Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Pojedyncze zwapnienia w hipoechogenicznym obszarze tarczycy


Gość Monika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie proszę o interpretacje wyniku badania USG tarczycy Płat prawy o wymiarach:18x20x54mm i zawiera w części środkowo-dolnej ognisko budowy nieco hipoechogeniczne zawierające pojedyńcze zwapnienia o wym: 6x6x6(o prawidłowym unaczynieniu) Płat lewy o wym:16x17x52mm i zawiera w środkowo-powierzchniowej części podobną zmianę o wym.5x6x6mm.Cieśń o grubości 5mm.Poza opisanymi zmianami struktura miąższu jest niejednorodna i zawiera liczne hipoechogeniczne obszary o śred.do 4mm.W badaniu Doppler tarczyca wykazuje prawidłowe przepływy krwi.Węzły chłonne szyjne niepowiększone.Proszę o pilną odpowiedz .Dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jezeli zmiany hipoechogeniczne nie wskazuja na obecnosc guzkow czy torbieli to czy konieczna jest biopsja ? W badaniu usg w roku 2004 te obszary hipoechogenne zostaly rozpoznane jako nacieki zapalne. Nic w tym kierunku nie robilam tylko bralam hormony zgodnie z zaleceniami endokrynologa. Czulam sie dobrze, ale martwi mnie nieustajaca chrypka i zgrubialy glos - czasami mam wrazenie jakby cos utknelo mi w krtani. *Najswiezsze* badanie usg z roku 2009 przedstawia sie w sposob nastepujacy: Gruczol tarczowy umiarkowanej wielkosci, o niejednorodnej, nieco obnizonej echogenicznosci. W placie prawym od przodu wyroznia sie obszar hipoechogenny wielkosci 21x9 mm, uwypuklajacy obrys plata, bez otoczki typowej dla guzka. Plat prawy: 15x16x43 mm, plat lewy: 11x12x36 mm, ciesn waska. Bardzo prosilabym o zinterpretowanie powyzszej diagnozy. Radiolog zaproponowal BACC obszaru hipoechogennego w placie prawym (jest to do uzgodnienia z endokrynologiem) ale skoro nie ma guzkow to czy biopsja jest konieczna w moim przypadku? Chcialabym podkreslic tez, ze kazde badanie usg pokazuje rozne wielkosci platow tarczycowych - czy to jest mozliwe, zeby wielkosc gruczolu tarczowego sie radykalnie zmieniala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×