Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Nietypowa postać fnh? gruczolaka wątroby?


Gość Ania z Radomia

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Ania z Radomia

Witam serdecznie. Mam 30 lat podczas badania usg lek. radiolog wykrył u mnie nieprawidłowość wątroby i zalecił dalszą diagnostykę. zrobiłam TK i o to wynik- w prawym placie wątroby, podtorebkowo widoczna jest zmiana ogniskowa o wym.ok.54mm x 35mm z drobnym zwapnieniem na obwodzie. W fazie przed i.v. podaniem środka kontrastowego zmiana jest nieco hipodensyjna w stosunku do miąższu wątroby. W fazie tętniczej po dożylnym podaniu środka kontrastowego widoczne jest nieregularne, silne wzmocnienie części centralnej zmiany, które wydaje się łączyć z gałęziami t.wątrobowej. W fazie wtórnej utrzymuje się centralne wzmocnienie zmiany. Na obwodzie zmiana jest wyraznie hipodensyjna. W fazie póznej badania, po 10min od i.v. podania środka kontrastowego zmiana ponownie staje się nieco hipodensyjna w stosunku do miąższu wątroby. obraz KT niejednoznaczny, może odpowiadac zaburzeniom perfuzji miąższu-anomalie naczyniowe(połączenie tętniczo-wtórne) Nie można wykluczyc nietypowej postaci FNH?, gruczolaka wątroby? Pęcherzyk żółciowy bez uwapnionych złogów.Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka, śledziona, obie nerki i nadnercza o prawidłowym obrazie. Pęcherz moczowy o gładkich obrysach. Grubościenna torbiel o śr. ok. 20mm w rzucie jajnika prawego.Węzły chłonne w jamie brzusznej i miednicy niepowiększone. Bardzo proszę o dokładniejsze wyjasnienie mi wyniku Tomografii Komputerowej. Co oznacza słowo zmiana hipodensyjna? Czy jeżeli obraz KT nie jest jednoznaczny to czy powinnam zrobic jakies inne bardziej szczegółowe badanie? proszę o odpowiedz bo to mi spędza sen z powiek. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana hipodensyjna może być gruczolakiem, czyli guzem łagodnym, który jednak dość często ulega zezłośliwieniu.Zmiana hipodensyjna może odpowiadać również np. rakowi wątrobowokomórkowemu, guzkom regenreracyjnym, naczyniakom jamistym. Najlepiej zgłosić się do lekarza i wykonać dalszą diagnostykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ania z Radomia

dziekuje wszystkim za odpisanie na moje pytanie. byłam z wynikami u lekarza i on odradził biopsje ze względu na możliwosc krwawienia guza. kazał obserwowac go poprzez badanie tomografii komputerowej raz na pół roku. Sama juz nie wiem co o tym wszystkim mam sądzic????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!Ja także mam gruczolaka wątroby i do tego naczyniaki byłam miesiąc w szoitalu i nie wiadomo było co to.Nie denerwuj się z tym można normalnie żyć tylko trzeba obserwować czy nie rośnie a jeżeli rośnie to się usuwa.U mnie wykryto w lutym tego roku a mam 31 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ania z Radomia

Byłam dzis na wizycie u gastrologa który uważa że to jest napewno anomalia naczyniowa. Martwi mnie to że dr. nie spojrzał nawet na klisze z Tomografii tylko na sam opis. Dostałam skierowanie na nastepna Tomografie ( dopiero 11 maja). Dosc często mnie boli ta wątroba i czuje tam jakby pieczenie, na dodatek w ciągu 1 miesiąca schudłam 4kg. Nie mam apetytu a jak juz cos zjem to zaczyna mi byc niedobrze i zaczyna bolec wątroba. Mowiłam to dzis lekarzowi ale on nic mi na ten temat nie odpowiedział. Boje sie..... co mogę zrobic żeby sobie samej w jakis sposób pomoc? Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że w poważnych przypadkach trzeba się konsultowac z kilkoma lekarzami. Nie trzymaj się jednego. Mnie też tak doradzono kilka lat temu w przypadku dziecka i dobrze na tym wyszłam. Życzę powodzenia i powrotu do zdrowia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ania z Radomia

nadal boli mnie ta wątroba a mój dr. powiedział że jest to niemożliwe i że z pewnością boli mnie żołądek a ja narzekam na wątrobę. Zauważyłam jakby zbywał mnie odpowiedziami. Mam pytanie, czy wątroba może bolec??? W mojej rodzinie zarówno ze strony matki jak i ojca jest duża umieralnosc na nowotwory. Proszę mi poradzic co mam robic, gdzie sie udac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniu nie martw się na zapas. Myślisz podświadomie o złych rzeczach i dlatego tak się czujesz. Popytaj w swoim mieście o dobrego hepatologa i zgłoś się do niego. Napewno będzie wszystko dobrze. Może jeszcze trzeba zrobić inne badania które zleci hepatolog i sprawa się wyjaśni Córka moja ma też naczyniak lub gruczolaka na wątrobie musi robić co pół roku usg i 7 kwietnia idzie do hepatologa.Wierzę że będzie dobrze Pozdrawiam Hanka. Po rozmowie z hepatologiem odpiszę WARSZAWA, DN.26.03.09r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ania z Radomia

witam. zrezygnowałam z gastrologa i trafiłam do hepatologa. zrobilam badania i wyszlo że mam wzw C. Mam pytanie, czy WZW C działa w jakimś stopniu na gruczolaka? pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniu mnie tez boli z prawej strony tuż pod żebrami do tego wyczuwam małe uwypuklenie pod żebrem i w nocy ból pleców między łopatkami czy to może byc gruczolak? napisz czy też miewasz takie bóle? strasznie się boję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ania z Radomia

Basiu, miewam takie bóle i u mnie ból przechodzi aż do prawej nerki. Czy Ty robiłaś usg? nie jestem lekarzem wiec nie pomogę. powinnas isc do lekarza.Ja z tym problelmem borykam się ponad rok i przez własną głupotę trzymałam sie tylko jednego lekarza. teraz a dokładnie w maju zmieniłam lekarza i cos sie ruszyło. w lipcu mam miec dokładniejsze badania i lekarz mówi że najprawdopodobniej bedę jechała na dalsze leczenie do warszawy. martwie sie jeszcze tym ze mam hcv. Basiu zrób badania bo lepiej dmuchac na zimne. pozdrawiam serdecznie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Aniu za odpowiedz,nie mogę teraz zrobic usg poniewaz przebywam za granica ale w lipcu postanowilam ze pujde z tym do lekarza ,a ty Aniu wyczuwałaś jakies uwypuklenie pod żebrem czy ty usg wykazało że to gruczolak? jeszcze jedno Aniu a co oznacza hcv? piszesz że to jeszcze masz? Jesteś tak młoda osobą napewno Twój organizm poradzi sobie z ta chorobą ,pozdrawiam Cie serdecznie i dużo zdrówka życzę ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ania z Radomia

Witaj Basiu. nie mam żadnego uwypuklenia. robiłam ponad rok temu w kwietniu usg bo mnie nerki bolały i przypadkowo dowiedzialam sie o zmianie na wątrobie. usg nie dało jednoznacznego obrazu wiec zrobiłam tomografie komputerową, niestety i ona tez nic nie dała. zmieniłam lekarza z gastrologa na hepatologa i dopiero teraz moja sprawa ruszyła. poprzedni lekarz nawet mi badan nie zlecił. Własnie sie dowiedziałam że mam hcv- wzw cpoczytaj o tym w internecie bo na ten temat jest mnustwo materiału. Ogólnie czuję sie osłabiona i ciągle senna ból wątroby i pleców praktycznie nie przechodzi tylko mnie tli co będzie dalej nie wiem??? Mam 3 dzieci i o nie boję się najbardziej. Pozdrawiam Cię bardzo gorąco, trzymam kciuki za Ciebie i wierzę że będzie u Ciebie wszystko dobrze. jak wrócisz do kraju to koniecznie sie zbadaj, to nie zaszkodzi..... jeszcze raz pozdrawiam Ania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Aniu za podtrzymanie na duchu, mój ból mi nie przechodzi od tygodnia stale jestem na lekach p/bólowych najgorsza była dzisiejsza noc w nocy jak leże ból w prawym boku sie nasila. Niewiem czy nie będę zmuszona pujśc tu do lekarza może mnie trochę uspokoi i przepisze jakies leki. jak możesz podaj mi swój numer GG to popiszemy. Trzymam Kciuki za Ciebie i zdrowia życzę ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ania z Radomia

Basiu z tego co mi wiadome nie powinnas przyjmowac żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Moze powinnas faktycznie isc z tym do lekarza bo nie warto w takich sprawach zwlekac. oczywiscie że ci podam moj nr gg-6031339. najlepsze dla mnie są popołudniowe godziny do pisania bo wtedy mniej obowiązku przy dzieciach. pozdrawiam....Ania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 34 lat i mam gruczolaki na wątrobie od 9 lat mam ich 3 to prawda że rzadko bolą te zmiany ogniskowe ale jak już bolą to ból jest nie do zniesienia . konieczna jest dieta, dieta i jeszcze raz dieta i to bardzo lekkostrawna bo tylko tyle możemy najbardziej jej pomóc tej wątróbce . ja właśnie jestem na takim etapie co dały osobie znak te gruczolaki i naprawdę nie wiem gdzie szukać pomocy wysyłają mnie od dżwi do dzwi . proszę pomóżcie mi dajcie jakąś podpowiedz dokąd mam się udać z tym , do jakiego lekarza który najlepiej by się na tym znał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ania z Radomia

Witaj Justynko! Myslę że najlepiej udac sie od hepatologa. Ja dzis byłam po wyniki HCV wynik wskazuje 7 norma jest do 1.czyli o 7 razy mam wyższy, dostałam skierowanie do warszawy. Jutro pojadę z mężem. miałam dzwonic ale jednak wole osobiscie pojechac, żeby mnie ktos znowu nie zbył zbędną rozmową. Mam pytanie czy może ktos się orientuje co do mojego wyniku? czy jest bardzo zły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie ! Zamiast pisać głupoty i wróżyć z fusów idżcie do lekarza! Internet to skarbnica wiedzy , ale nie zastąpi prawdziwych badań , diagnozy i leczenia. Każdy człowiek jest inny , jak i również jednostka chorobowa . Nieraz te same objawy nie oznaczają tej samej choroby! Sama miałam resekcję wątroby z powodu FNH i całkowicie zaufałam swojemu lekarzowi . Zlecił biopsję ,TK , a po otrzymaniu wyników zalecił operację . Było ciężko . Ale czas szybko leci -minął rok i jest wszystko ok. Pozdrawiam wszystkich chorych i zachęcam do korzystania z wiedzy specjalistów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×