Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zmiany ogniskowe w wątrobie


Gość ella

Rekomendowane odpowiedzi

Mój tata miał robione usg 2 dni temu, wczesniej 3 tyg temu miał operacje przepukliy, po operacji nadal czuł w podbrzuszu ból i zrobił usg. Zaraz po operacji miał wylew wewnętrzny, ale krew wchłoneła sie i niby z raną jest wszystko dobrze. Jakie powikłania mogą z tego tytułu powstać? Wynik usg: pecherzyk zółciowy o gładkich scianach bez złogów, przewody zółciowe wewnatrzwatrobowe i zewnatrzwatrobowe typowej szer PZW szer mm, w watrobie kilka (3-4) zmian ogniskowych o mieszanej echogeniczności sred. do 4 cm, trzustka o prawidłowej echogenicznosci, śledziona sr 98mm bez zmian, okolica okołoaortalna w normie. Nerka prawa 118x52mm miąższ do 16mm, nerka lewa 123x50mm miąższ do 16mm. W warstwie miąższowej dolnej części nerki prawej zmiana o podwyższonej echogenicznosci i sred 6mm-angiomyolipoma, w lewej nerce torbiele korowe sred. 20mm.Wielkosc echostruktura i ruchomosc nerek prawidłowa, pola nadnerczowe w ganicach normy, pecherz moczowy o gładkich obrysach wewnetrznych .Po mikcji zaleganie moczu sciga 52cm3, gruczol krokowy 42x54x38mm i poj 38cm3- norma do 30m3. Widoczny odcinek j.grubego o pogrubionych sciankach dług ok.4cm, wskazana dalsza diagnostyka. Proszę o interpretacje powyższego badania i wskazania - czy zrobić dodatkowo tomografie, do jakiego lekarza sie udać w celu dalszej diagnozy? Za 4 dni będzie tata miał robioną kolonoskopie, czy to badanie jest wskazane również?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Pogrubienie ściany jelita grubego nasuwa podejrzenie występowania, albo odcinkowego ostrego stanu zapalnego, albo nowotworu. Zmiany ogniskowe w wątrobie mogą niestety świadczyć o przerzutach odległych prawdopodobnie z (być może) guza nowotworowego z jelita grubego. Dlatego na początku należałoby wykonać kolonoskopię, a następnie w zależności od wyniku kolonoskopii TK jamy brzusznej. O wszystkim musi zadecydować lekarz prowadzący (diagnostyką może zająć się lekarz). Krwiak w ranie pooperacyjnej jeśli wchłonął się nie spowoduje żadnych powikłań. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krystyna

Witam mam 61lat jestem kobietą i miałam tomografie komputerową jamy brzysznej prosze o interpretacje wyniku poniewaz bardzo sie martwie iz moze to byc nowotwór. Wątroba- w 3 seg.ogniskowa zmiana hypodensyjna śr. 8 mm podprzeponowo w seg. 8 kolejna hypodensyjna zmiana śr. 6 mm. śledzina, trzuska, nerka lewa bez widowcznych zmaian. Pecherzyk zółciowy bez uwapnionych złogów. PŻW i wewnątrzwątrobowe drogi żółciowe nieposzerzone. Powiekszenia węzłów chłonnych jamy brzusznej nie uwidoczniono. Nadmienam iż ww. tomografie wykonałam w związku z podejrzeniem kamicy nerkowej.pozdrawiam Krystyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie takiego opisu trudno określić co to może być. Zmiany są bardzo małe i raczej wskazują na istnienie małych torbieli, wymagających tylko obserwacji. Ewentualnie celem pogłębienia diagnostyki można wykonać rezonans magnetyczny. O tym jednak musi zadecydować lekarz prowadzący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Wg badania ultrasonograficznego mój gruczoł krokowy jest o obj. 26ml i o wymiarach 44 x 32 x 37mm (szer x wys x ap). Czy mam zapalenie? Jakie powinienem wykonać dalsze badania? Pragnę dodać, że mam dopiero 21 lat. Z wyrazami szczerego szacunku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam miałam robione TK i mam w segmencie VIII zmiana ogniskowa o maksymalnym wymiarze 76mm silnie wzmacnia sie w fazie tętniczą poza hypodensyjną blizną centralna. Widoczna tetniczka odżywcza o dużej średnicy. W dazie żyły wrotnej i opóźnionej zmiana izodensyjna ze stopniowo wysycającą sie blizną centralna. Co to oznacza???????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM co to oznacza watroba w lewym placie niejednorodna echogenicznosc przywnekowa ognisko o wym .45,66,38 mm w okolicy pecherzyka zolciowego ognisko o wym 23mm obraz niejednorodny PZW nieposzerzone stluszczenia woreczek nie powiekszony.Serdecznie prosze o odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mam 21 lat prosze o inf od okolo roku boli mnie w prawym boku na zebrami, mialam robione ast i wynik jest 18U/l, a ALT 15U/l i usg jamy brzusznej wykazalo dosc nie jednorodne ognisko 27x19x17mm miękkotkankowe o mieszanej echogenicznosci w płacie prawym watroby o wyraznych zarysach zewnętrznych z dyskretnie zaznaczoną otoczką hypoechogeniczną i mam do dalszej diagnostyki,reszta(pecherzyk i drogi zolciowe, pole trzustkowe w porządku lekarz skierowal mnie do szpitala mowi ze zrobimy TK i gastroskopie.czy to moze byc rak??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ala nie denerwuj się , musisz zrobić dalsze badania , każdy guz w wątrobie musi być dokładnie zdiagnozowany, powinnaś zrobić markery nowotworowe AFP, CEA, Ca 19,9,. One pokażą czy to rak czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, długa moja historia miałam zrobione tk - radiolog zasugerowal angriosarcoma, bardzo grozny zadko spotykany nowotwór, chirurg onkolog nie brał tego pod uwagę, szybki rezonans tez nie dokonca nam wyjaśnił, bo zasugerował ani ze jest to zmiana złośliwa ani naczyniak w nawiasie pod znakiem zapytania był Hcc, zdecydowaliśmy ze zooperują mnie, po 3tyg trafiłam na oddzial aby usunąć guza w całości, podczas operacji lekarze stwierdzili ze nie usuną guza, bo stwierdzili ze po dokładnym obejrzeniu go nie będzie on złośliw na 99procent. czekam na wynik już oszaleć przyjdzie, dopóki go nie będzie będę żyla w niepewności:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez mam dwie zmiany ogniskowe w watrobie TKwykazlo ze moze to byc atypowy naczyniak badz zmiany meta-czyli przezrutowe--czekam na rezonans-zrobilam soebie proby warobowe GG-wyskoczylo na prawie trzykrotna norme.tak bardzo sie boje....mie wiem co dalejczkam na operacje pseudo,,tłuszczaka ,, a tu wyskoczyła mi watroba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwietniu zrobiłam KT j.brzusznej i dostałam następujący opis badania: Wątroba powiększona, płat prawy dł 20cm w linii środkowo obojczykowej, z cechami stłuszczenia miąższu. W wątrobie widocznych jest kilka zmian ogniskowych: -w seg 2 wielk 52x46mm o cechach naczyniaka, -seg 6 wielk 19x20mm sugerująca naczyniaka, -w seg 6 wielk 25x27mm naczyniak susp, -seg 4 w okolicy pęcherzyka zmiana wielk 25x28mm o cechach wzmocnienia charakteryzujących dla naczyniaka, -seg 3 wielk 22x16mm naczyniak. Dodatkowo w seg 4 widoczny obszar hipodensyjny wielk 20x11mm stający się izodensyjny w fazie opóżnionej. Przebieg naczyń w jego zakresie prawidłowy sugerowany obszar niestłuszczałego miąższu. Pozostałe narządy j.brzusznej w normie. Śledziana dodatkowa 11mm. Powiększonych węzłów chłonnych nie uwidoczniono. Kości w badanym zakresie bez cech meta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×