Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Czy kolonoskopia boli?


Gość Radek

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś miałem badanie na żywca . Powiem tak badanie trwało 20 min . Nic mnie nie bolało. Jedyny dyskomfort był podczas wkładania urządzenia i podczas gdy puszczali powietrze , wtedy było czuć nadęty brzuch i mała rewolucja w jelitach.  Zdziwiłem się pozytywnie i powiem wam że za kilka lat na pewno nie będę się bał zrobić kolejną   kolonoskopie .  Po wyjściu z gabinetu czułem ulgę i nie żałuje że poszedłem na to badanie . To badanie ratuje życie w niektórych przypadkach . Lepiej miec 30min badania niż potem płakać że jest zle. Głowy do góry ;););)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy moi nie stresujcie się tym badaniem, bo szkoda nerwów, najważniejsze jest dobre przygotowanie - oczyszczenie się i moim zdaniem z całej tej imprezy to najmniej przyjemny etap w kolonoskopii. Poczytałem sobie troszkę, miałem nieprzyjemne i niepokojące objawy ze strony jelita grubego, kilka wizyt u gastrologów mnóstwo kasy na leki a efektów brak, w końcu zdecydowałem się na kolonoskopię- raz kozie śmierć- badanie razem ze mną przezywała żona, po wyjściu z pracowni w jej oczach widziałam lęk, podobny do mojego przed badaniem, badanie wykonywał mi kolega, wcześniej pytałem się o znieczulenie odpowiedż brzmiała jak się położysz do szpitala to mogę zrobić w znieczuleniu, a tak to na żywca. Kolonoskopia trwała ok. 15-20 minut oczekując na ten przez wielu opisywany ból dowiedziałem się że już po imprezie. Badanie odbywało się leżąc na lewym boku . póżniej leżąc na wznak. Jedyny dyskomfort to paluch w pupie i dopompowywanie powietrza , ale lekarz sam naciskał sobie na mój  brzuch by lepiej uwidoczniło się badanie, oraz mówił jak możesz to puszczaj bąki to coś naturalnego jak bekanie przy gastro. Wynik badania OK. Powiem szczerze, że bardziej nieprzyjemna jest moim zdaniem gastroskopia. Nie bójcie się badajcie bo lepiej zapobiegać niż walczyć o życie !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolonoskopię wykonywałam prywatnie ( 350zł.) ze znieczuleniem miejscowym ( lignokaina). Początkowo nie było tak źle,ale później - koszmar. Ból nie do opisania. Lekarz robił przerwy i próbował kilka razy. Ciągle ten okropny ból. Ja jestem dość wytrzymała. Lekarz mówił,że mam bardzo poskręcane jelita. W końcu badanie przerwał. Stwierdził,że muszę je mieć wykonane w pełnej narkozie. ( obniżył opłatę do 200 zł.). Przyznaję,że boję się badania w pełnej narkozie,bo słyszałam,że w trakcie może dojść do uszkodzenia jelita. Nie wiem,czy tak może być. Odczuwam bóle w boku . Rozsądek podpowiada,że takie badanie powinno się odbyć,ale bardzo się boję. Słyszałam,że istnieje coś takiego jak kolonoskopia wirtualna. Czy ktoś wie,na czym to polega?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Maciek 46 l.

Ja mialem dziś.

I bolalo mocno 😞

badanie trwalo ok.40 min.a odnosnie bolu to niech wystarczy fakt,ze p.dr.w trakcie poorosila mnie zebym nie krzyczal...

Ja nazwalbym to glosnym westchnieciem czy jeknieciem ale coz.

Musze dodac jeszcze,ze p.dr stwierdzila ze mam troche dluzsze jelito(?).Jesli chodzi o sam bol to faktycznie mnie wymeczyla i chwilami bol byl duzy. Ostatecznie przebrnalem ale kolejne badanie juz napewno w znieczuleniu.

Na pocieszenie dla tych co czytaja i boja sie tego badania dodam,ze to badanie mialem 20 lat temu i było zdecydowanie mniej bolesne a na to poszedlem mocno spiety i zdenerwowany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastraszyliście mnie 🙂  Kolonoskopię miałem wykonaną w Legnicy na NFZ w znieczuleniu, ale przy pełnej świadomości. Oczekiwałem zaledwie dwa tygodnie. Naczytałem się i miałem stracha. W rzeczywistości luz. Wolę to niż dentystę. Żadnego bólu, lekki dyskomfort, bulgotanie we "flakach". Jak się oswoiłem z sytuacją mogłem zaglądać na ekran, chociaż przy usuwaniu polipa zamknąłem oczy 😉 Lekarz sympatyczny, opisywał co właśnie widzimy ...wyrostek, uchyłek, polip, itp. W sumie, bardzo ciekawe doświadczenie. Dwie godziny po badaniu wracałem samochodem (wiem, że nie powinienem), ale miałem asystę i gdybym się czuł niepewnie, to mógłbym się zmienić. Potem bulgotanie w brzuchu jeszcze dwa dni, aż cały układ wrócił do normy. Po wszystkim czuję się świetnie. Schudłem 1,5 kg (kilka dni diety), dużo lepsze trawienie, żadnych zaparć i rozwolnień - to efekt przeczyszczenia, no i psychicznie ..duża satysfakcja. Za pięć lat powtórka, Polecam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość IamNotShepard

Dla każdego, kto się boi - miałem dzisiaj kolonoskopię. BEZ ŻADNEGO ZNIECZULENIA. Zero, nawet apapu nie brałem. Badanie całkowicie bezbolesne, jedyne uczucia wzdęcia i nadmiaru powietrza w jelitach. That's it. Przyszedłem na te badanie mega zestresowany, bo się naczytałem komentarzy, że to kolonoskopie bez znieczulenia można porównać do dźgania nożem. Naprawdę nie mam pojęcia jakim cudem te osoby mogły odczuwać tak intesnywny ból. Nie znam się, nie będę się wypowiadał, bo nie wiem od czego to zależy. Jak dla mnie - 0 bólu.

 

P.S Jestem młodym, 24-letnim, ćwiczącym, 85-kg facetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mnie kolonoskopia bez znieczulenia tak bolała że trzeba było przerwać badanie. Ból był nie do zniesienia aż się popłakałam. Doktor powiedziała że prawdopodobnie przez zrosty po cesarce. Natomiast po tym doświadczeniu po pierwsze uważam że 14 godzinny poród sprawił mi mniej bólu po drugie mam wskazanie do badania w znieczuleniu, ale boję się mimo to i jestem bliska rezygnacji bo ból był nie do zniesienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem robiona kolonoskopie po raz pierwszy w 2009 roku, prywatne. Wtedy zarowno lekarz jak i moja siostra ktora pracuje w sluzbie zdrowia odradzali mi znieczulenie ogolne bo niepotrzebne do tego typu badania. Ale za bardzo sie balem bez. Badanie pod narkoza wiec niewiele powiem, przygotowanie do badania- wiadomo trzeba byc ten preparat i 2-3 dni wyjete z zycia bo Cie czysci i jesc nie mozesz ale idzie wytrzymac... Teraz chce zrobic kontrolna, troche pozno ale tamta nic nie wykryla i nie ma obciazen genetycznych u mnie. Zdecyduje sie tym razem bez znieczulenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×