Badanie ERCP

u?ytkownik
Wioleta

Moj maz byl na badaniu ERCP aby przebadac sie. Po badaniu maz zachorowal bardzo ciezko na OTZ. Byl pod respiaratorem lezal z wysoka goraczka ktora siegala az do 40 stopni przez 4 miesiace.Przeszedl operacje trzustki gdzie wycieli jej wiekszac.
Moje pytanie czy winne tego wszyskiego jest to badanie.Jeszcze podam ze badanie bylo robione w danii. Maz jest dunczykiem.

Reklama
u?ytkownik
stapler

Niestety, ale dość często powikłeniem badania ERCP jest zapalenie trzustki. To powikłanie powinno być wliczone w zakres tego badania. Niestety, ale nawet do 10% przypadków ostrego zapalenia martwiczego trzustki kończy się zgonem.

u?ytkownik
wioleta

Ok dzieki on przezyl dzis ma sie ok ale to juz nie to samo. Szkoda tylko ze lekarz nie poimformowal nas o tak groznym powiklaniu.

Dzieki za odp. Pozdrawaiam Wioleta

u?ytkownik
wioleta

A jeszcze dopisze ze obraz trzuski bo badaniu byl normalny. Trzustka byla zdrowa. I dlaczego tak sie satalo ?

u?ytkownik
stapler

Dopiero po badaniu nastapilo prawdopodobnie podraznienie trzustki przez srodek kontrastowy (taka jest patologia zapalenia trzustki po ERCP).

u?ytkownik
wioleta

Jeszcze 1 pytanko: Co z przepuklina po tak duzej operacji. Maz ma az 2 sa niewielkie ale sa. Narazie nie bola ale czy trzena to operowac?

u?ytkownik
stapler

Tak, trzeba je bedzie operowac. Nie ma innego sposobu leczenia.

u?ytkownik
wioleta

A co to jst dokladnie *nekresoktomia* trzuski chodzi tu o wyciecie trzuski? Jak to jest mozliwe ze moj maz przeszedl nekresoktomie i i nie ma na dzien dzisiejsz trzuski. Mozna by powiedziec na szczescie.

u?ytkownik
wioleta

Szkoda ze nie ma chirurga ktory by odp. na moje pytanie!

u?ytkownik
medicus

Nekrosektomia -/to nie jest usunięcie trzustki/lecz usunięcie martwicze tkanek,trzustki.Leczenie operacyjne zakażonej martwicy,pozwala napozostwienie trzustki.

u?ytkownik
wioleta

Dziekuje, krotko i na temat.

u?ytkownik
członek rodziny

Nasza kochana mama i babcia zmarła po ERCP , a wcześniej czuła się bardzo dobrze.do szpitala trafiła na *woreczek żółciowy*.skandalem jest to że lekarze nie
informują pacjęta ani rodziny o zagrożeniach wynikających z metody ERCP
ostrzegamy wszystkich którzy idą do szpitala przed tą metodą

u?ytkownik
Kamila

Ja też miałam ciężkie ozt po ERCP i to badanie było zrobione bez kontrastu. Strach pomyśleć co by było gdybym miała podany kontrast.
Pozdrawiam

u?ytkownik
Piotr

Jestem po badaniu ERCP wykonanym w Berlinie.
Przed wykonaniem badania byłem poinformowany o ryzyku zabiegu stosowną informacją pisemną. Jest to tutaj standart przy takich zabiegach jak CT , MTR itp. Chyba mialem szczęście bo badanie minęło bez komplikacji.
Dzięki niemu została wykryta torbiel. Szczęście w nieszczęściu ...

u?ytkownik
jola

ERCP jest wykonywane wtedy gdy jest konieczne, jeśli babcia trafiła na *woreczek żółciowy* prawdopodobnie jeden z konkrementów utkwił w przewodzie żółciowym i dlatego robiono ERCP.
Lekarze nie robią tego pro forma.
Mój tata też to miał i niestety wdało się bardzo ciężkie OZT z powikłaniami. Na szczęście z tego wyszedł. Natomiast nie dało się nie robić ERCP.