Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Czy to objawy raka? Crohna? zespołu jelita nadwrażliwego?


Gość Bartek R

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Mam 27 lat.Od ponad 3 misiecy mam problemy z jelitami. Zaczelo sie od kilkudniowej biegunki z domieszką sluzu, lekarz rodzinny zapisal mi duspatalin...następnie troche sie uspokoilo , co jakis czas mam zapracia.... choc czesciej biegunki( nie sa to stolce typowo plynne najczesciej papkowate ,czesciowo uformowane, raczej jasne) Stolec najczęsciej oddaje rano po przebudzeniu, pierwsza jego czesc jest na ogol twarda koncowa czesc robi sie coraz bardziej pakowata.Pierwszy ranny stolec jest duzych rozmiarow bez zadnych zwezen nastepne sa mniejsze jakby lekko splaszczone. Oddaje okolo 3-4 stolców dziennie. Raz sie zdarzylo ze wraz z sluzem był kawałek skrzepiku krwi. .Zdarza sie ze w styolcu sa kawalki niestrawionego jedzenia zwlaszcza warzyw i owoców. Czasem zdarza sie ze stolec plywa w zóltej kałuży( nie wiem czy to ropa czy zółć) Mam( choć bardzo rzadko) pobolewania w prawym podbrzuszu, rzadziej w lewym. (boli mnie rowniez przy ucisku reka.(kluje). Bol ani stolce nie budza mnie w nocy. Czasami mam parcie na stolec zaraz po wypicu jakiegos napoju gazowanego. Bylem u lekarza gastrologa powiedzial mi ze to zespol jelita nadwrazliwego, choc ja sie boje ze to cos innego moze crohn albo rak. Nie mam goraczek, na wadze nie trace( nawet przytylem od czasu pierwszych objawow okolo 4 kg.) Robilem usg- w porzadku, morfologia robiona kilka razy zawsze wszytko w normie, crp i ob tez za kazdym razem w normie. Badanie na krew utajona 3 razy wyszlo ujemne... jedyne co mam podwyzszone to alat ale moze dlatego ze mam duza nadwage ( waze 108 kg i ma bardzo wysoki cholesterol. Mija 3 misiac od pojawienia sie objawów a ja nadal nic konkretnie nie wiem. Dodam, że nigdy nie miałem problemów z wypróżnianiem się. Kiedyś miałem robioną gastroskopie ze względu na chorobę refluksową przełyku.9 wyszła ok) Panie doktorze prosze o jakies wskazówki co powinienem zrobic? wiem ze kolonoskopia by dużo powiedziala, ale bardzo trudno o skierowanie na nią. Moj lekarz gastrolog bardzo sceptycznie podchodzi do tego badania u mnie gdyż twierdzi, że jestem za młody, jak na raka jelita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Jeśli nie ma Pan obiążenia genetycznego rakiem jelita grubego to raczej nie ma się czym martwić. Objawy bardziej sugerują zespół jelita drażliwego. Być może w którymś momencie powinien Pan wykonać kolonoskopię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to co sugeruje gastroenterolog jest prawdą. Mimo tego, że podchodzi do badania kolonoskopowego sceptycznie jedynym najskuteczniejszym sposobem wyjaśnienia tych problemów, które Pana dotyczą to właśnie wykonanie jej. Aby postawić ewidentnie rozpoznanie zespołu jelita drażliwego trzeba oczywiście wykluczyć schorzenia organiczne (np. zapalenie jelita grubego, polipy, zespół Crohna, wrzodziejące zapalenie jelit, czy nawet rak). Nie ma jednorodnych i ewidentnych objawów tych chorób, żeby na podstawie tylko wywiadu postawić rozpoznanie. Tylko kolonoskopia z duża dokładnością może rozwiązać ten problem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×