Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zapalenie wyrostka czy nie - kto ma rację?


Gość Aneta

Rekomendowane odpowiedzi

Dziecko skarży się na bóle brzucha: najpierw całego, po kilku godzinach jedynie z prawej strony, przy dość wysokiej temperaturze 37,7 - 38,8 st C. Dodatkowo białawy język i obolała skóra na plecach. Diagnoza różna wystawiona przez 4 lekarzy: pediatra I - prawdopodobnie infekcja wirusowa, przy podobnych objawach jakie daje stan zapalny wyrostka, kieruje na konsultację do chirurga i w razie wykluczenia spraw z wyrostkiem - leki przeciwzapalne i wzmacniające* chirurg I - zapalenie wyrostka, skierowanie do szpitala na oddział* chirurg II - wyklucza zapalenie wyrostka i nie wiedząc o diagnozie pediatry I powtarza jego słowa o infekcji wirusowej, prosi na konsultację pediatrę z oddziału dziecięcego szpitala* pediatra II - właściwie nie stwierdza nic, nie skałania się ani na tak ani na nie w kwestii zapalenia wyrostaka, przepisuje antybiotyk* I pytanie zasadnicze: kto ma rację? Przy zapaleniu wyrostka istotne jest szybkie działanie, dwa: antybiotyki przy zapaleniu wyrostka chyba są niewskazane, trzy: przy infekcji wirusowej antybiotyk i tak nie ma zbyt znaczącego działania. Chory słabo reaguje na środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (po ok. godzinie gorączka spadła o 4 kreski, a ból brzucha bez zmian). Nie mam pojęcia co robić, opinia czterech lekarzy w żaden sposób mnie nie uspokoiła, głupia jestem bo nie wiem które leczenie zastosować, obserwuję dziecko cały czas ale boję się, że coś przegapię i będzie za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno wyrokować na odległość,jednak z opisu skłaniam się do grypy żółądkowj,biały język i obolała skóra,temp,bóle brzucha.temp.Temp.należy obniżać, podając środki przeciwgorączkowe, np. paracetamol lub ibuprofen. Podawanie tzw. probiotyków, czyli środków osłaniających błonę śluzową przewodu pokarmowego, To np. Lacidofil,Lakcid, Enterol. Trilac,Trzeba je stosować co najmniej przez kilka dni.Objawy przy OZWR, /zapaleniu wyrostka/,to:Przyśpieszone tętno,wymioty podwyższona temp.brak łaknienia, bóle w okolicach prawego biodra, ból zwiększa się przy zgięciu prawej nogi, ból po zwolnieniu ucisku w oklicy wyrostka(objaw Blumberga), często występują wzdęcia i biegunka.Podawać dziecku dużo picia/ale nie mleka/ Jeśli nie będzie poprawy a będzie się pogarszać,dziecko będzie apatyczne z widocznymi oznakami osłabienia,należy wazwać lekarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×