Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wybicie poszczególnej kończyny jakie ma skutki?


Gość Bartek z Warszawy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bartek z Warszawy

Witam, Chciałbym się zapytać co to znaczy np. *wybicie* kciuka. Na czym to polega, co się dzieje w danym momencie ( kiedy załóżmy kciuk jest wybijany ) i co zrobić żeby wyleczyć takie *wybicie*. Ostatnio często wybijam sobie kciuki i przez kilka dni boli mnie ten palec. Jest to denerwujący ból który bardzo przeszkadza w życiu codziennym i chciałbym się dowiedzieć co mogę z tym zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam podobnie z palcem wskazujacym , mialem rozciety na srodku zgiecia i wybity a do tego reke spuchnieta bo byla zbita., nosilem szyne przez 2 tygodnie i zdjalem sam dlatego ze chcialem umyc i wgl ,opuchlizna zeszla z reki ale zostala na palcu i tak sie trzyma do tego rana jest taka rozowata jest to dokuczliwe bo boli , gralem tez w pilke i dostalem 2x wiec sie napewno pogorszylo , czy od tego palca moga wystepowac bole glowy itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potocznie nazywamy to wybiciem kciuka. Krótko mówiąc, podczas urazu powierzchnie stawowe *mijają się* ze sobą tzn osiągają niefizjologiczny zakres i wtedy struktury wokół stawu takie jak torebka stawowa, więzadła mogą ulec podrażnieniu lub uszkodzeniu. Częsty mechanizm w sportach to taki kiedy w wyprostowany palec uderzy piłka. Ludzie wprawieni w bojach automatycznie sobie to nastawią- wtedy jeszcze nie ma dużego obrzęku który później utrudnia wszelakie nastawienia, no chyba ze jest to bardzo bardzo wygięte tzn paliczki nie są w osi palca. Postępowanie zależy od stopnia urazu. Małym urazom wystarczy na pare dni usztywnić palec a potem na niego uważać. Standardowo jest unieruchomienie przez szynę 2 tyg, czasami okłady z altacetu, oszczędzanie palca. Jak się często wybijają się palce to trzeba pomyśleć dlaczego, może zła technika gry i łapania piłki, stawy sa hipermobilne i trzeba po prostu uważać. Jak się komuś wybijają palce to niech sobie spróbuje zaplastrować takim materiałowym plastrem palce tak jak np. siatkarze. Nie za mocno bo krew nie dojdzie:P Głowa może boleć od przewrażliwienia na punkcie palca i w sumie tyle. Oczywiście zawsze można iść w drugą stronę i powiedzieć, że guz mózgu - ale jak ktoś jest inteligentny to załapie o co chodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×