Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zmiana ogniskowa wątroby po PET


Gość Barbara

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie. Jestem osobą która zadała pytanie do Pana dnia 30.08.2008 r. (oczywiście dostałam odpowiedź). Natomiast teraz chcę poinformować o wynikach z PTE. Na wszelki wypadek: ( lat 29) nowotwór jelita grubego I stadium (pT2, pNO, ICD-0) - Adenocarcinoma tubulare fungosum G-2. Obyło sie bez chemii. Markery poprawne. Ostatnia PTE - zmiana ogniskowa 8 mm w 7 segmencie wątroby. Opis badania PTE: Jama brzuszna i miednica - w 7 seg. nieregularne ognisko, słabo gromadzące znacznik, SUV ( maks.), FDG= 2,4, poza tym fizjologiczne gromadzenie. WNIOSKI: Bez cech choroby rozrostowej. Nieregularne ognisko w 7 segmencie wątroby do kontroli TK z kontrastem. Pytanie brzmi, jak mam rozumieć wynik badań? Czy to są przerzuty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal podtrzymuję, że zmiany te mogły już istnieć, gdy miała Pani zabieg resekcji esicy i są od bardzo dawna, nie związane z procesem nowotworowym. Możliwe, że to tylko drobne naczyniaki lub taka forma zbitej struktury aktywnej tkanki miąższowej wątroby ze zwłóknieniem lub bez. W badaniu PET nie potwierdzono zmian typu przerzutowego. Dlatego tego typu zmiany nie powinny wywoływać niepokoju, poza tym są bardzo drobne. Wymagają tylko obserwacji. A wskazano TK z kontrastem jako diagnostykę naczyniaków (częste zmiany guzkowe występujące w wątrobie), ponieważ w czasie podawania kontrastu bardzo dobrze są widoczne w TK. Małe naczyniaki nie wymagają leczenia operacyjnego. Powinna Pani być dobrej myśli. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , ponownie. Jednak ta zmiana na wątrobie, któr słabo gromadziła znacznik , była przerzutem. Operowali, dali chemie a po tem jeszcz raz operoeali- bo zmiana nie była do końca wycieta. Miłam dwa lata spokoju. Nastepny przerzut w innym segmencie, jeden 18 mm-został wyciety. po 3 miesiacach tk. W porównaniu z poprzedniąa tk, powiekszyła się 0 jakieś 5mm, loża po operacji, i pojwił się obszar hypod. , słabo wyrózniający się z miązszu wątroby, 3 mm a teraz 10mm. Jak to jest mozliwe ,że go nie opisali w poprzedniej tk, przecież szłam na operacje dla zabezpiecznia wycieli by go , czy tu jest wina osoby opisującej tk??? w moim przypadku wszystko powinno byc opisane, chorob nowotworowa, wszystko jest ważne, co sie pojawia nowego . Mam miec peta- ma wykluczyc lub potwierdzic przerzut. Zobaczymy co się bedzie działo:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie, miałam badanie peta , wszystko zostało podswietlone, doszłam trzecia zmianka w 8 segmencie 9 mm. no i te poprzednie w seg. 5/6- w lozy po operacji i w segmencie 3 1o mm..Za poleceniem onkologa udałam sie do chirurga w celu kwalifikacji do operqcji. Chirurdzy postanowili zrobic swoje badania usg, i tk.jm i miednicy małej. Czekałam na decyzje lekarzy czy jestem operacyjna, powiedzieli ze mnie z operuja mimo iz operacja bedzie cięzka, ale operacyjna, Po naradziw ( kominku tak zwanym). przyszedł lekarz i powiedział , ze narazie operacjii nie bedzie, poniewaz włg ich badań mam podejrzane jedno miejsce seg, III , pozostałe dwie podejrzane zmiany włg nich nie są przerzutami , tylko lozami, bliznami po porzednich operacjach. pytam sie jak to mozliwe przeciez pet podswietluił. na to chirurg na to ze nie raz wicinalem zmiane podswietloną przerz pet i nie była nowotworem i na odwór, Wypisali mnie do domu, i gdy onkolodzy beda pewni ze ognisko w seg. III to przerzut wtedy mnie zoperuja. Wróciłam do onkologa, onkolog wierzy w badanie pet, a chirurg nie wierzy. Postanowili mi podac chemioterapie i sprawdzica czy , guz się zmniejsza, czy rosnie, jes,( piąta z koleji). Moje pytanie brzmi, jeden szpital ( bardzo dobry szpital, podwaza wyniki radiologiczne) onkolodzy wierzą w peta? czy pet może sie pomylić??Jesli wrócicie do moich poprzednich wpisów to zobaczycie , ze juz raz pet mi nie podswietlił zmiany na wątrobie 10mm, po wycięciu okazala się przerzutem. A czy teraz jest moz +wietlił i nim nie jest??? dwa dni przed badaniem peta przeszłam ostro rotawirusa, doastałam kroplówkęm bylam wykończona. Dwa dni pózniej miałam robione badanie pet. Czy wirus mógl zmylić badania??? Bardzo prosze o odpowiedz, porostu sie ratuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×