Czy narośl chrzęstno-kostna jest szkodliwa?

u?ytkownik
Jankowa

Witam. U mojego 10-letniego brata dwa lata temu wykryto narośł chrzęstno-kostną na kości ramiennej.Bezbolesną.Co kilka miesięcy był poddawany obserwacji.Prześwietlenia nie wykazywały żadych powiększeń.Każdy kolejny opis zdjęcia wyglądał tak samo, czyli narośl chrzęstno-kostna, bez niepokojących zmian onkologicznych.

Jednak w ciągu ostatnich 6-ciu miesięcy narośl powiększyła się o centymetr (obecnie 5cm/8cm).Lekarz onkolog zalecił usunięcie, bowiem dalszy rozrost może przyczynić się do uszkodzenia kości i ręka może przestać rosnąć. Co może wykazać badanie histopatologiczne? Czy ten przypadek może być szkodliwy?

Reklama
u?ytkownik
stapler

Badanie histopatologiczne odzwierciedli dokładną budowę komórkową narośli, a co za tym idzie oceni czy przypadkiem nie jest to nowotwór kości. Taka narośl jeśli się powiększa może być sprawą rozrostową typu nowotworowego i rzeczywiście może uszkadzać rosnącą kość, a także uszkodzić nerwy i naczynia przebiegające w bliskiej odległości od guza. Jeśli onkolog zalecił usunięcie zmiany należy poddać się takiemu zabiegowi.

u?ytkownik
Dawid

Ja leczę się już na to 4 lata i mialem już 10 operacji. Lekarz mi powiedział gdy nie usunę tej narośli to ona będzie rosła i zablokuje staw.

u?ytkownik
Asia

W wieku 5 lat mialam usuniętą wyrośl chrzęstno-kostną. Generalnie niewiele pamietam z tego okresu. Do dzisiaj mam 15-centymetrową bliznę na udzie, która wygląda paskudnie, gdyz *cudowny* lekarz zalożył mi tylko 10 szwów, oraz nogę mam krótszą o prawie centymetr. Poza tym mam bóle tej nogi na zmianę pogody, które nie dają mi spać całymi nocami, muszę nosić niewygodną wkładkę ortopedyczną, bo inaczej mam bole w okolicach lędźwiowych no i rzecz jasna krzywi mi się kręgosłup. No ale podobno trzeba było to wyciąć bo mogłoby się zezłośliwić. Mogli się tylko bardziej postarać.

u?ytkownik
agata

Ja też mam narośl chrzęstno- kostną na lewej ręce pomiędzy łokciem a barkiem. zostałam skierowana do warszawy i tam mi powiedzieli że trzeba to usunąć teraz we wrześniu jadę na obserwację i na ustalenie terminu zabiegu. Kiedy byłam pierwszy raz powiedzieli że może dojść do uszkodzenia stawu czy jest to możliwe?? Chciałabym się dowiedzieć jak długo *dochodzi* się do pelnej sprawności ręki

u?ytkownik
pomarańczka

Witam. Mam coś podobnego na ramieniu o czym tu mowa tylko *konsystencja* tej mojej narośli jest raczej miękka, jest to jakby mała poduszeczka pod skórą. Średnicy około 2 cm. Czy to również może byc narośl chrzestno-kostna??

u?ytkownik
Meg*3

Hej wam..3 miesiące temu usunęli mi właśnie ta narośl.Miałam ją w kolanie..^
Nie wiem czy to normalne ale bardzo mnie noga piecze w tym mielcu co mi usunęli tego guza. piecze mnie gdy stoję albo gdy mam prosta albo zgiętą nogę. . czy to normalne..

u?ytkownik
Im

Po usunięciu kostniaka pod kolanem raczej to normalne ,ja 4dni temu miałem usuniętego poraz 2.

u?ytkownik
Smutna

Witam, interesują mnie informacje o usunięciu operacyjnym narośli chrzestno-kostnej pod kolanem(tzn. choroba osgood-schlattera)

u?ytkownik
ula

Witam mam narośl kostno-chrzęstną na kości udowej z tym że jest ona w środku kości w szpiku i na zewnątrz kości Ta narośl rośnie i boję Czekam teraz na miejsce w szpitalu -czy ta operacja jest bardzo poważna?

u?ytkownik
kaska

Witam od urodzenia choruje na wyrosla kostno chrzestne jest to choroba genetyczna przeszlam juz 2 operacje najwieksza byla na kolanie wielkosci duzego jablka druga na reku spowodowala ze jedna kosc przestala mi rosnac i fakt do dzisiaj po operacji nie moge jej w pelni wyprostowac choroba nie jest bolesna praktycznie na calym ciele posiadam nie wielkie wyrosla nie sa one grozne powiekszaly sie wraz z moim wzrostem kiedy sie zatrzymalam juz pozostaja w takich samych rozmiarach da sie z tym zyc i w pelni to zaakceptowac jezeli chodzi o bole na zmiane pogody to tak samo bedziemy je odczówac w miejscach kiedys zlamanych cialo zostalo uszkodzone.

u?ytkownik
Ula

Ja jestem 2 tygodni po wycieciu narosli chrzestno kostnej. noge mm spuchnieta i nei moge jej calkiem zginac. Narośl była na kości udowej, przy kolanie. Czy opuchlizna zjedzie? i czy bede mogla normalnie zgnac noge ?

u?ytkownik
Darek

Mam narośl na kości -łokciu ,która powoduje ,że nie mam pełnego wyprostu w łokciu .Lekarz chirurg zalecił usunięcie narośli chirurgicznie ,na którą się zgodziłem .Ostatnio jednak uslyszałem o bezinwazyjnym zabiegu polegającym na skruszeniu narośli laserem czy coś w tym stylu . Nie wiem czy iść na planowaną operację ,czy lepiej nie operować narośli i poszukać coś alternatywnego .

u?ytkownik
Piotr

Witam. Mój 11 letni syn 3 tygodnie temu miał operacje usunięcia wyrośli kostnej na kości ramieniowej .O wymiarach 5cm na 5 cm, Ma już zagojoną rane i jest wszystko ok . Czekał 8 miesięcy w kolejce w Klinice na ul. 28 Czerwca 1956r. w Poznaniu.

u?ytkownik
Monika

Do Darek: nie wiem czy ten laser jest taki bezpieczny, w końcu to zmiana nowotworowa [ale niezłośliwa] ja miałam z piszczeli usuniętą operacyjnie, oczywiście przez 2tygodnie chodziłam makabrycznie no ale cóż minęło 4 miesiące i można powiedzieć ze jestem już w pełni sprawna. Czasem boli, nie mogę wykonywać jakichś ciężkich ćwiczeń ale ogolnie jest ok.