Kolonoskopia bez znieczulenia?

u?ytkownik
Jan

Panie doktorze. Proszę o odpowiedź, czy kolonoskopia bez żadnego znieczulenia jest bardzo bolesna. Podobno ludzie jęczą z bólu i mdleją. Lekarz w tym szpitalu stwierdził, że w Europie nie podaje się znieczulenia, za wyjątkiem Francji, bo grozi to przebiciem jelita. Lekarz wg niego musi widzieć reakcje badanego, a pacjent musi współpracowac. Ale jak, jesli to podobno tak bardzo boli. Mój Ś. P. teść miał taką kolonoskopię bez znieczulenia i opowiadał, ze ból był starszny, a zespół pracownii endoskopii krzyczał na niego, że nie współpracuje i że nie umie sie rozluźnić - to było w Centrum Onkologii i może tam panuje taka znieczulica. Jak Pan uważa? Teść kazał przerwać badanie, bo nie wytrzymał bólu. Wszyscy, których pytam i tam, gdzie przeczytałem o tym w necie twierdzą, że powinno się usypiać do kolonoskopii, a wtedy podobno łatwiej lekarzowi wykonac pełne badanie. Jest też kwestia wstydu i skrepowania samym badaniem dla chorego, który gdy śpi to jest mu wszystko jedno. Jaka jest prawda w tym temacie?

Reklama
u?ytkownik
stapler

Dolegliwości bólowe zależą od pacjenta. Nie każdy pacjent uważa to za tragiczne przeżycie bólowe. Większą twierdzi, że jest nieprzyjemnie, ale nie aż tak źle. Raczej częściej dochodzi do przebicia jelita w czasie ogólnego znieczulenia niż bez, gdyż pacjent nie uzewnętrzni wtedy tego powikłania, ponieważ jest uśpiony. Najlepiej, aby przed wykonaniem kolonoskopii podać silne leki przeciwbólowe i rozkurczające wtedy badanie jest o wiele łagodniej przechodzone.

u?ytkownik
Edyta

Niedawno miałam robione, po *głupim Jasiu*. Badanie jest bolesne i drugi raz jeśli zajdzie taka potrzeba zrobię wyłącznie w znieczuleniu ogólnym.

u?ytkownik
bartek

Tydzien temu mialem to badanie i bylem zdziwiony myslałem ze przed samym badaniem dostane jakies srodki przeciwbolowe i uspakajaace dozylnie a tu kompletnie nc nawet zadnej tabletki,badanie nieprzyjemne i w kilku momentach bol ne do opisania podobno najbardziej boli na zgieciach jelit czyli zgiecie sledzionowe i wotrobowe i kilka innych a niestety zeby wykonac do konca to badanie kolonoskop musi pokonac ta droge

u?ytkownik
EMILA

Nigdy, przenigdy nie zgódzcie się na kolonoskopię bez uśpienia. zawsze żądajcie narkozy!!!! cały świat robi to badanie w płytkiej narkozie, a przebicie jelita jest odpowiedzialnością endoskopisty, a nie współpracy z jęczącym z bólu pacjentem - koniec i kropka. tylko w polsce jeszcze istnieje dziwny problem należnej narkozy do tak ciężkiego zabiegu - badania. nie ma sensu takie cierpienie, upokorzenie i wstyd - pacjent na to nie świadomie w dzisiejszej dobie powinien się nigdy nie zgodzić.

u?ytkownik
Ola

Nie zgadzam się z Panią Emilą, badanie nie zawsze boli. Mnie wogóle nie bolało, dlatego uważam, że nie zawsze jest potrzeba wykonywania badania w znieczuleniu. Nie rozmumiem również dlaczego moja przedmówczyni określa to badanie jako upokorzenie i wstyd. Badanie przeprowadza się po to aby sprawdzić stan jelita grubego , a nie po to aby upokorzyć pacjenta. Pani Emilo czy miała Pani wykonywana kolonoskopię? Skąd u Pani takie negatywne nastawienie?

u?ytkownik
EMILA

Upokarza, zezwierzęca człowieka w tym przypadku zbędny ból i to miałam na myśli.

u?ytkownik
rafał

Miałem to badanie 3 tygodnie temu bez zadnego znieczulenia nawet nie zazyłem nic przeciwbolowego, rzeciwiscie bol jest momentami bardzo silny ale nie widze w tym badaniu nic upokarzajacego i co niby miałoby zezwierzecac człowieka ,badanie jak kazdo inne, tyle ze akurat dotyczy takiej a nie innej czesci ciała, dla lekarza i pielegniarki to normalka wiec niema sie co krepowac i wstydzic bo naprawde niema czego. wiele innych badan czy zabiegow jest bez narkozy , mysle ze narkoza przy kolonoskopi nie jest konieczna i przynajmiej wtedy jest kontakt z pacjentem i mniejsze prawdopodobienstwo przebicia jelita,moim zdaniem jesli nawet robi to badanie doswiadczony lekarz pod narkoza istnieje wieksze zagrzozenie powikłan i przebicia jelita

u?ytkownik
Danuta

Kolonoskopię bez znieczulenia przeżyłam zaledwie przedwczoraj, 12 lipca. Zdecydowałam się na takie rozwiązanie, ponieważ zbyt dużo słyszałam i czytałam informacji o perforacji jelita podczas tego badania. Rzeczywiście strasznie odczuwa się zgięcia, na szczęście są tylko dwa. Podczas pokonywania drugiego zakrętu byłam całkowicie oblana potem, choć wcale nie było ciepło. Mogłam obraz oglądać na ekranie, ale już po pierwszym zakręcie odechciało mi się tej rozrywki. Liczy się dla mnie jednak to, że od razu po badaniu mogłam opuścić gabinet w pełni sprawna i przytomna. Moją decyzję o badaniu bez znieczulenia nadal uważam za słuszną, ponieważ dzięki temu mam pewność, że nie wywołała ona żadnych nowych problemów zdrowotnych.

u?ytkownik
Beata

Ja mialam dzisiaj i nie bylo tak zle.Gorzej wczoraj,strasznie sie czulam po tym przeczyszczeniu.2 razy bym zemdlała.Juz myslalam,ze nawet nie dam rady isc na ta kolonoskopie ale stwierdzilam,ze jak juz tyle sie wycierpialam to szkoda to zmarnowac.Moja rada jest taka,zeby przed zapisaniem na zabieg zorientowac sie gdzie co daja.Ja dostalam 2 zastrzyki,przeciwbolowy i na uspokojenie.Czulam sie jakbym dostala głupiego jasia i prawie nic nie bolało.Nie czulam zadnego skrepowania.Bardzo sie ciesze ,ze mam to za soba,bylo zdecydowanie lepiej niz myslalam.Narkoza moim zdaniem nie potrzebna.

u?ytkownik
dziewczyna

Dziś miałam to badania. Poszłam bardzo zestresowana. A nie było tak źle! Dzień wcześniej wypiłam 4l fortransu- jest to spokojnie do wypicia. Można dodać troche wyciśniętego soku z cytryny, to poprawia smak. Akcja łazienka zaczęła się jakieś pół godziny później. Przeczyszcza organizm bardzo, ale wypróżnienia nie bolą- nie trzeba się wysilać. samo idzie :) Pare dni wcześniej zrobiłam sobie delikatną diete, myśle że to pomaga. Rano pojechałam na badanie. Nie miałam zadnego znieczulenia. W pokoju dostaje się spodenki z dziurą z tyłu. Kładzie się na stole raz na boku, raz na plechach. Jest lekarz i pielęgniarka. Pół godziny i z głowy. Boli tylko momentami i jest to ból SPOKOJNIE DO WYTRZYMANIA. Pielęgniarka masuje brzuch. Nie jestem jakimś twardzielem, ale to serio nie jest straszne. Dodatkowo miałam miesiączkę. Bałam się więc, że będzie to bardzo niekomfortowa sytuacja. Ale nie było z tym problemu. Pół godziny później wyszłam na korytarz i zobaczyłam kolejne osoby blade ze strach przed badaniem. NIE BÓJCIE SIE! Im się człowiek mniej stresuje, tym mniej napina

u?ytkownik
Irena

Nigdy w zyciu bym juz nie poszla na kolonoskopie bez znieczulenia ogolnego,bol straszny!!! nie do opisania!!!!!!

u?ytkownik
jadwiga

Byłam 3 dni temu na tym badaniu, oczywiście z krótką narokozą (200 zł). Nie żałuję tych pieniędzy a komfort psychiczny i fizyczny super.

u?ytkownik
MARTA

Ja to badanie miałam robione w niemczech i muszę powiedzieć ze bałam sie okropnie a wyszło super!!!! badanie trwało 20 min!!!!!i polecam znieczulenia w jakiejkolwiek postaci!!! dostałam jakiś lek (nie pamiętam nazwy)po którym zasnęłam i obudziłam się dokładnie na koniec badania!!!!nie bójcie się!!!

u?ytkownik
Krysiek

Przeszedłem kolonoskopię na żywca. Jest to na pewno badanie wiążące się z dyskomfortem w jamie brzusznej. Ból umiarkowany i krótki pojawiał sie w momencie pompowania powietrza w światło jelita. Dużo zależy od wprawy lekarza operatora i pielęgniarki. Badanie trwało 20 min. wycieli mi małego polipa. To nic nie boli, Badanie na żywca jest do przejścia. Lepiej zapobiegać wcześniej niż potem walczyć o życie z rakiem . Ja też się bałem ale bardziej diagnozy niż badania. Ale jest OK