Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Przepuklina kręgosłupa L4/L5


Gość Aga

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Na poziomie L4/L5 mam masywną przepuklinę tylno-lewoboczną,przezpierścieniowa, przezwięzadłowa,z sekwestracją,które wypukla się w obręb kanału kręgowego na głębokość 10mm..Czy mam to operować?Jaka jest najlepsza metoda operacja ,czy laser?Może są inne metody zlikwidowania tego tabletki ,plastry lub coś innego.W moim przypadku co jest najlepsze????..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po usunięciu przepukliny w tym samym odcinku co Ty, moja przepuklina uciskała nerwy co powodowało niedowaład nogi, więc nie miałam na co czekać. Dzisiaj mija tydzień od operacji i póki co nic nie boli :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jestem rok po operacji kregoslupa ledzwiowego mam wstawiona stabilizacje przednia i tylna , niestety nie jest lepiej brak czucia pozostal bo nerw byl uszkodzony dretwienie od posladka do stopy nie wiem co dalej czy to juz tak musi byc? czy sa szanse na poprawe ? bardzo prosze o odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam miałem operacje cztery lata temu przepuklina w dolnej czesci kregosłupa L4,L5 i bardzo silne bule prawej nogi niestety od czterech tygodni odczowa bule w lewej konczynie dolnej niewiem co robic teraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie jetem po operacji l5s1 , niestety nic nie jest lepiej mam implanty ..odczuwam je caly czas przy pochylaniu siadaniu itp. w tej chwili jestem przeziebiona i przy kazdym kaszlnieciu kichnieciu bol jest niesamowity czy ktos mial podobne obiawy? prosze o odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kasiorek75

Witam Pana .Moja prośba jest aby pomógł mi pan odczytać mój wynik z badania MR. Zniesienie lordozy lędźwiowej.Na wysokości L5/S1 widoczna jest pośrodkowa ,skierowana wrawobocznie wypuklina krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy i zwężajaca prawy zachyłek boczny.Kanał kręgowy dodatkowo zwężony jest w wymiarze dwubocznym na tym poziomie oraz na poziomie L4/L5 przez pogrubiałe więzadła żółte.Zmiany przeciążeniowe w stawach międzykręgowych .Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe szpiku kostnego typu 2 w części tylnej płytki granicznej trzonu L5. Poza tym innych zmian nie wykazano.Stożek rdzeniowy i włókna ogona końskiego bez zmian ogniskowych. Proszę o jakieś wskazówki.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kasiorek75

. Zniesienie lordozy lędźwiowej.Na wysokości L5/S1 widoczna jest pośrodkowa ,skierowana wrawobocznie wypuklina krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy i zwężajaca prawy zachyłek boczny.Kanał kręgowy dodatkowo zwężony jest w wymiarze dwubocznym na tym poziomie oraz na poziomie L4/L5 przez pogrubiałe więzadła żółte.Zmiany przeciążeniowe w stawach międzykręgowych .Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe szpiku kostnego typu 2 w części tylnej płytki granicznej trzonu L5. Poza tym innych zmian nie wykazano.Stożek rdzeniowy i włókna ogona końskiego bez zmian ogniskowych. To mój wynik z MR ,proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po operacji kręgosłupa w odcinka L4-L5.Dokładnie implantacji InSwing/Dero - LFC. Jest to moja 3 operacja bo 2 pierwsze czyli samo usunięci przepuklin na poziomach L4-L5, L5-S1 nic nie dały a wrecz przeciwnie- moj stan sie pogorszył.Teraz po 3 operacji czuję się rewelacyjnie :-) Jest tylko jedno ale - operację (3)wykonał Dr W.Narolski w Bydgoszczy i myślę że więcej nic nie muszę już dodawać :-) - Niech Pan Doktor żyje jak najdłużej.Nie ma lepszego specjalisty !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzisiaj odebrałam wynik TK jego treść jest następująca* Tylnolewoboczna przepuklina k-m L5-S1 z cechami ucisku worka i korzenia rdzeniowego S1-zawartość k-m przemieszczona w obręb kanału kręgowego głównie na stronę lewą. Obecność pęcherzyków gazu przemawia za rozpadem jądra miażdżystego, przerwaniem ciągłości pierścienia włóknistego Cechy nadciśnienia wewnątrzkrążkowego na poziomie L4-L5. Zaznaczone zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych. Proszę o jakieś prostsze wyjaśnienie i poradę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanko najprościej mówiąc wypadł Ci dysk na poziomie L5S1 a duże ciśnienie w L4L5 oznacza ze ten dysk tez może Ci szybko wylecieć.Jedyny ratunek dla L5S1 to operacja bo pierścień jest juz przerwany.Ale w L4L5 też dobrze byłoby zajrzeć.Ja jestem po 3 operacjach już i mam implanty na poziomie L4L5.Najważniejsze jest to że decydująca jest 1 operacja pamiętaj o tym.Jak najszybciej udaj sie do dobrego lekarza.Nie wiem skąd jesteś ale szukaj pomocy w Bydgoszczy w szpitalu wojskowym a omijaj szerokim łukiem Olsztyn.Wiem cos o tym.Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź nie będę ukrywać że jestem przerażona , ale jak niema innego wyjścia to trudno. Jestem z woj. opolskiego i chyba zdecyduje się na szpital w Opolu do dr. Łątki słyszałam że to bardzo dobry neurochirurg, może ktoś wie więcej na ten temat. Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.nil.org.pl/xml/oil/oil64/gazeta/numery/n2007/n200704/n20070406 Polecam ten artykuł wszystkim, u których bóle pojawiły się po urazie czyli praktycznie wszystkim. Miałem dwie przepukliny mocno uciskające rdzeń a dokładnie worek oponowy i silny nacisk na nerwy. Bóle dzielimy na korzeniowe i rzekomo korzeniowe. Jedyną szansą dla mnie była operacja bo miałem może 5% czucia w nogach*/ Dwa tygodnie temu usunąłem przyczynę, która leżała dużo głębiej acz niedaleko kręgosłupa. Miałem kilka zablokowanych segmentów. Dzisiaj grałem w siatkówkę i czuję się świetnie. Jeśli ktoś szuka pomocy to mogę porozmawiać. nr GG: 1337310. Odpiszę każdemu kto już nie ma sił walczyć bo to przeżyłem i mogę udzielić paru ciekawych informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Alina 45 lat

Witam. Proszę o pomoc. Wynik mojego TK na poziomie L3-S1 brzmi: L3-L4 przepuklina tylna -lewoboczna(5mm)z uciskiem na worek oponowy i korzeń nerwowy * L4-L5 przepuklina tylna -lewoboczna(4mm) z uciskiem na worek oponowy i korzeń nerwowy * L5-S1 przepuklina tylna centralna z uciskiem na worek oponowy i korzenie nerwowe. Z tym wynikiem udałam sie do neurologa który stwierdził że tu nic nie da sie zrobić ponieważ sa aż 3 przepukliny a operuje sie 1 i że ciężar przeszedłby na 2 pozostałe i byłoby jeszcze gorzej . Nie wiem co mam robić bo codziennie zmagam się z bólem mimo leków ( Dicloberyl retard) zapisanych przez neurologa . Kupiłam sobie w sklepie medycznym pas ortopedyczny który stabilizuje mi kręgosłup i przynosi częściową ulgę ale nie wiem czy mogę go nosić od rana do wieczora. Proszę o fachową poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzegorz 55lat

Z takimi sprawami udaj się do neurochirurga wraz z rezonansem magnetycznym i oczywiście swoimi plecami a jeżeli nie chcesz się jeszcze operować to Pamiętaj o takim zawodzie jak Osteopata.Mojej osobie pomógł z dużo większymi schorzeniami kręgosłupa po 5-ciu wizytach w ogóle nie biorę środków przeciwbólowych.Osteopata który mojej osobie pomógł to Pan Maciej Komosiński Poznań.Wystarczy wpisać jego w google i wyskoczy na początku .Mogę podpowiedzieć że pierwsza wizyta nie przyniosła specjalnego efektu jednakże każda następna w odległościach do 2-3-ch tygodni znacząco pomogła.Piąty raz na wizycie u P.Komosińskiego otrzymał od mojej osoby siedmio gwiazdkowy grecki prezent ponieważ znacząco mi naprawdę pomógł.Przy tego typu schorzeniach najlepiej być abstynentem w przeróżnych płynach wyskokowych - okropnie szkodzą.Zapamiętaj że osteopata to nie bajki a jeżeli nie wierzysz to cierp.Np.bardzo mocne skurcze w łydkach usunął mi na drugiej wizycie minęły 4 miesiące i skurcze nie wracają a lekarz rodziny nie kazał pić mi kawy i kazał jeść dużo magnezu a ja tylko robiłem się coraz cięższy....................................teraz kupiłem Jura Impreza i kawy pije dużo ............i lekarz również kiedyś mi może pomoże................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem po operacji przepukliny kręgosłupa odcinka l4 l5. operacje miałem przeprowadzaną mikroendoskopową naprawde nie ma się czego bać! większy ból był przed jak po zabiegu. przeprowadaił ją dr Janicki z Poznania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2-ie przepukliny na odcinku l4 i l5 jedna 6 druga 10mm,z tym,że większa wypełnia cały już kanał kręgosłupa.Bardzo boję się operacji i poszłam na rehabilitację.Co jest lepsze szukam dobrego neurochirurga.Jestem z dolnośląskiego pomóżcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepuklina l4-l5 z uciskiem na lewy nerw rdzeniowy i jeszcze centralna protruzja L5-S1. Boli lewa noga - łydka + mięsień gruszkowaty wiadomo gdzie. Szukam na razie kontaktu do dobrego rehabilitanta z Lublina zna ktoś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam na poziomieL4/L5*Przepuklina tylna pośrodkowa10mm częściowo wypełniająca oba zachyłki boczne oraz oba otwory międzykręgowe itd.itp. plus małe 3mm wypukliny na L3/L4 , L5/S1. moja pani neurolog twierdzi że obejdzie się bez operacji. robić ,czy nie? wiecie jaki czasami jest to ból

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Czy ktoś mi objaśni co z tym dalej?Oto mój wynik rezonansu magnetycznego kręgosłupa. Opis.Na poziomie L5-S1 przepuklina krążka międzykręgowego ok.3mm przylegająca do początkowych odcinków korzeni nerwów S1. Na poziomie L4-L5 pośrodkowo-prawoboczna przepuklina krążka międzykręgowego głębokości ok.5mm uciskająca worek oponowy i początkowy odcinek korzenia prawego nerwu S1. Wiązadła żółte pogrubione. Zwężenie kanału kręgowego w wymiarze AP do ok.1 cm. Podobne zwężenie w wymiarze bocznym.Ściśnienie nici ogona końskiego w worku oponowym. Na poziomie L3-L4 centralna przepuklina krążka międzykręgowego z cechami uszkodzenia pierścienia włóknistego głębokości ok.3mm, uciskająca worek oponowy. Na poziomie L2-L3 uwypuklenie krążka międzykręgowego typu bulging disc modelujące worek oponowy. Zmiany degeneracyjne wymienionych wyżej krążków międzykręgowych. Zmiany przeciążeniowe stawów międzykręgowych. Niewielkie osteofity przednich krawędzi trzonów. To jest wynik badania oprócz tego strasznie boli,leki już nie pomagają.Drętwienie i mrowienie prawej ręki oraz lewej nogi.Nie pamiętam kiedy przespałam całą noc.Wizyta kontrolna u neurologa za pół roku....taka kolejka.Na górnym odcinku kręgosłupa przepukliny też mam. Czekam na szybką odpowiedź i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to moj opis z ostatniego rezonansu Badanie MR kregosłupa L/S, sekwencje FSE, SE, obrazy T1-, T2-zal, T2-tirm, T2-spc w dwóch płaszczyznach wykazało: -lordoza ledzwiowa spłycona* -zaznaczone zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze na krawedziach powierzchni stawowych trzonów i w stawach m-k w odcinku dolnym z przewezeniem otworów mk na poziomie L5/S1. -krazki m-k L3.4,L4.5,L5/S1 z cechami zmian zwyrodnieniowych w postaci obnizenia sygnału i wysokosci -stozek koncowy rdzenia kregowego zachowany prawidłowo. -centralna dystalnie sekwestrujaca przepuklina krazka mk L3/4 z modelacja worka oponowego, przewezeniem otworów mk - tylna wypuklina krazka mk L4/5 z modelacja worka oponoweog, przewezeniem otworów mk - okrezna nieco prawostronnie lateralizujaca wypuklina krazka mk L5/S1 z modelacja worka oponowogo, przewezeniem otworów mk bardziej prawego z modelacja korzenia nerwowego. - zaznaczone zmiany zwyrodneiniowo-przeciazeniowe w przyległych powierzchniach trzonow L4/5,L5/S1. -ostre ustawienie kosci krzyzowej* Rok temu miałam operacje,wypadł mi dysk odcinek L4-5.praktycznie przez cały rok miałam ból pleców.Teraz od miesiaca jestem na zwolnieniu ,na silnych lekach i nadal mam ból pleców ze jak wstaje to nie moge sie wyprostowac,Czy siedze czy leze czy stoje po dłuzszym czasie odczuwam straszny ból.Dziękuje za kazda odpowiedz,Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość Agnieszka

Moja mama ma stwierdzona duża przepuklinę krążka m/k L4/L5 z uciskiem lewego korzenria L5 w zachylku bocznym kanału kręgowego. Może mi ktoś powiedzieć coś dokładniej lub jakie są sposoby leczenia czy musi być konieczna operacja? Mama ma straszne bóle lewej nogi. Dziękuje bardzo!  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×