Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Hyperechogenny lity guzek otoczony bezechową obwódką w tarczycy


Gość wiesława

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wiesława

Proszę o interpretację wyniku USG i biopsji cienkoigłowej tarczycy. Mam 50 lat. Od 7 lat choruję na nadczynność tarczycy. Biorę leki Thyrosan 50* i popranolol. Wynik USG jest następujący: Tarczyca położona prawidłowo. Płat prawy o wym. 19x24x43 mm, płat lewy o wym. 18x21x41 mm. Cieśń tarczycy o grubości 6 mm. W obrębie prawego płata tarczycy widoczny jest hyperechogenny lity guzek otoczony bezechową obwódką o wym. 5x6 mm. W obrębie płata lewego widoczny jest hypoechogenny lity guzek o wym. 5x9 mm. również otoczony bezechową obwódką a jego obniżenie echogenności prawdopodobnie zwiazane jest z cechami zwyrodnienia torbielowatego. W bocznej części płata lewego widoczny jest hyperechogenny lity guzek o wym 4x4 mm, ten również otoczony jest bezechową obwódką. Innych zmian ogniskowych w miąższu tarczycy nie stwierdzono. DGN. Struma nodosa. Następnie miałam wykonaną biopsję cienkoigłową. Wynik badania |: W obrębie krwotoczno-białkowego-koloidowego podścieliska obok nielicznych normotypowych tyreocytów dominują przede wszystkim makrofagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz USG i biopsji świadczy o zwyrodnieniu tarczycy typu wola wieloguzkowego, bez cech zmian typu nowotworowego. Zmiany guzkowe są bardzo małe, wielkość tarczycy prawidłowa. Oczywiście decyzję w sprawie dalszego postępowania w Pani przypadku powinien podjąć endokrynolog. Myślę jednak, że wystarczy leczenie zachowawcze (farmakoterapia) i obserwacja gruczołu tarczowego (okresowe USG i badanie hormonów tarczycy we krwi). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×