Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Widoczny pomiędzy trzustką a aortą hypodensyjny obszar o wyraźnych granicach


Gość Marzena

Rekomendowane odpowiedzi

Moja mama, która ma 64 lata dokładnie rok temu dostała dość dużych bóli w lewym podbrzuszu, promieniujących do pleców i całego lewego ramienia, przy czym towarzyszyło temu wysokie ciśnienie 200/120 mm HG. W szpitalu miała robione USG brzucha, EKG i badanie endoskopowe. Wszystkie badania wyszły w miarę prawidłowo oprócz badania endoskopowego, w którym wyszło, że ma refluks żołądka. Przez cały rok była leczona w tym kierunku, lecz leki w ogóle nie pomagały, a uczucie rozpierania w lewym podbrzuszu i pieczenia w plecach był przez cały czas po spożyciu każdego posiłku. Przez rok straciła 10 kg utrzymując przy tym dietę. Dopiero teraz mama trafiła do chirurga, który zlecił jej tomograf komputerowy jamy brzusznej. Muszę powiedzieć jeszcze, że ciśnienie, które na początku nie dało się wyregulować, jest teraz w miarę stabilne. Lecz uczucie rozpierania w lewym podbrzuszu i pieczenia w plecach bardzo rzadko ustępuje. Oto wynik badania TK jamy brzusznej: Wątroba bez zmian ogniskowych, niepowiększona. Drogi żółciowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy prawidłowy, bez wyraźnych złogów uwapnionych. Trzustka kształtu, wielkości prawidłowej. Gęstość gruczołu jednorodna. Przewód Wirsunga nieposzerzony. Pomiędzy tylnym brzegiem trzustki, a aortą widoczny jest okrągły, o wyraźnych granicach hypodensyjny obszar śr. do 3 cm, o średniej gęstości (–) 96 jH. W jej obrębie widoczne dyskretne obszary wzmożonej gęstości. Śledziona niepowiększona, bez zmian ogniskowych. Nerki wielkości prawidłowej, bez cech zastoju i kamicy. Nadnercza prawidłowe. Okolica dużych naczyń p.z.o. bez zmian węzłowych. Węzły chłonne wewnątrzotrzewnowe niepowiększone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana w opisie jest dość niecharakterystyczna, nie ma cech złośliwości i raczej nie wychodzi z żadnych struktur anatomicznych. Gęstość zmiany sugeruje tkankę o charakterze tłuszczowym. Może to jakiś powiększony, zmieniony martwiczo, pojedynczy węzeł chłonny (za trzustką występują właśnie węzły chłonne pozatrzustkowe). Taka zmiana może uciskać na splot trzewny (strukturę nerwową jamy brzusznej) co może wywoływać dolegliwości bólowe. Trzeba oczywiście jeszcze w tej sprawie skonsultować się z chirurgiem, który wydał zlecenie na wykonanie TK. Być może konieczne będzie pogłębienie diagnostyki (np. rezonans magnetyczny). O wszystkim zadecyduje lekarz prowadzący. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×