Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ból brzucha po prawej stronie, kręgosłupa i duszności


Gość Atka

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 27 lat, od jakiegoś roku pobolewa mnie i piecze prawa strona brzucha (po środku, jakby pod żebrami) boli także kręgosłup lędźwiowy, cały sztywnieje i ból rozszerza się na środek kręgosłupa ku górze do łopatek, szczególnie gdy siedzę. Bóle brzucha występowały cyklicznie co jakiś czas - tak parę dni w miesiącu. Usg dopochwowe ok. Ginekologicznie wszystko w porządku. Rok temu (bóle się wtedy pojawiły) przeprowadzona została kolonoskopia wirtualna wraz z tomografią podbrzusza. Wszystkie narządy jamy brzusznej bez zmian jeśli chodzi o jelito to wykazano dolichocolon (dodatkowa pętla) + niewielkie uchyłki, polipów brak. Nic niepokojącego. Waga moja to 60 kg 175 cm wzrostu czyli normalna. 7 m-cy temu ponowne usg brzucha - wszystko w porządku. Również z powodu tych nawracających bólów brzucha. Kolonoskopia wirtualna zrobiona była z powodu diagnozowania jelita wrażliwego - konieczność szybkiego wypróżnienia po posiłku - nie zawsze ale co jakiś czas, mdłości pod koniec jedzenia, odbijanie się uciążliwe, kurczowe bóle żołądka - jelit (inny ból niż to pieczenie po prawej stronie brzucha, bardziej ból z przelewania się bardzo głośnego w jelitach). Ostatnio doszły epizody bólów klatki piersiowej, mostka + chwilowe duszności parę razy w ciągu dnia, dyskomfort całych żeber w okolicy klatki piersiowej W przypadku ostatniego ataku bólu brzucha - naprawdę ostry ból, wylądowałam po raz kolejny u rodzinnego, ale zrzucił to na jelito drażliwe. Dostałam skierowanie na mocz - był ok. Dla własnego spokoju wykonałam jednak pełną morfologie z próbami wątrobowymi i amylazą (Amylaza w moczu i krwi-norma, GGTP, ALAT, ASPAT - OK) W całej morfologii jedyne wahanie od normy to monocyty w % - 11,1 % gdy norma do 8. CRP wyszło też 31 - czyli według mnie wskazywało to na stan zapalny więc nie jelito drażliwe ani nerwica? Gdy ból się uspokoił w sensie, że z ostrego w stały się zmienił. Powtórzyłam CRP - wynosiło już 1. Dodatkowo od paru miesięcy bóle kolan - stawów w spoczynku, rano super sprawność, w ciągu jak dzień postępuje zaczyna się ból, najbardziej w bezruchu w łóżku w wieczorem, kręcą stawy, gorące są i opuchnięte. RTG bez zmian. CRP przy bólu stawów w normie zawsze. ASO 214. RTG kręgosłupa sprzed 8 m-cy - odcinek szyjny - lordoza szyjna zniesiona, trzony kręgów o zachowanej wysokości, przestrzenie i otwory międzykręgowe niezawężone - odcinek L-S kręgosłupa - niewielkie lewo wypukłe wygięcie kręgosłupa. Trzony zachowane, przestrzenie niezawężone - odcinek piersiowy - niewielkie esowate wygięcie kręgosłupa. Trzony zachowane, nasady łuków zachowane, przestrzenie niezawężone Drobny guzek Schmorla przy zarycie blaszki granicznej dolnej trzonu Th5 i górnej TH4. Przeszłam boreliozę - badanie DNA ją wykazało - stare ugryzienie. Leczenie wielomiesięczne - kontrolowane wynikami krwi, bez odchyleń w próbach wątrobowych, moczu przez całe leczenie, leczenie zaprzestane z powodu braku poprawy, objawy neurologiczne ustąpiły całkowicie, pogłębiały się tylko bóle stawów. Czasem do kolan dochodzi ból z przodu stopy + duży palec kwas moczanowy sprzed paru miesięcy w normie. Ból palca wskazującego u prawej ręki. Dodatkowo łuszczyca skóry od 20 lat. Już nie wiem, w która stronę iść. Kręgosłup i brzuch doskwierają mi dotkliwie. Coraz bardziej boję się, że to coś poważnego. Lekarze zrzucają to na jelito drażliwe, kręgosłup to może łuszczycowe zapalenie stawów, a żołądek to tez albo jelito albo refluks (niepotwierdzony gastroskopią). Zastanawiam się nad ponownym USG brzucha i gastroskopią. Proszę o pomoc co to może być i jakie badania powinnam wykonać jeszcze? Mam wrażenie jakby cały organizm powoli mi wysiadał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Oczywiście należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym i ewentualnie wykonać kontrolne USG jamy brzusznej oraz gastroskopię. Bóle stawów mogą być związane z łuszczycowym zapaleniem. Aby sprawdzić czy także nie ma reumatoidalnego zapalenia stawów dodatkowe badanie na lateks lub lepiej Odczyn Waalera i Rosego z krwi. Silne bóle brzucha mogą być spowodowane nadmiernym wydłużeniem i poskręcaniem jelita grubego potwierdzonego w kolonoskopii. Ból także może być związany z uchyłkami. Okresowo wpadający twardy kał do takiego uchyłka może powodować odczyn zapalny i bardzo silne dolegliwości bólowe ze strony jamy brzusznej. Dlatego ma Pani podstawy do okresowych bólów brzucha. Dieta bogatobłonnikowa oraz leki regulujące pracę jelit (np. Duspatalin, Tribux, Debridat) powinny załagodzić dolegliwości. Może warto byłoby także oznaczyć poziom przeciwciał przeciwjądrowych w poszukiwaniu choroby układowej. O tym musi jednak zadecydować lekarz prowadzący. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×