Uszkodzenie i pęknięcie łąkotki przyśrodkowej

użytkownik
Danuta z W-wy

Witam Pana Doktora.W lutym br. przewróciłam się i upadłam.Miałam złamaną rękę i zbite kolano.Po kilku miesiącach zaczęło bardzo mnie boleć kolano. Po wykonaniu rtg st.kolanowego okazało się , że jest pęknięta łąkotka i należy wykonać usg.Tak też zrobiłam. Ostatnie badanie wykazało :
błona maziowa przerośnięta,nieco zwiększona ilość płynu w stawie-gr.płynu
do 11mm.Fałd błony maziowej gr.do 7mm w okolicy przedziału bocznego.Uszkodzenie rogu przedniego łąkotki przyśrodkowej z linijnym
pęknięciem-możliwość częściowego przełożenia róg tylny spłaszczony ze zmianami degeneracyjnymi III st.W łąkotce bocznej zmiany degeneracyjne
II st.Więzadło rzepki , ścięgno m czworogłowego uda , więzadło poboczne
(piszczelowe i strzałkowe)o zachowanej ciągłości bez zmian. W dole podkolanowym patologicznych zbiorników płynu nie uwidoczniono.Cechy usg lateralizacji rzepki.
W związku z powyższym proszę Pana o wydanie opinii na temat usg.
Prawdopodobnie musi być wykonana artroskopia-czy jest to konieczne?

Reklama
użytkownik
stapler

O tym czy powinna być wykonana artroskopia powinien zadecydować ortopeda. Z nim należy się skonsultować. Jednak z opisu USG, który Pan przedstawił możliwe, że obejdzie się bez tego badania.

użytkownik
Danuta z W-wy

Byłam dzisiaj na wizycie u ortopedy w szpitalu z wynikiem usg.
Okazuje się , że jednak konieczne będzie wykonanie artroskopii i niestety nie obejdzie się bez niej.Wynik jednoznacznie wskazuje na to, że jeśli nie
będzie wykonana artroskopia, to z moim kolanem z dnia na dzień będzie coraz gorzej.

użytkownik
Joanna

Witam jestem równo trzy tygodnie po artroskopii, lekarz nakazal cwiczyc z pelnym obciarzeniem - rehabilitacja. Nie zapytalam go czy moge np. biegac? Zastanawiam sie nad tym, czy jednak sobie nie zaszkodze?

użytkownik
Kamil

Jaonno ja artroskopię miałem robioną 7 lutego. Lekarz powiedział mi,ze bez względu na to czy otwarli, grzebali, usuneli coś w kolanie czy tylko podleczyli to nie ma znaczenia, a biegać można 1,5 miesiąca do miesięcy dopiero po zabiegu bo jeśli chcesz już biegać to możesz się liczyć z naderwaniem czegoś w środku bo wszystko jest tam naruszone i wymaga regeneracji stopniowo. Mi usuneli łąkotkę, podleczyli czy jakoś tak wiązadło krzyżowe boczne i odwineli jakiś fałd podrzepkowy co blokował mi kolano i się zawieszało..

użytkownik
halina

Cechy uszkodzenia rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej z przebiegającym poziomo pasmem szczeliny pęknięcia jak można leczyć bez operacji chirurgicznej

użytkownik
Kamila

Dzień dobry ja tez mam pytanie tez mam taka sytuacje jak osoby wyzej piszace .Bolało mnie kolano przez jakis czas poszłam do lekarza i na usg wyszło ze mam uszkodzona łakotke , miesien kolanowy,chrondomalacja i MFC 2 st zwiekszona ilosc plynu w klatce podrzepkowej glebokiej i zwiekszona ilosc w zachyłku bocznym i chyba nadrzepkowym narazie mam rehabilitacje chodze 3 tydzien ale noga co raz bardziej boli co to jest to mfc i co robic dalej z tym kolanem ????

użytkownik
Krzysiek

Dzien dobry, podczas trenowania ( robienia ciagow ) poczulem bol w kolanie, na drogi dzien pojawilo mi sie cos z prawej strony zepki lewego kolana, zrobilem usg, napisane na nim jest uszkodzenie łekotki przysrodkowej, i pas 11 mm plyny, najlepsze jest to ze mnie nie boli, tylko jest lekki dyskomfort. Co z tym zrobic ?

użytkownik
Rysiek

Można zrobić artroskopię ... laparaskopową ... leparaskopową ? ......... nie wiem jak dokładnie się nazywa ten zabieg ......... (nazwa odnosi się do użytych przyrządów) . OSTRZEGAM !!! Znieczulenie dolędźwiowe może spowodować trwały niedowład od pasa w dół ... a pod znieczuleniem ogólnym .... nawet można się nie obudzić !!!
Nie straszę, tylko przypominam o ewentualnych komplikacjach ....... A ja żyję z łąkotką całkiem rozwaloną (nigdy się nie zrośnie !!!) ............... Nie mogę tylko kucać ..... ale biegam i nawet skaczę ........ a moja córcia (magister fizjoterapii) czasem robi mi *trakcje* nogi ........... i POMAGA !!!!!!!

użytkownik
iza

Witam, Badanie RM wykazało u mnie cechy uszkodzenia chrząstki stawowej na powierzchni bocznej rzepki niepełnej grubości, oznaki uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej w zakresie rogu tylnego, które obejmuje jego powierzchnię tylną. Niewielka kolekcja płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej. Czy konieczna jest artroskopia?

użytkownik
Asia

Stan po urazie kolana. Cechy uszkodzenia łąkotki po stronie przyśrodkowej pod postacią szczeliny podłużnej widocznie głównie w tylnej części z towarzyszącymi zwłóknieniami przeciążeniowymi . Cechy niestabilności przyśrodkowej w postaci niewielkiego obrzęku i pogrubienia więzadła piszczelowego . Przedział boczny i łąkotka po stronie bocznej bez zmian . Prawidłowa ilość wolnego płynu wysiękowego w zachyłku nadrzeopkowym . ACL i PCL ciągłe.

Wniosek: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej i przedziału przyśrodkowego.

Czy to wymaga leczenia ? Jeżeli tak to w jaki sposób ? po jakim czasie będę mogła znów grać w piłkę ręczną ?

Twoja odpowiedź