Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Radioznacznik izotopowy wychwytuje niezbyt równomiernie w wątrobie


Gość Honda

Rekomendowane odpowiedzi

Choruję na przewlekłe WZW C.Wynik biopsji ( G3 S3 ),leczenie interferonem nie udane(znaczny wzrost wiremii ),oprócz tego autoimmunologiczne zapalenie wątroby. Opis wyniku radioizotopowego:wątroba typowego kształtu,ponad przeciętnej wielkosci,znacznik wychwytuje niezbyt równomiernie,bez wyrażnych zmian ogniskowych.Sledziona wyrażnie powiększona,znacznik wychwytuje intensywniej niz wątroba.Widoczne umiarkowane gromadzenie radiofarmaceutyku w szpiku kostnym. Wnioski:cechy hepatopatii,hypersplenizmu i miernej aktywacji szpiku kostnego. Ni rozumiem wyniku tego badania.O co chodzi z tym radiofarmaceutykiem??ma byc wychwytywany czy nie.Boję się ze to początki marskości ??? Dodam że jestem kobietą mam 26 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedni radioznacznik izotopowy (w zależności czemu ma służyć badanie, wykrywaniu jakiej patologii narządowej) powinien być gromadzony, ale w odpowiednich narządach i w odpowiedniej ilości, rozmieszczeniu. Znacznik powinien być wychwytywany równomiernie przez wątrobę. Śledziona powinna z taką samą intensywnością i równomiernie wychwytywać radioznacznik jak wątroba. Szpik kostny nie powinien wychwytywać radioizotopu. Wynik może oznaczać początkową fazę marskości wątroby na podłożu przewlekłego WZW typu C oraz następowo w skutek tej choroby wątroby powiększeniu śledziony z jej nadmierną aktywnością. Śledziona jest narządem likwidującym stare lub zużyte ciałka krwi (głównie płytki krwi). W skutek jej nadmiernej czynności może brakować składników morfotycznych krwi przez co musi kompensować ten stan szpik kostny przez zwiększoną produkcję komórek krwi (dlatego szpik wychwytuje radioznacznik &#8211* pobudzona czynność szpiku kosnego). Oczywiście wynik ten trzeba skonsultować z hepatologiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×