Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Płyn Lugola przed operacją a rak brodawkowaty


Gość Jola

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panie doktorze chciałam prosić o wyjaśnienia mi problemu związanego z zastosowaniem płynu lugola przed operacją tarczycy.mojemu dziecku podano przed operacją przez około trzy dni płyn lugola niestety nie wiem w jakich dawkach.Badanie histopatologiczne wykazało raka brodawkowatego (pT2b NX) .Czytałam na tym portalu ,że przyczyną powstania tego raka jest nadmiar jodu .teraz czekamy przeszło 4 miesiące na drugą operację.Moje pytanie związane jest własnie z zastosowaniem tego płynu przez chirurga (który oczywiscie nie wiedział jaki bedzie wynik)-czy nie wpłynie to jednak na szybszy rozwój choroby. Zmieniliśmy miejsce leczenia i wydaje mi się ,że w karcie informacyjnej nie było wzmianki o stosowaniu tego płynu .Czy mogłoby mieć to znaczenie przy ustaleniu terminu operacji (np. przyśpieszenie) jeszcze jedno pytanie może nie jest związane z chirurgią ale jak to mozliwe ,że u dziecka jod był w nadmiarze ?nie mieszkamy nad morzem ,czy może jest to wpływ złej diety (nadwaga),nadmiar soli ?Bardzo dziekuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyn Lugola w dawnych czasach był podawany przed resekcja tarczycy celem stwardnienia gruczołu przez co zabieg był prostszy. Jeśli za pierwszym razem tarczyca nie była usunięta w całości, a guz nowotowrowy był na tyle duży, że wymaga powtórnej operacji należy odczekać 3-4 miesięcy celem ponownej operacji. Jest to typowe postępowanie, gdyż tkanki otoczenia tarczycy muszą się odpowiednio wygoić, aby ponowny zabieg był technicznie wykonalny i bezpieczniejszy. Nadmiar jodu może wywołać raka brodawkowatego tarczycy, ale tylko podawany niekontrolowalnie w bardzo dużych ilościach prez dłuższy czas (jakieś środki chemiczne). Nie może byc to spowodowana naturalną dietą, solą lub środowiskiem klimatycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×