykazano, Pęcherzyk żółciowy cieńkościenny. Pozostałe narządy jamy brzusznej tj, śledziona, trzustka, nadnercza oraz obie nerki bez istotnej patologii w obrazie MR. Powiększonych patologicznie węzłów chłonnych w przestrzeni zaotrzewnowej nie wykazano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczyniak jest najczęściej występującą zmianą łągodną wątroby. Usuwa się go w przypadku występowania dolegliwości oraz gdy zmiana przekracza wielkość 10 cm. Radzę skonsultować się z hepatologiem lub chirurgiem w celu ustalenia odpowiedniego dla Pana leczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanko, czy jak ma to być chirurg to ma to być chirurg ogólny czy naczyniowy? , bowiem gdy szukam jakiegoś chirurga w prywatnych szpitalach czy klinikach to pytają się mnie czy to ma być chirurg ogólny czy naczyniowy. Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×