Niestrawione resztki pokarmu w stolcu

użytkownik
Michał

Czym może być spowodowane, że w stolcu pojawiąją się niestrawione resztki pokarmów: skórki z owoców (szczególnie z pomidorów i papryki), nasiona z pieczywa, a nawet orzechy (które są w całości).
Miałem robione próby wątrobowe (ASPAT, ALAT, GGTP, fosfotaze zasadową) oraz badaną amylazę w krwi. Wszystko w normie, jednak fosfotaza i amylaza są przy dolnej granicy.
Proszę o podanie jakie mogą być przyczyny.
Czy stres może powodować, że te rzeczy nie zdążą się strawić?
Gdzie powyższe rzeczy są trawione? w żołądku?
Co można zrobić, aby wydłużyć czas trawienia?

Reklama
użytkownik
stapler

Takie resztki roślinne są trawione przez powolny przepływ treści pokarmowej systematycznie i w żołądku i w dwunastnicy i w końcu jelicie cienkim.
Możliwe, że w wyniku stresu występuje wzmożona czynność przewodu pokarmowego co wzmaga szybki przepływ treści pokarmowej. Nie jest to jednak jakiś groźny stan czy tez patologia. Można lekami zwolnić pasaż pokarmu, ale jeśli nie występują biegunki to raczej nie ma to absolutnego sensu.

użytkownik
haemophilus

Część pokarmów trawiona jest już w żołądku, ale głównie białka, następny etap zachodzi w dwunastnicy i jelicie czczym tam trawione są już wszystkie pokarmy. Przyspieszony pasaż może wynikać właśnie np. ze stresu, niedokładnego rozdrabniania w ustach pokarmu.

użytkownik
Michał

Dziękuję Panom za odpowiedzi.
Czy takie leki na zwolnienie pasażu pokarmu są na receptę?
Czy poza stresem jakaś choroba układu pokarmowego objawia się podobnie, tzn. niestrawionymi resztkami??

Czasem miewam rozluźnione stolce. Wydaje mi się, że są one spowodowane stresem. Ale nie jestem do końca przekonany.

użytkownik
Merol

Mam podobny problem.
Tylko, że ja pół roku temu miałem usuwany woreczek żółciowy. Mam biegunki, itp.
Boli mnie czasem brzuch.
Do jakiego lekarza z tym iść ?
Jakie badania porobić ?
Pozdrawiam.

użytkownik
a

Niestrawione resztki pokarmowe mogą być spowodowane zastojem żółci

użytkownik
amelia

Od około roku mam problemy jelitowe. Do toalety chodze średnio 4 razy na dobe, na poczatku myslalam ze to po prostu bardzo dobra przemiana materii, ale teraz sie troche boję... Robilam testy na wszystkie pasozyty, nic nie wyszlo. Ostatnio w trakcie załatwiania sie oddaje tez jednoczesnie duzo gazów, prawie codziennie mam biegunki, nie sa to jakies bardzo ostre stany ale jednak... Czesto tez widze niestrawione resztki pokarmow. Co to może byc? jestem przerazona po tym co wyczytalam w necie. Kolonoskopii tez sie boje...

użytkownik
jecek

Mam 34 lata. Ast i alt, amylaza w normie. Mało jem. Od bardzo dawna mam w stolcu całe kawały nie strawionego pokarmu, przeraźliwe wzdęcia a także zaparcia. Skąd mam brać siłę żeby zasilić mózg, chodzić, oddychać. Czuję jakbym miał przez to straszną niewydolność. Gastrolog jak mu o tym powiedziałem to tylko się zdziwił, że pokarm jest w jelitach dłużej przez zaparcia, a mimo to słabo trawiony.

użytkownik
Elfik

Polecam lekturę nt. candidy albicans, to nic innego jak drożdże w naszym układzie pokarmowym, które *doszły do władzy*

http://www.domrainmana.pl/2007/01/candida-albicans-cichy-zabojca/

http://www.vegamedica.pl/teksty/objawy-przyczyny-i-leczenie-przerostu-drozdzy-w-organizmie/#_Toc531880849

użytkownik
MONIKA

Ratunku mam biegunki od 5 lat IBS I ucyulenie na gluten :( nawet niewiem co moge jesc bo gluten jest przawie wszedzie *ZAŁAMANA*

użytkownik
Marta

To moze ma Pani chorobę trzewnej czyli celiakie, nie prawdą jest, ze gluten jest wszędzie zapraszam na stronę stowarzyszenie osób chorych na celiakie, na pewno wiele się Pani dowie.

użytkownik
ania

Od kilku dni mam stolec o treści grubo startych buraczków jestem w trakcie brania antybiotyku dumox w celu naderwanego płuca przytym mam silne bule brzucha

użytkownik
Martin

Mam podobny problem... Choruję na niedoczynność tarczycy i hashimoto- mam uporczywe zaparcia i ciągłe wzdęcia. W ciągu roku przytyłam 24 kg*( Mimo tego, że jem niewiele, mam zaparcia zauważyłam, że w moim stolcu pojawiły się resztki pożywienia. Czasem to nasionka a czasem właśnie części warzyw. Zastanawiam się co z tym zrobić??!?

użytkownik
Cecylia

Martin, robileś testy na kpu? hashimoto może występować z pyrolurią, warto sprawdzić czy nie jest to przyczyną Twoich problemów :)

Twoja odpowiedź