Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wysoki ASPAT i ALAT pół roku po przeszczepie szpiku


Gość Tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam W maju zeszłego roku u mojego ojca zdiagnozowano szpiczaka. Stracił siłe w nogach, nie mógł chodzić, lecz nerwy i czucie było w normie. Dokonano operacji odbarczania zaatakowanego odcinka Th4. Prowadzono chemioterapię a w styczniu tego roku miał autoprzeszczep szpiku. Zaraz po przeszczepie przy obniżonej odporności organizmu zaatakował go półpasiec. Co miesiąc udawaliśmy się na kontrolę, która wykazywała poprawę stanu zdrowia i wyleczenie z półpaśca. W czerwcu tego roku miał mieć drugi autoprzeszczep (był to tzw autoprzeszczep tandemowy), niestety wykryto u niego podejrzenie o WZW B i wykluczono go z autoprzeszczepu. Skierowano go do szpitala specjalistycznego gdzie poddano go leczeniu. W chwili obecnej od 3 tygodni jest w domu jednak wykonane badania bardzo mnie martwią. Poziom ASPAT wynosi 320 a ALAT 750. Pomiary wykonano dwukrotnie przy 10-cio krotnym rozcieńczeniu próbki, gdyż *maszyna* nie potrafiła zmierzyć tak wysokich poziomów. W chwili obecnej ojciec znów traci siłę w nogach i tak jak tydzień temu potrafił poruszać się przy pomocy balkonika, tak teraz nie może nawet usiedzieć gdyż zsuwa się na boki. Chciałem zapytać co może być przyczyną tak wysokich wskaźników? Ojciec brał leki przeciw bólowe i wiem, że one mogą niszczyć wątrobę, ale żeby w przeciągu tak krótkiego czasu (od czasu wyjścia ze szpitala specjalistycznego leczącego WZW B do dziś minęły 3 tygodnie) wyniki aż tak drastycznie skoczyły w górę i stan zdrowia się pogorszył? Proszę o poradę i pomoc gdzie szukać przyczyny i do kogo kierować leczenie ojca? Z góry dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Przyczyną wysokich wskaźników wątrobowych jest niszczenie komórek wątrobowych przez HVB. Sam szpiczak również może być przyczyną wielu powikłań oraz chemioterapia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×