Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Torbiel skórzasta okolicy kości krzyżowej


Gość Anna B.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anna B.

Pisalam ostatnio do Pana doktora o swojej torbieli skórzastej. Pisze Pan, ze jest to tzw. torbiel włosowa, ja jednak mam w karcie napisane* nacięcie i drenaż torbieli skórzastej*. Wyjasniono mi, ze mam ja od życia płodowego i powstała z ektodermy (czesciej u kobiet pojawia sie na jajnku, a u mnie w okolicy kosci krzyzowej). Powiedziano mi takze, ze musze ja usunac calkowicie. Prosze mi powiedziec czy jest to w takim razie inna torbiel niz włosowa? Czy skórzasta ulega zlosliwieniu? W jakim znieczuleniu wykonuje sie zabieg? Czy mozna go wykonac w znieczuleniu miejscowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Torbiel skórzasta jest najczęstszą odmianą potworniaka dojrzałego (łagodnego nowotworu z komórek dojrzałych, w pełni wykształconych), która powstaje wyłącznie ze struktur ektodermalnych (głównie naskórka i jego przydatków). Torbiel skórzasta zawiera zazwyczaj w pełni ukształtowane włosy, gruczoły łojowe wydzielające łój naskórkowy, gruczoły potowe, a niekiedy zdeformowane zęby. Potworniaki lokalizują się w linii pośrodkowej ciała, a także gonadach. Komórki te mogą się "zagubić" podczas tej wędrówki i stać się źródłem potworniaka. Torbiele skórzaste, które mają przebieg niezłośliwy u kobiet najczęściej pojawiają się w jajnikach, ale mogą mieć też i inne lokalizacje (zapewne tak jest w Pani przypadku skoro tak stwierdzili lekarze). Torbiele skórzaste nie złośliwieją. Zabieg polega na doszczętnym wycięciu torbieli w znieczuleniu ogólnym lub, jeśli to będzie możliwe (możliwe wkłucie do kręgosłupa w zależności od lokalizacji torbieli) w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Wycięcie w znieczuleniu miejscowym jest rzadko stosowane. Zabieg krótki i bardzo rzadko objęty powikłaniami. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×