Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Nowotwór wątroby z rozległym bliznowatym włóknieniem w części centralnej


Gość Anna

Rekomendowane odpowiedzi

Zwracam sie z prosba czy moglby mi pan wyjasnic ten wynik bo moj lekarz raz mowi tak raz inaczej ja nie wiem co to juz oznacza czy to jest rak zlosliwy czy nie Carcinoma hepatocellulare, well- differentiated. Nowotwor z rozleglym bliznowatym wlóknieniem w czesci centralnej, co przypomina fibrolamellar hepatocellular carcinoma, jednak typ komorki nie odpowiada temu rozpoznaniu nowotworu. Linia ciecia od strony miąższu wolna od nowotworu. Pozostaly miąższ watroby o budowie typowej z cechami ogniskowej cholestazy. Pęcherzyk- structura normalis Hyperplasia reactivia lymphonodi. pT3N0MX pierwsze moje pytanie to wlasnie te co napisalam juz wczesniej drugie czy jezeli nawet bylby to zlosliwy czy moge zajsc w ciaze chcialabym miec dziecko i nie wiem czy to bedzie mozliwe. Operacje mialam w zeszylym roku 1 wrzesnia, w kwietniu tego roku badanie AFP mialam 1,7 a tmomografia komputerowa z sierpnia tego roku nic nie wskazuje na inne zmiany nowotworowe i jeszcze jedno pytanie jezeli jest to rak zlosliwy jakie miejsce najczestsze jest przerzutem z watroby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczenie na język polski brzmi (rozpoznania po łacienie i angielsku) Rak wątrobowokomórkowy dobrze zróżnicowany przypominający raka wątrobowokomórkowego typu włóknisto blaszkowego (na podstawie budowy makroskopowej nie mikroskopowej). Pęcherzyk- struktura prawidłowa. Przerost odczynowy węzłów chłonnych (bez przerzutów). T3 oznacza pojedynczy guz średnicy > 2 cm naciekający naczynia lub liczne guzy średnicy 2 cm w jednym płacie, niezależnie od naciekania (brak danych klinicznych – opisu zabiegu). N0 oznacza brak przerzutów do węzłów chłonnych. Mx niewiadomo czy są przerzuty odległe. Jest to nowotwór złośliwy, którego podstawowym sposobem leczenia jest usunięcie doszczętne zmiany (tak było nowotwór wycięto w granicach zdrowych tkanek). Brak mi dokładnych danych klinicznych (głównie szczegółowego opisu zabiegu oraz leczenia pooperacyjnego), aby ustosunkować się i odpowiedzieć Pani dokładnie na pytania. Z tego co Pani pisze wygląda, że w chwili obecnej choroba jest zwalczona. Oczywiście powinna Pani być pod stałą kontrolą onkologiczną. Z chirurgicznego punktu widzenia raczej nie ma przeszkód do zajścia w ciążę. jednak o tym powinni zadecydować onkolog oraz ginekolog (określić czy jest to bezpieczne dla Pani oraz rozwijającego się płodu). Rak wątrobowokomórkowy czasami może dawać przerzuty głównie do płuc, mózgu lub kości. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×