Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Struma nodosa toxica i dwie różne opinie endokrynologiczne nt leczenia


Gość dorotkin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , byłam u 2 endokrynologów i dostałam dwie diametralnie różne opinie co do leczenia mojej chorej tarczycy. Jedna opinia to jest wycięcie guzków a druga leczenie i co roczna kontrola biopsyjna. Moje pytanie , do której opinii przychyliłby się chirurg. Mam 36 lat. Nie mam zadnych objawów choroby, nie trzęsa mi się rece, nie mam problemów z przełykaniem, nie poce się, nie jest mi zimno gdy innym ciepło, nie mam zadyszek - no generalnie czuję się jak zdrowa. Od 2mcy biorę tabletki o nazwie thyrosan , ponieważ tsh było znacznie obnizone, obecnie jest na idealnym poziomie. Jeden z endokrynologow powiedział , ze operacja, a drugi ,ze skoro nie mam objawów to można uniknąć jeszcze operacji, biorąc thyrosan przez rok i po roku skontrolować biopsyjnie. ( Thyrosan a nie inny lek, poniewaz bylo podejrzenie ciązy - ale ciąży nie ma). Opis z biopsji : struma nodosa toxica rodzaj pobranego materiału: bac zmiany : 1/śr. 0,45cm PL 2/ śr. 0,9cm PP tarczycy rozpoznanie : liczne płaty komórek pęcherzykowatych tarczycy bez cytologicznych cech złośliwości oraz pojedyńcze limfocyty. Obraz cytologiczny odpowiada zmianie łagodnej. Biopsja sprzed 2 lat byla identyczna, jedynie nie bylo wzmianki o pojedynczych limfocytach. USG tarczycy: prawy płat - 2,6x2,2x5,5cm lewy płat - 2,2x2,0x4,9 cm płat prawy w całości oraz środkowa i dolna część płata lewego wykazują przebudowę guzkową z obecnością mnogich ognisk normoechogenicznych średnicy do 1,2cm. W środkowej części płata lewego ognisko lito-terbielowate śr. 0,6 cm. Niektóre z opisanych guzków zawierają drobne zwapnienia. Unaczynienie zmian wzmożone obwodowo. Okoliczne węzły chłonne w granicach normy. Będę wdziewczna za odpowiedź , pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stapler

Zmiany guzkowe są duże (powyżej 1 cm). Nie wiem czy warto zażywać cały czas leki, które nie są obojętne dla organizmu i czy nie lepiej usunąć cały lub część gruczołu tarczowego i mieć już problem załatwiony (tylko leki substytuty hormonalne tarczycy). Jako chirurg przychylam się do zaleceń radykalnego leczenia zmian tarczycy (operacja)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dorotkin

Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Jestem umówiona na operację na sierpień, ale drugi endokrynolog zasiał we mnie wątpliwości, teraz jestem pewna, żeby poddać się operacji. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×