Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Naczyniak wątroby wg TK, jak dalej diagnozować?


Gość Magda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 33lata jakis czas temu wykonano u mnie usg jamy brzusznej (pczułam ból pod prawym podżebrzem) lekarz wykrył w watrobie zmianę i opisał ją jako *prawdopodobnie FNH* z zaleceniem kontrola usg za pół roku. Na moją prośbe lekarz wystawił mi skierowanie na TK jamy brzusznej - dzis odebrałam wynik w opisie podano *Wątroba z cechami stłuszczenia. W rpawym płacie wątroby, segment 6 zmiana ogniskowa śr. ok 2cm. W badaniu trójfazowym zmiana nie różnicuje się w fazie natywnej, bardzo silnie wzmacnia się w fazie tętniczej, jest w niewielkim stopniu hyperdensyjna w fazach żylnej i później. Obraz zmiany łagodnej w TK. Zmiana nie ma typowych cechy FNH, w badaniu TK obraz może odpowiadać naczyniakowi. Prawa nerka o cech zdwojenia UKM, z dwóch miedniczek nerkowych biegną 2 moczowody, w górnym UKM konkrement wapienny śr. ok. 2-3 mm. Poza tym obraz narządów jamy brzusznej bez ostotnych odchyleń od normy*. Proszę o wskazówki co te zmiany oznaczaja, jak dalej diagnozowac naczyniaka wątroby?? Do jakiego lekarza się dalej udać? Dodam, że bilirubina total 0,6 mg/dl, zas ASPAT 23 U/l i ALAT 40 U/l to jedyne badania, które dodatkowo wykonywałam w ostatnich tygodniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana jest typu łagodnego (naczyniak czy też FNH - ogniskowy guzek przerostowy wątroby). Jest bardzo mała (2 cm średnicy). Nie wymaga leczenia tylko obserwacji (kontrola USG co 6-12 miesięcy). W celu dokładniejszej diagnostyki: zróżnicowanie czy naczyniak czy FNH można wykonać rezonans magnetyczny wątroby. O tym musi zadecydować lekarz prowadzący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz, w srode bede u hepatologa wiec mam nadzieje dowiem sie jak widzi dalsze postepowanie. Druga kwestia jaka mnie zastanawia to kwestia tabletek antzkoncepcyjnych, bo w internecie czytam sprzeczne wnioski , czyli jedni by cakiem odstawic, a inni ze mozna stosowac tylko kontrolowac wyniki pracy watroby...i juz sama nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,proszę osobę która pisze posty o datę jego sporządzenia , bo nie wiadomo kiedy został napisany, a interesuje mnie temat -bo sama mam taki problem fnh, odezwij się i napisz coś , jak się czujesz? 03.01.2012r. godz. 20.35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×