Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Przepuklina jądra miażdżystego uciska na worek oponowy


Gość jola

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry. to sa moje wyniki badan MG. prosze na podstawie tych danych powiedziec co mam robic do kogo sie zglosic? jakie badania wykonac czy musze byc operowana? T1iT2-wykazuje wygladzenie fizjologicznej lordozy, zwezenie przestrzeni miedzykregowych C3-C4 i C4-C5 oraz zaostrzenie krawedzi trzonow. na poziomie C3-C4centralno-lewostronna portuzja tarczki miedzykregowej powodujaca ucisk worka oponowego, bez ucisku rdzenia szyjnego. na poziomie C4-C5 cent.port. tarczki miedzykregowej powodujaca ucisk worka op. C5-C6 nieco wieksza cent. port.tarczki miedzykregowej uciska worek op. C6-C7 centr. prawostronna podwiezadlowa perzepuklina jadra miazdzystego uciska na worek op. C3-C4 do C6-C7 stenoza kanalu kregowego o wymiarze strzalkowym 6mm C4-C5 nieprzekraczajacym 9mm na pozostalych poziomach. dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poziomie L-4 L-5 stwierdza się obniżenie wysokości przestrzeni miedzykręgowej z niewielkim kręgozmykiem na głębokośc 2mm i centralno -dwuboczną protuzją krążka międzykręgowego powodująca ucisk na przednia powierzchnię worka oponowego i obustronnym konfliktem tarczowo -nerwowym .A na poziomie L-5 S-1 stwierdza się centralną pdwięzadłową przepklinę krążka miedzykregowego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Katarzyna z Warszawy

Witam ! Odebrałam właśnie wynik RM odcinka szyjnego . Oto opis:*Lordoza szyjna zniesiona.Krążki międzykręgowe C3-C4,C4-C5 i C5-C6 są miernie obniżone i wykazują cechy dehydratacji wyrażone obniżeniem sygnału w sekw FSE T2.Na poziomie C3-C4 przepuklina podwięzadłowa centralnodwuboczna ograniczająca przednią rezerwę płynową rdzenia oraz redukująca miernie oba zachyłki boczne,w większym stopniu zredukowany zachyłek lewy.Na poziomie C4-C5 przepuklina podwięzadłowa centralnodwuboczna ograniczająca przednią rezerwę płynową rdzenia oraz redukująca oba zachyłki boczne,w większym stopniu zredukowany zachyłek lewy.Na poziomie C5-C6 przepuklina powięzadłowa centralnodwuboczna ograniczająca przednią rezerwę płynową rdzenia oraz redukująca oba zachyłki boczne.Na poziomie C6-C7 mała przepuklina centralna.Rdzeń szyjny nie wykazuje zmian ogniskowych. Mam prośbę o ocenę tego opisu.Czy jest to wynik kwalifikujący do zabiegu operacyjnego.W chwili obecnej przechodzę kolejną rehabilitację.Muszę dodać,że dolegliwości bólowe,z którymi walczę od dwóch lat nasiliły się.Oprócz zmian w odcinku szyjnym , mam również zmiany w odcinku lędźwiowym. Wczoraj otrzymałam skierowanie na konsultację neurochirurgiczną.Będę wdzięczna za odpowiedź.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Małgorzata

WITAM ZROBIŁAM REZONANS PROSZĘ CO ROBIĆ ? Na poziomie L4-L5 obserwuje się centralną lewoboczną przepuklinę jądra miażdzystego ,powodującą silny ucisk worka oponowego.Na pozionie L5-S1 oraz L3-L4 rozluźnienie pieścieni włóknistych powoduje minimalny ucisk worka oponowego.W trzonach L4 i L5 zmiany degeneracyjne typu II wg Modica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam odebrałam wynik rezonansu ktęgosłupa szyjnego i proszę o poradę. Mam wyprostowanie fizjologicznej lordozy kręgosłupa szyjnego. Centralna przepuklina jądra miażdżycowego C5/C6 wpukla się w kanału kręgowego i uciska worek oponowy. Obniżenie wysokości tej tarczy międzykręgowej z niższym sygnałem w obrazach T2 zależnych odpowiada zmianom degeneracyjnym. Drobne zmiany zwyrodnieniowe w tych trzonach kręgów szyjnych. Kanał kręgowy na tym poziomie zwężony. Płyn w zatoce klinowej. Rdzeń kręgowy szyjny bez zmian.Czy konieczna jest operacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość agnieszka

Witam odebrała właśnie wynik rezonansu piersiowego odcinka kręgosłupa . Na poziomie Th8-Th9 i Th9-Th10,widoczne są niewielkie przepukliny jąder miażdżystych tarcz międzykręgowych ,prawdopodobnie ze zwapnieniami ,uciskające i modelujące worek oponowy i przednią powierzchnię rdzenia kręgowego,bardziej od strony lewej (II stopień ucisku rdzenia).Rezerwa objętościowa kanału kręgowego i kanału korzeniowych nerwów rdzeniowych jest zachowana.W trzonie kręgu L1 widoczny jest niewielki naczyniak o średnicy 7,5 mm.Co robić ,proszę o radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, co robić? zmiany wytwórcze w stawach międzykręgowych zwężają w niewielkim stopniu kanał kręgowy w odcinku L2-S1. Przepuklina tylna krążka L5-S1 uciska worek opony twardej,zwęża obustronnie zachyłki boczne kanału kręgowego z uciskiem korzeni nerwowych,nieco większym po prawej stronie. Mniejsze przepukliny tylne krążków L3-4, L4-5 uciskają worek opony twardej. OPERACJA czy może ...Proszę o opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wczoraj wróciłam z sanatorium i czuję się kiepsko miałam wykonywany masaż kręgosłupa i w trakcie masażu bardzo mnie bolało a potemzrobiło mi się słabo i miałam problemy z odechem jak by mi ktoś zabrał tlen no i ten ból w klatce.Jestem już w domu icały czas męczą mnie duszności.Oczywiście po moim zasłabnięciu odstawiono mi masaż który chyba niebył wskazany na moje dolegliwości.Za dwa dni idę na wizytę do neurochirurga i mam nadnieję że trafie w dobre ręce.Opisze moje wyniki proszę o kosultacje lub poradę.protruzja krążka międzykręgowego Th6-7 z niewielkim uciskiemrdzenia kregowego.Masywna centralna bardziej zaznaczona po stronie prawej protruzja krążka Th7-8 z jego wpukleniem na 4,8mm w obręb kanału kręgowego z uciskiem rdzienia po tej stronie.Protruzja krążka Th 8-9 z niewielkim przemieszczeniem dogłowowo z uciskiem worka oponowego.Stenoza kanału kręgowego wymiar strzałkowy kanału na tym poziomie Th7-8 wynosi 6mm Th 6-7 8.1mm a Th 8-9 8.7mm.Guzki Schmorla w odcinku dolnym.Rm kręgosłupa L-S. Dehydracja krążka międzykręgowego L5-S1.Niewielkie uwypuklenie krążków L3-S1z ich wpukleniem się do dolnych częsci otworów międzykręgowych oraz na max3.(L5-S1) w obręb kanału kręgowego.Krążki uciskają ścianę przednią worka oponowego.Węższy kanal kręgowy na tych poziomach- jego wumiary poorzeczne wynoszą 16mm(L3-L4) I16,7mm(L4-L5).Guzki Schmorla w tym odcinku.RM odcinka szyjnego .Niewielka protruzja krążka miedzykręgowego C7 TH1 z uciskiem ściany przedniej worka oponowego.Wymiar strzałkowy kanału kręgowego wynosi 10,2mm.W odcinku szyjnym kanał kręgowy nieco węższy wymiar strzałkowy wynosi 11,3.Mam wiele dolegliwości ból w odcinku piersiowym w odcinku lędzwiowym z promieniujacym bólem lewej nogi.zmrowiale ręce i nogi.Kilka razy sie przewróciłam bo nie czółam nóg na kilka minut.Co mam robić prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten bol i ogromnie Ci współczuje,choruje na to od dawna i zaden lekarz nie potrafil pomoc,dopoki nie zaczelam leczyc sie w Niemczech. Tam na pierwszej wizycie dostalam 6kroplowek i juz po pierwszej poczulam ulge.W Polsce zaden z moich lekarzy na to nie wpadl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez maa klopoty z odcinkiem szyjnym kregoslupa:Przepuklina jadra miazdzystegoC5-C6 i C6-C7.Korzeniowy zespolszyjno barkowy prawostronny.Uszkodzenie korzeni C5 i C6 z nastepowym zespolem ubytkowym.Wupuklina jadra miazdzystego C3-C4.Kregozmyk przedni C4.Do tego dochodzi niedowlad prawej reki.Ja nie wiem czy moze mamuszkodzony jeszcze stozek rotatora ,nie mam sily w rece odwodowy ruch i nie moge reki wyciagnac w przod,ani podniesc do gory tylko przy pomocy drugiej reki ten ruch jest mozliwy.Prosze o porade co dalej robic.Mam skierowanie do neochirurga i mysle zrobic USG prawego barku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie mam 56lat od wielu lat mam kłopoty z kręgosłupem szyjnym,od jakiegoś czasu nie mogę funkcjonować bez leków przeciwbólowych,wcześniej bardzo bolała mnie prawa strona,cały bark, ból był niedozniesienia ,wstrzyknęli mi dwa zastrzyki w odległości 8dni i się uspokoiło.Teraz atakuje ból z lewej strony boli cały bark,mam drętwienie w okolicy szyi z lewe strony ,ucha i całego barku,bark boli bardzo mam wrażenie jakby był w imadle i był ściskany tak boli. 5 lat temu miałam robiony rezonans MR w którym opisano : Obciążenie intensywności sygnału i wypuklenie tylnych zarysów tarcz międzykręgowych w segmencie C3-C6 z uciskiem ściany przedniej worka oponowego i redukcją jego przedniej rezerwy płynowej.Niewielkie centralne,podwięzadłowe wypukliny z uciskiem ściany przedniej worka oponowego obecnie są na poziomach C3/C4 i C4/C5 nieco większa - szersza podwięzadłowa wypuklina obecnie jest na poziomie C5/C6 * widoczny ucisk ściany przedniej worka oponowego z zmniejszeniem jego wymiaru strzałkowego pośrodkowego do ok 10mm. Niewielkie wypuklenie tylnych zarysów tarczy C6/C7. Dyskretne wypuklenia tylnych zarysów tarcz międzykręgowych w segmencie Th3 - Th6, drobna przepuklina dotrzonowa w dolnej części trzonu Th3. Intensywność sygnału z rdzenia kręgowego w polu badania prawidłowa. Proszę o radę co dalej z tym wszystkim robić.* I z góry bardzo dziękuję .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Robert  z Wroclawia

Witam- mam wynik badania diagnostycznego kregoslupa ledzwiowo-krzyzowego i dolnego piersiowego robione dnia 29.12.2011r. Na poziomie przestrzeni miedzyokregowej L4/L5 widoczna jest zbaczajaca w lewo dokanalowa przepuklina jadra miazdzystego o grub. ok.4 mm powodujaca ucisk na worek oponowy. Opisywany krazek miedzyokregowy ma zmniejszona intensywnosc sygnalu w T2 na tle dehydratacyjnym. Nierowne plytki struktury wewnatrzkanalowe sa prawidlowe. Zmiany przeciazeniowe stawow miedzywyrostkowych na poziomie srodkowych kregow ledzwiowych. Mam pytanie czy przepuklina ta jest grozna dla kregoslupa i czy jest w tym przypadku konieczna operacja. A oto moj adres e-mail-robertmarszalkowski@gmail.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam problemy z kręgosłupem szyjnym, piersiowym i lędźwiowym.Powodują one bardzo mocny ból oraz to że nie mogę podnieść się z łóżka,Rwę barkową prawej ręki, rwę w lewej nodze, powodującą trudności w chodzeniu. W chwili gdy przestawi mi się krążek miedzykregowy w szyi to czuję taki potworny ból, że nie mogę ruszyć szyją ani podnieść ręki, ból promieniuje od szyi do barku i do dłoni. Zaburza mi to czucie w dłoni. A jak przestawi mi się w piersiowym to taki ból jakby mi ktoś wiercil w kregosłupie coraz bardziej i czuję ucisk aż oddechu nie można złapać bo boli ani się nie mogę wtedy wyprostować. Leków nie mogę brać ponieważ bardzo źle na mój organizm działają, lekarze już rozkładają ręce i nie wiedzą jak mi pomóc. Rehabilitacja także nie pomaga. Oto opis moich badań: Badanie MR odcinka szyjnego kręgosłupa wykonano w sekwencji SE(obrazy T1-żal.) FRFSE( obrazy T2-żal) i T2-żal.Dat-Sat), oraz MERGE w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Badanie kręgosłupa szyjnego wykazuje obecność umiarkowanych zmian zwyrodnieniowych w postaci brzeżnych powyciągań krawędzi trzonów na powierzchniach przedmiotowych i tylko- bocznych na poziomach C3/C4, C4/C5 i Ć6/C7. Na poziomie C3/C4 widoczna jest pośrodkowa zbaczająca na stronę prawą wypuklina krążka miedzykręgowego, która uciska na worek oponowy, korzenie nerwowe z przewagą po stronie prawej. Na poziomach C4/C5 i Ć6/C7 widoczne są niewielkie pośrodkowe wypukliny krążków międzykręgowych, które nieznacznie modelują worek oponowy i korzenie nerwowe. Krążki międzykręgowe na opisywanych poziomach wykazują dyskretne degeneracyjne obniżenie sygnału i wysokości w obrazach T2 zależnych. Po za tym obraz kręgosłupa kanału kręgowego i rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym w granicach normy. Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego Poziome ustawienie kości krzyżowe, pogłębienie lordozy . Na wysokości L3/L4 i L4/L5 widoczne są uwypuklenia krążków międzykręgowych typu *bulging disc*, modelujące worek oponowy i zwężające dolne części otworów międzykręgowych. Na poziomie L5/L6 stwierdza się pośrodkową przepuklinę krążka w fazie protruzji, nieznacznie uciskającą worek oponowy. Wysokość i sygnał krążków w normie. Drobne osteofity krawędzi trzonów. Dwa ogniska stłuszczenia szpiku lub drobne naczyniaki w trzonie L4 śr.do 0,7 cm. Nie wykazano stenozy kanału kręgowego, otworów miedzykręgowych ani ucisków korzeniowych. Stożek rdzeniowy w normie. W kanale krzyżowym na wysokości S2/S3 znajdują się torbiele oponowe szerokości 0,8 i 1,2 cm(pomiar wyłącznie na skanach strzałkowych. Badanie MR kręgosłupa piersiowego 19.10.2006 roku. Pogłębienie kyfozy piersiowej. Zmiany zwyrodnieniowo- zniekształcające trzonów kręgów piersiowych pod postacią nierówności powierzchni granicznych z guzkami Schmorla, osteofitów na krawędziach trzonów i ogniska zwyrodnienia tłuszczowego. Krążki m-k na poziomach od Th5 do Th10 kręgosłupa są spłaszczone i obniżonym sygnałem, co również jest wyrazem zmian zwyrodnieniowych. Dokanałowe przepukliny tych krążków m-k wraz z osteofitami uciskają na worek oponowy i rdzeń kręgowy. Zmiany są największe na poziomach Th5-6 i Th9-10. Rdzeń kręgowy piersiowy bez zmian ogniskowych. Obraz MR odpowiada zmianom w przebiegu ch. Scheuermanna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradzcie mi proszę co powinnam zrobić, jak nie mogę przyjmować leków przeciwbólowych niesteroidowych i niektórych opioidów bo mogę wylądować w szpitalu ponieważ jestem uczulona na nie i proszę o wypowiedź specjalistę lekarza czy muszę mieć operację czy się da to operować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×