Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Operacja kręgosłupa


Gość Renata

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy przepukliny jąder międzykręgowych w całości kręgosłupa szyjnego, obrzęk szpiku kostnego w pewnych częściach tegoż kręgosłupa, spyndoza bezwzględna, zniesienie lordozy oraz jakieś wybrzuszenia w rdzeniu kręgowym są wskazaniem do operacji? Jakie mogą być skutki nie poddania się jej, a jakie przeprowadzenie operacji? Czy to trudna operacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama przepuklina jąder miażdzystych kręgosłupa jest już wskazaniem do leczenia operacyjnego. Oczywiście rozpoznnie musi być skorelowane z objawami. Jednak decyzję o operacji podejmuje neurochirurg po zbadaniu pacjenta i analizie badań dodatkowych. Jeśli nie podda się leczeniu operacyjnemu skutki mogą być czasami tragiczne (włącznie z paraliżem). Zabieg oczywiście jest obarczony powikłaniami i oczywiście należy do tych poważniejszych. Zawsze jest ryzyko, że w czasie zabiegu może dojść do uszkodzenia nerwów wychodzących i wchodzących do kręgosłupa. Dlatego ryzyko musi być skorelowane z późniejszymi efektami jakie będzie można uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię. Jestem po operacji kręgosłupa szyjnego. Wykonana była ok. 4 lat temu w moim mieście Szczecinie przez wspaniałego neurochirurga w klinice. Jestem bardzo zadowolona ponieważ już dzisiaj zapewne siedziałabym na wózku - miałam już lekki paraliż rąk i nóg. Teraz oczywiście kręgosłup boli czasami mniej a czasami bardziej, jednak nie powinnam dźwigać, a robię to (papiery firmowe i komputer), ćwiczę na siłowni (umiarkowanie na kręgosłup szyjny), śpię na odpowiedniej poduszce, no i czasami potrezbuję masażu w okolicy szyjnej i piersiowej kręgosłupa. Po operacji należy poddać się odpowiedniej rehabilitacji. Nie poddaję się i na razie nie muszę poddawać się reoperacji :) Nazwisko lekarza, którego mogę Ci z ręką na sercu polecić to dr Sagan z SPSK Nr 1 w Szczecinie. Nie wiem czy to dla Ciebie nie za daleko. Przyjmuje również prywatnie. Wspaniały człowiek i lekarz :) Życzę Ci wszystkiego najlepszego, duuużo zdrówka. Renata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję imienniczko :-) za namiary. Faktycznie Szczecin od Warszawy leży dość daleko, ale kto wie...Zbieram informację, a kiedy się poddam operacji? Zobaczymy...Słyszałam wiele dobrego o lekarzach ze szpitala na Szaserów w Warszawie. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia związane z tym szpitalem? Będę wdzięczna za każdą informację:-) Wklejam mój wynik MR, może wypowie się na jego temat lekarz? W badaniu MR...w sekwencji SE w obrazach T1 oraz w sekwencji FSE w obrazach T2 uwidoczniono: - zniesienie fizjologicznej lordozy z zaznaczeniem patologicznej kyfozy od C2-C3 do C6-C7* - zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa w postaci osteofitycznych zaostrzeń krawędzi trzonów* - nieprawidłowy sygnał podwyższony w obrazach T2 zal. i obniżony w obrazach T1 środkowej i tylnej części trzonów sąsiadujących z krążkiem międzykręgowym C4-C5 wskazujący na obrzęk szpiku, jak w zwyrodnieniu typu Modic I* - zwyrodnienie krążków międzykręgowych od C2-C3 do C6-C7 wyrażone obniżeniem ich sygnału w obrazach T2 zal. oraz na poz. C4-C5 i C5-C6 wyraźnym obniżeniem wysokości krążków* na poz. C4-C5 i C5-C6 stenozę bezwzględną światła kanału kręgowego wtórną do nieprawidłowej krzywizny kręgosłupa oraz dokanałowych, centralnych, szerokopodstawnych przepuklin krążków m-k, całkowicie wyczerpujących rezerwę płynową wokół rdzenia kręgowego i modelujących jego brzuszną powierzchnię, na poz. C4-C5 symetrycznie, na poz. C5-C6 zbaczając na stronę prawą, wyrażniej spłycającej prawy zachyłek boczny kanału kręgowego i w większym stopniu modelującej rdzeń kręgowy po stronie prawej* - na poz. C3-C4 i C6-C7 dokanałowe wypukliny krążków międzykręgowych modelujące worek oponowy z wyraźnym ograniczeniem rezerwy płynowej wokół rdzenia kręgowego, bez cech jego ucisku* - wtórne do zmian zwyrodnieniowych obustronne zwężenie otworów międzykręgowych C4-C5 i C5-C6 oraz mniejsze na poz. C3-C4* - rdzeń kręgowy o zachowanym prawidłowym sygnale* - dość ostry kąt czaszkowo-kręgosłupowy wynoszący ok. 130 stopni, przy przyjętejnormie od 150 do 180 stopni* - migdałki móżdżku nieznacznie schodzą poniżej poziomu płaszczyzny otworu wielkiego nieco więcej po stronie lewej, tj. ok. 4,9 mm. Ufff! Ale się naczytacie:-) Czy ktoś wie coś o tym, czy mój stan jest jakiś bardzo poważny, czy jeszcze mam czas...:-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moj maz ma przepukline odcinka ledzwiowego{l4,l5}.ma 35lat i kregoslup 70latka{slowa neurochirurga}.dr.laskowski ze szczecina kieruje go na operacjie.i moje pytania*1]czy ktos slyszal o dr. laskowskim?2}maz jest po zabiegach od 2miesiecy kregoslup mu nie dokucza,wiem ze to samo nie zniknie ale zastanawiam sie czy nie jest to rozwiazaniem co jakis czas poddawac sie skutecznym zabiegom i odwlekac operacje.co moze sie stac jesli niepodda sie tej operacji.sami niewiemy co robic,przeciez operacja kregoslupa to bardzo powrzna sprawa.maz bardzo sie boi ze jesli cos pojdzie nietak czeka go wozek inwalidzki sama niewiem co mu doradzic.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i proszę o odzew mam przepuklinę jadra miażdżystego kręgosłupa w odcinku lędźwiowym masywna podwięzadłowa L4/L5 cechy zwyrodnienia na pox L3/L4 po konsultacji zaproponowano mi zabieg operacyjny z wstawieniem implantu *mobi disc* w klinice szpitala im Wiktora Degi w Poznaniu. (Napisałem mobi disc bo tak się nazywa fachowo a po naszemu chodzi o inteligentne dyski). Chodziło by o wstawienie tego implantu na poziomie L4/L5 proszę jeśli ktoś miał taki implant wstawiony lub słyszał o osobach które przeszły tego typu operację proszę o odzew, z góry serdeczne dzięki. Nie muszę mówic, że mam ogromny dylemat co robic bo boli raz mocniej raz lżej ale w tej chwili chodzę i pracuję a co po operacji... Jaki długi czas powrotu do pełnej sprawności i pracy od lekarza słyszałem, że miesiąc ale każdy organizm inaczej się regeneruje więc chciałbym pozna od Państwa z pierwszej ręki ile u was trwał powrót do pełni sprawności, jak szybko po operacji mogliście chodzi i wykonywac pierwsze drobne czynności... pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam operacje kręgosłupa odcinek( L4-L5 przepuklina) ale nie miałam wstawianego implantu , jeśli chodzi o wstawanie i chodzenie to już na drugi dzień po operacji , reszta podstawowych funkcji które wykonujemy na co dzień to pomalutku z dnia na dzień coraz lepiej ale na pewno nie miesiąc. W pierwszych miesiącach są największe kłopoty z siedzeniem, schylaniem ,ubieraniem i wiele takich innych prostych dla zdrowego po operacji sprawia kłopot i ból. Mój lekarz twierdzi że po czterech miesiącach będzie lepiej. Nerwy długo pamiętają ucisk i wolno się regenerują.Ale wiem jedno to nie to co było przed operacją półtora roku bólu i mordęgi ,po operacji inne życie choć też boli ale mniej i da się wytrzymać, a po operacji jestem dwa miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Osobiście nie mam kłopotów z kręgosłupem,ale moja ciocia ma poważne problemy z szyjnym w odcinkach C5,C6 i C7. Wiele razy namawiałam ją do operacji,ale ona boi się powikłań i tej całej szopki. Boję się o nią,ponieważ w wieku 47 lat nie można liczyć na długi czas do zastanowień,bo jej stan się pogarsza,ma mocną migrenę,zawroty głowy i drętwienie kończyn. Odwiedzam tę strone po raz pierwszy i bardzo proszę o jakieś porady co do neurochirurgów,najlepiej w woj.mazowieckim-numery telefonów,podobe opowieści i przebieg rehabilitacji po zabiegu Czekam na odpowiedż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pochodzę z Podlasia, rok temu przeszedłem operację na poziomie L-S związaną z usunięciem dysku i wszczepieniem stabilizatora międzykręgowego.Powrót do pełnej sprawności zajmuje ok. 6 miesięcy.Od pół roku pracuję zawodowo,i wszystko jest ok.,pracuję jako pielęgniarz a zabieg był wykonany w Klinice Neurochirurgii w Białymstoku.I jeszcze jedno żaden lekarz nie da gwarancji na chodzenie,więc decyzja jest trudna.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Pisał Jacek 722302464

mam uszkodzenie c2 c3 c4 + rdzeń. Od wypadku minęło 1,5 roku. prawą nogą ruszam 97% lewą nogą w 83 % Ogólnie jestem rozmowny. Pije piwo pale marichuane co bardzo mnie rozluźnia. Po paleniu bardziej mogę napinać mięśnie pleców i unosić miednice. Ręce niezbyt mam sprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam 17 lat i trzy tygodnie temu byłam zmuszona podjąć ryzyko operacji kręgosłupa(dwie duże przepuchliny) ponieważ ból był nie do wytrzymania i do omdleń włącznie.Lekarze utwierdzali że nie ma innej możliwości leczenia.Teraz wiem że to wynik dźwigania na praktyce w masarni potwierdził to lekarz.Chciałabym się dowiedzieć czy należy mi się jakiekolwiek odszkodowanie. Jeśli ktoś się orientuje prosze o porade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Byłem operowany przez dr Laskowskiego w październiku ubiegłego roku. Jak najbardziej polecam!!! Miałem usunięty dysk l5/s1 i teraz jest rewelacyjnie. Praktycznie żadnych dolegliwości ale to żadnych. Przed operacją - szkoda gadać, aż boję się wspominać. Widziałem też innych pacjentów dr laskowskiego i nie mogłem wyjść z podziwu co on z nimi zrobił. Ten człowiek daje ludziom drugie życie - najważniejsze normalne. Ale oczywiście jest top moja opinia. Mogę jeszcze dodać, że ten sam lekarz operował moją mamę też na kręgosłup 10 lat temu i nic, żadnych powikłań - normalnie funkcjonuje (jeżeli chodzi o kręgosłup).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po operacji kręgosłupa na odcinku lędźwiowego i uważam, że zgoda na olperację była najlepszym, co moglam zrobić w życiu. po 9 miesiącach bólu to bło jesyne wyjście a już na drugi dzień stałam na wlasnych nogach a ze szpitala wyszlam na 3 dobę. Jeszcze trudno mi określić, co się będzie dalej dzialo ale nie sądzę, że będzei gorzej, niż przed operacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu przeszedłem operację usunięcia dysku na poziomie L5/S1. Po 5 dniach wstałem z łóżka i zacząłem chodzić. Oczywiście nie ma mowy o schylaniu się (takim normalnym na samym kręgosłupie) ale wszystkie czynności związane z ruchem potrafię wykonać. Jeśli chodzi o ból po operacji to mogę powiedzieć tylko tyle, że jest bardzo niewielki w porównaniu z tym z przed operacji. W opinii tutejszych neurochirurgów nerwy które były uciskane przez mój sekwestr mogą boleć jeszcze klika miesięcy/ Najważniejsze jest jednak to że z dnia na dzień widzę poprawę swojej ruchomości. Dodam tylko że operowany byłem w Sosnowcu. Usuwano mi sekwestr dysku który uciskał na korzeń nerwowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj otrzymałam wynik RTG o następującej treści: *Lordoza szyjna zniesiona. Zwężenie przestrzeni międzykręgowej C5/C6 z osteofitycznym zniekształceniem krawędzi sąsiadujących trzonów.* Co to dla mnie oznacza (mam 56lat), jak z tym żyć? Jestem aktywną emerytką, pływam, dźwigam (siaty, węgiel itp). Czy z czegoś muszę zrezygnować i czy są szanse na bezoperacyjną poprawę zdrowia? Doradźcie coś, proszę. Leczenie w Szczecinie jest możiwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operacja nie jest tak straszna jakby się niektórym wydawało. Pomogła uratować moją sprawnosć - utrata reakcji nerwowych w lewej nodze + coraz słabsze w prawej. Przez prawie 2 tygodnie nie mogłam stanąć na własnych nogach, nawet poruszanie się na łóżku sprawiało duży problem. Wynik rezonansu i tego samego dnia na blok operacyjny. Po usunięciu dysku l5/s1 już następnego dnia stanełam - no może zostałam postawiona. W pierwszym miesiącu każdego dnia czułam poprawę. Teraz już 6 tygodni jestemestem po operacji i zatrzymałam się w rozwoju poopercyjnym. Mam pewne problemy z chodzeniem, bo lewa noga niestety nie bardzo współpracuje - podobno naprawa uszkodzonych nerwów wymaga pracy. No właśnie z ta pracą są największe problemy. Poza prostymi ćwiczeniami zginania i prostowania nogi, próbami stawania na piety i palce, lekarz operujący odradził samodzielne wykonywanie ćwiczeń zanim rehabilitant nie nauczy co i jak robić. No i okazało się, ze z rehabilitacją jest najwiekszy problem. Terminy z NFZ są tak odległę, że najbardziej pozwalaj pracować nad cierpliwością. Termin przyjęcia na oddział bliżej nieokreślony (ok 2 mies.), więc na czas oczekiwania dostałam skierowanie na rehabilitację ambulatoryjną w mojej przychodni. Część zabiegów i ćwiczeń mogę zacząć już pod koniec marca, a część już z końcem kwietnia. To cykl 4 różnych zabiegó i ćwiczeń po 10, więc potem kolejna wizyta u lekarza i znów czekanie. Wcześniej zostałam poinformowana, ze rehabilitacja potrwa ok pół roku, ale nie wiem czy zostały w tym uwzględnione terminy/ Myślałam o rehabilitacji odpłatnej na czas oczekiwania na te z NFZ, ale z 2 pierwszych wizyt u lekarza rehabilitacji wyniosłam tylko potfel chudszy o 300 zł, suchość w gardle od odpowiadania na pytania pana doktora, skierowania na jeszcze jakieś badania i zaproszenie na kolejną wizytę. Miałam nadzieję, że przynajmniej ktoś mnie nauczy co i jak mogę robić sama, ale w tym podobno ma pomóc osoba prowadząca ćwiczenia ruchowe, które na pewno znajdą się w programie rehabilitacji. Więc zgodnie z zaleceniem lekarza leżę, unikam siedzenia, chodzę utykając bez skarpetek (nie mogę ich założyć) i tracę nadzieję, że po pół roku od operacji będę mogła wrócic do biegania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.Po otrzymaniu skierowania na operacje odcinka szyjnego w Katowicach- Ligocie postanowiłam sprobowac jeszcze cos zrobic aby uciec od tak naglej operacji (zniesiona lordoza szyjna,kofotyczne ustawienie kregoslupa ze szczytem na C5-C6, zwezona przestrzen mkC5-C6.Na C4-C5centralna wypuklina krazka uciskajaca worek oponowy i zwezajaca przestrzen plynowa przedrdzeniowa. Na C5-C6szerokopasmowa przepuklina z towazyszacymi osteofitami tylnimi uciskajaca worek oponowy i, zwezajaca przestrzen przedrdzeniowai przylegajaca do rdzenia kregowego, rdzen na tym poziomie przemieszczony ku tylowi. Na C6-C7 wyostrzenia na tylnych krawedziach trzonow uciskajace worek oponowy.Zwezone otwory mk C5C6.W obrebie rdzenia na poziomieC5-C6 niewielkie ogniskoo podwyzszonym sygnale w obrazach T2 zaleznych wielkosci ok.3mm odpowiadajace uszkodzeniu rdzenia kregowego(mielopatia)i dostalam nr tel do wspanialego neurochirurga do Pszczyny ktory jak widzi jakas iskierkie to zrobi wszystko aby pacjent mogl sie ustrzec operacji.Lekarz ktorego polecam jest badrzo doswiadczonym (neurochirurgiem i neurotraumatologiem)pracuje w Jastrzebiu.Warto skasultowac wyniki badan u wiecej specjalistow.Po 3 tygodniach moja lewa reka jest juz prawie sprawna.Jezeli ktos chce skozystac podaje moj nr tel 506127703 podam wszystkie dane adres-spotykam u lekarza pacjentow z calej poludniowej Polski.Zycze wszystkim szybkiego powrotu do zdrowia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość komar1983

Witam Wszystkich bardzo serdecznie!!!! Również mam kłopot z kręgosłupem, a mianowicie 18.03.2009r przeszedłem operacje przepukliny jądra miazdzystego na poziomie lędźwiowym L5-S1. Mam pytanie do wszystkich, którzy są po takiej operacji. Jak długo ten ból pośladka,nogi się utrzymuje po operacji?? Mnie niestety dalej prawa noga drętwieje,mrowi i boli. Wiadomo,że nie jest to taki ból jak przed zabiegiem ale irytuje mnie to i zastanawiam sie czy aby wszystko jest w porządku, czy pan dysk znów sobie nie wyskoczył ...:( dodam, że nie przemeczałem sie po oper. zero dzwidania, wiecej lezenia jak chodzenia...no i pare razu kichnąłem :p Z góry dziekuje za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.Po kilku operacjach na kregosłup( w którym był guz na szczeście nie złośliwy)i po wstawieniu implantu odczówam silny ból i znów dretwienie brzucha i kończyny dolnej lewej,ledwo ruszam palcami.Lekarz ktory mnie operował uspokaja mnie i mówi że to może być problem z rdzeniem ktory był uciskany,tylko dlaczego w 1 tygodniu bylo ok a kiedy minely 2 tygodnie jest coraz gorzej.Powoli sie załamuje i nie wiem co robić a na weekend majowy nikt mnie nie przyjmie do szpitala.Może są jakieś leki.Prosze o pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stokrotka246

Mam prosbe w interpretacji wyniku rezonanzu magnetycznego ,,Zniesienie lordozy szyjnej.Na wysokosci C5/C6 niewielka plaska szeroka posrodkowa wypuklina krazka miedzykregowego modelujaca przednia powierzchnie worka oponowego.Zarowno wysokosc jak i sygnal z tego krazka nie sa znienione,Lewoboczna wypuklina krazka miedzykregowego na wysokosci Th2/Th3 ,przewezajaca lewy zachylek boczny.Sygnal z krazka Th2/Th3 jest obnizony-zmiany dehydratacyjne.Na wysokosci Th3/Th4 podejrzenie anomali rozwojowej w postaci bloku kostnego-znaczne zwezenie przestrzeni miedzytrzonowej bez widocznej szpary w czesci tylnej ,zrost wyrostkow kolczystych.,, Caly czas jestem na lekach ia kregoslup nadal boli (wizyte mam dopiero za 3 miesiace u neurologa)dodam ze mam dopiero 31 lat dziekuje za poswiecony czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość angela

witam mam20 lat i od 2 lat strasznie męcze się z bólem,mam przepuklinę międzykręgową l4-s5:( czekam teraz na operacje strasznie się jej boję ....nie chcialabym trafić na wózek ... ale boje się życia z ta chorobą już ledwo daję rade .. operacja to chyba jedyne wyjście...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Szczęśliwa!!!

Witam Wszystkich...tych przed i tych po operacji! Mam 34 lata i jestem miesiąc po operacji usunięcia dysku L5-S1. Ja nie miałam innego wyjścia chociaż i przed i teraz wszyscy pytają czy trzeba było??? Powiem Wam jedno-przed operacją byłam trupem (ból kręgosłupa i nogi gorszy niż bóle porodowe, niedowład nogi, brak czucia w całej nodze, nie pomagał już Tramal 200mg, tygodnie leżenia w bezruchu, tydzień przed operacją zatrzymanie moczu i w ogóle wydalania, brak czucia w obrębie narządów płciowych,3 dni przed operacją morfina....) teraz jestem tylko lekką inwalidką, która już sama chodzi na spacery, odwiedza znajomych, potrafi już ubrać skarpetki ale najważniejsze jest to ze już mnie nic nie boli!!! Oczywiście boli miejsce cięcia ale to raczej rozcięte tkanki niż kręgosłup. Za dwa dni wyjeżdżam na rehabilitacje na 3 tygodnie! Jak wrócę to opowiem jak się czuję! Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×